Sitemi yeni açıyorum, Vps mi yoksa Paylaşımlı Hosting mi Satın Almalıyım?

Sitemi yeni açıyorum yada site kurmak istiyorum diyorsanız, vps mi yoksa paylaşımlı hosting mi kullanmanız gerekiyor sorusunun cevabı siteniz ticari mi yoksa kişisel mi olacak sorularının cevabında gizli.

Ticari bir site kuracaksınız,ve fazla masraflı olmamasını istiyorsanız, wordpress hosting tavsiyesi yazımızı okuyabilirsiniz. Her durumda, sitenizden ödeme alacaksınız SSL sertifikasına ihtiyacınız var. Ve SSL sertifikası da size özel bir ip adresi gerektiriyor. Bunu hem bankalar hem de diğer aracı kurumlar online ödeme alabilmeniz için sizden talep edecekler.

Hosting konusunda en iyi yabancı hosting yazısı yazmış ve ayrıca bu yazıda hosting firmalarıyla yaşadığımız ve sizin de yaşayabileceğiniz bazı olumsuz durumları paylaşmıştık. Ayrıca neden yurtdışında bir hosting tercih etmeliyim yazımızda da yurtdışı hosting hizmetlerinin bazı avantajlarından bahsetmiştik.

Şimdi Vps mi yoksa Paylaşımlı Hosting mi Toparlayalım

Tavsiye ettiğimiz hosting firmasında paylaşımlı hosting tutarı 5 dolar. 1 yıllık öderseniz bu fiyat 4.5 dolara, 3 yıllık peşin ödeme yaparsanız 4 dolara düşüyor. Sınırsız Ssd harddisk ( Sınırsız web alanı) , WordPress de dahil 450’den fazla programı otomatik olarak kurabileceğiniz Softaculous programı, ücretsiz Sitepad websitesi tasarım programı, sınırsız email hizmeti, dünya çapında cache hizmeti (cdn hizmeti desek daha doğru olur), virüs ve saldırılara karşı akıllı firewall, ücretsiz site transferi ve 30 gün mutlu olmazsanız koşulsuz para iade garantisi var. Ve gerçekten bütün sorunlarınızı çözüyorlar çözemezlerse de para iadesi yapıyorlar. Mesela bir keresinde vps almıştım. Sadece sevmedim ben Vpsyi diyerek para iadesi istedim. Ve iade ettiler.

Ancak paylaşımlı hosting alırsanız ticari açıdan veya seo açısından özel ipye ihtiyaç duyuyorsanız, bunun için bir de 3 dolar aylık ip ücreti ödemelisiniz.

Site kurmak istiyorum, fiyatları ne kadar?

Yeni Başlayan Bir Site İçin 1 Cpu Vps yeterli

Site kurmak istiyorum ama hala karar veremedim

Tavsiye ettiğimiz firmanız 1 Cpulu Vps’si 2 Gb Hafıza, 30 Gb Ssd harddisk ve 2 Terabyte trafik sağlıyor. Ve işin güzeli de vps alırsanız ip ücreti ödemiyorsunuz. Çünkü her vps mecburen kendine özel ipye sahip oluyor. Fiyatına gelecek olursak aylık öderseniz 6 dolar. Ancak 6 aylık öderseniz %5 indirimi var, yıllık öderseniz %10 indirimi var, 2 yıllık peşin öderseniz %15 indirim yapıyorlar ve 3 yıllık öderseniz %20 indirim yapıyorlar ki bu da ip dahil Vps’ye sadece ayda 4.8 dolar ödemeniz demek.

Acemiyseniz Vps’lerde kontrol paneli için extra ücret ödemeniz gerekecektir diyecem ama demiyorum. Çünkü bu konuda ücretsiz hosting paneli yazısı yazmıştım. Onu okursanız sizi hosting paneli ücreti ödeme derdinden de kurtarırız.

Vps’leri İstediğiniz Zaman Küçültüp İstediğiniz Zaman Büyültebiliyorsunuz

Paylaşımlı hosting hizmeti sınırsız olsa da ki kullanıcı yorumlarına bakıldığı zaman küçük ve orta düzeyde siteler için oldukça yeterli, ben vps kullanımından yanayım. Çünkü bu firmada destek bileti açarak ya da panelden Vps’leri istediğiniz gibi büyültüp küçültebiliyorsunuz. Normalde Hostgator gibi firmalarda sadece büyültürsünüz.

Şunu demek istiyorum. Mesela sitenizde bir yazı yazdınız. Bu yazı ünlü bir gazetede çıktı. Ya da harika bir seo çalışması yaptırdınız. Ve sitenize 1 cpulu Vps yetmemeye başladı. Kapasiteyi arttırsınız. Ya da 4 cpulu bir Vps ile başladınız. Ama ziyaretçi sayınız çok az. 1 cpu’ya çevirebilirsiniz.

Vps demek aynı zamanda küçük dedicated sunucu demek olduğu için kimse size trafikten, çok kaynak kullanmaktan ya da kaynak kullanımınızın diğer müşterileri rahatsız edeceğinden dolayı karışamaz. Çünkü size özeldir. Hoş her iki durumda da bu bahsettiğim firma zaten sorun çıkaran değil, sorunları çözen bir firma. Yeterki sorunlarınızı destek bileti açarak güzel bir şekilde ifade edin.

Dediğim gibi ben Vps taraftarıyım. Çünkü sitenizin ne kadar büyüyebileceğini bilemezsiniz.

Sitemi yeni açıyorum, yeni site kuracağım, site kurmak istiyorum, site açmak ne kadar ve site açmak için gerekenler gibi soruları olan okuyucularımızın sorularına cevap verebildiğimi düşünüyorum. Zaten indirim kodunu kullanarak ilk ay hem hosting paketlerini hem de vpsleri sadece 0.01 dolara deneyebilirsiniz. Bu arada hosting nedir yazımız da size faydalı olabilir.

Hızlı ve sağlıklı bir hosting deneyimi yaşamanız dileğiyle. Aramıza hoşgeldiniz. 🙂

Originally posted 2022-06-12 04:32:32.