Geçmişin Sırlarıyla Dolu 9 Gizemli Keşif – Gizemli Keşifler

Bugünkü konumuz araştırabileceğiniz, merak uyandıran, geçmişin sırlarıyla dolu 9 gizemli keşif. Son yıllarda karşımıza çıkan gizemli keşifler neler? Özellikle genetik diskin çok ilginç geleceğini düşünüyorum. İnsanlık tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Arkeoloji kazılarıyla eski çağlarda yaşayan insanların geleneklerini, yaşayış biçimlerini anlamak mümkün olabilmektedir. Bazı arkeoloji kazılarından çıkan tarihi kalıntılar günümüzde de gizemini korumaktadır. Bazı tarihi kalıntılar ise tesadüfen ortaya çıkmaktadır ve açıklanamamaktadır.

  • Kosta Rika Dev Taş Küreler

1930 yılında muz tarlasında çalışan çiftçiler tarafından fark edilen bu dev taş kürelerin içinde altında bulunduğuna inanılmaktaydı. Bazı küreler patlatılıp içlerinin boş olduğu keşfedilmiştir. Fakat kürelerin yapılış amacı hala açıklanamamaktadır.

  • Nazca Çizgileri

Peru’da bulunan Nazca Çölü ve And Dağları’nın eteklerine kazınan Nazca Çizgileri, arkeologlar ve bilim insanları tarafından hala açıklanamamaktadır. Gizemini koruyan bu çizgiler hakkında farklı yorumlar ve teoriler bulunmaktadır.

 

  • Moa Pençesi

1980 yılında Yeni Zelanda Owen Dağı’nda bulunan soyu uzun yıllar önce tükenmiş bir deve kuşu türüdür. Çok iyi korunmuş halde bulunan Moa Pençesi hakkında fazla bilgi bulunamamaktadır.

 

  • Voynich El Yazması

Dünyanın en gizemli kitaplarından birisidir. Tuhaf semboller ve açıklanamayan yazılarla dolu 240 sayfalık bir kitaptır. Bilinen hiçbir harf ve dil sistemiyle uyumlu olmayan bu yazı günümüzde hala açıklanamamaktadır.

Gizemli Keşifler - Hala okunamayan kitap

 

  • Genetik Disk – Gizemli Keşifler Arasında En Çok İlgimi Çeken Keşif

Sıra dışı olan bu arkeolojik keşif, bilim insanları tarafından mikroskop aracılığıyla gözlemlenebilmektedir. Genetik disk insan oluşumunu ve gelişim sürecini anlatmaktadır. Genetik disk çok farklı materyalden yapılmış olup bu maddenin nasıl üretildiği bilinememektedir. Açıkcası gizemli keşifler arasında benim en çok ilgimi çeken bu keşif? Uzaylı mıyız? Bu insan ırkının nereden geldiğini açıklayabilecek bir şey mi? Açıkcası çok merak ediyorum. Bu konuda daha detaylı bir yazı ve araştırma yayınlamayı düşünmekteyim.

  • Taş Dili Olan İskelet

1991 yılında Roma mezarlığında keşfedilen bu iskelet, normal mezarlardan farklı olarak yüzüstü yatar şekilde gömülmüş olmasıdır. Daha da gizemli olan durum ise iskeletin dil bölgesinde yassı bir taş yerleştirilmiş olmasıdır.

  • Bağdat Pili – Gizemli Keşifler ve Teknolojinin Varlığı

Bağdat çevresinde bir arkeoloji kazısında bulunan ağız kısmından aşınmış bir demir çubuk ve on üç santimetrelik bir kavanozdur. Bu kalıntıyı inceleyen uzmanlar, bir voltluk elektrik akımına sahip olduğunu ve antik bir pil olduğunu açıklamışlardır. O dönemde böyle bir pilin varlığına komşu bölgelerde rastlanmamaktadır. Bu nedenle yorum yapılamamaktadır.

  • İnka Altın Figürler

Güney Amerika’da bulunan bu gizemli figürlerdir. O dönemde bu figürlerin yapımına neyin fikir kaynağı olduğu bilinmemektedir. Uçan figürler günümüzdeki uçaklar için ilham kaynağı olmuştur.

İnka altın figürler - Gizemli Keşifler

  • Danimarka Spiralleri – Gizemli Keşifler Arasında İlginç Bir Keşif Daha

2015 yılında iki arkeolog Danimarka bölgesinde daha önce benzerine rastlanmamış iki bin adet altın spiral keşfetmişlerdir. Spiraller hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Gizemini korumaktadır.