Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursayı ziyaret edeceksiniz ve Bursa’da gezilecek yerler nelerdir merak ediyorsunuz. Ülkemizde yeşil dendiğinde akla ilk gelen illerimizden birisi olan Bursa, konumu ve doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle tur operatörlerinin planları içinde olmazsa olmaz illerimizden birisi olması nedeni ile yaz kış birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Bursa ilimiz büyüklük bakımından Türkiye’nin 4. büyük şehri olarak biliniyor. Marmara bölgemizin ise İstanbul’dan sonra ikinci büyük şehri olarak dikkat çekiyor. Bursa’nın en meşhur özelliği hiç kuşku yok ki sanayisidir. Ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden birisi olmasının yanı sıra Avrupa’nın da önde gelen sanayi kentleri arasında yer alıyor. Bursa aynı zamanda sağlık, medya, iletişim ve ulaşım konularında da büyük bir gelişme göstermiştir.

Bu arada “Ben Bursaya geldim bir de İstanbulu ziyaret edeyim” derseniz İstanbulda Gezilebilecek Doğal Yerler yazımıza ya da “Bursa çok güzeldi ama daha çok yer görmek istiyorum” derseniz,bu yazıdan sonra Türkiyede Gezilecek 10 Popüler Yer yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Bursa’nın Tarihi

Bursa tarihi bursa gezilecek yerler
Bursa tarihi – Bursa’da gezilecek tarihi yerler

Bursa her mevsimin kendine has güzelliklerini sergileyen yegane illerimizden birisi olması ile biliniyor. Bunun yanı sıra tarihi anlamda da oldukça önemli bir yere sahip. Yakın çağ tarihinin yanı sıra geçmiş yüzyıllarda yaşanan önemli gelişmelerin de merkezi olmuştur. Bursa’nın tarihi çok eskilere dayanıyor. Eski zamanlarda Bursa’nın bulunduğu bölgeye Bitinya Bölgesi adı veriliyordu. Bursa şehrinin kurucusu ise Prısias’tır. Bursa, tarihi ve kültürel özelliklerinin derinliğini Osmanlı Devletine bir dönem başkentlik yaparak göstermiştir. Osmanlı devletinin yanı sıra, Bizans, Roma ve Selçuklu devletleri de Bursa üzerinde hakimiyet kurmuşlardır. Özellikle Bizans’ın hakim olduğu dönemlerde bu devlete ait birçok tarihi kalıntı günümüze kadar gelmiştir. Bizans sonrasında Osmanlı Devletinin hakimiyet elde etmesi ile Osmanlı kültürünü yansıtan birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Farklı kültür ve medeniyetlerin başkentliğini yapması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Başlıca Yerler

Bursa'da gezilecek önemli yerler
Bursa’da gezilecek önemli yerler

1- Ulu Cami: Bursa’nın en büyük ve en eski camisi olarak bulunan Ulu Cami, farklı bir mimariye sahip olması ile dikkat çeken bir yapıdır. Bursa’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Bursa Ulu caminin, 1339 yılında yapımı tamamlanmıştır. Hacivat ve Karagöz’ün bu camimin yapım aşamasında çalıştıkları söylenir. Cami ile ilgili birçok efsane de bulunuyor. Bursa Ulu caminin tarihi bir geçmişi olması camiye olan ilginin daha da artmasına neden oluyor.

2- Cumalıkızık Köyü: Bursa’ya gidecekler için yapılacak önerilerden birisi de Cumalıkızık köyüdür. Özellikle Bursa’ya sabah saatlerinde gidilecek ise bu köye mutlaka gitmek ve bu köyü görmek gerekiyor. Osmanlı zamanından kalma bu köyün en önemli özelliği film ve dizilerin merkezi haline gelmiş olmasıdır. Burada güzel bir köy kahvaltısından sonra şehir turlarına çıkılabilir. Köy, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir köy olarak dikkat çekiyor. Cumalıkızık köyü 2000 yılında Unesco dünya mirası listesine alınmış 2014 yılında ise resmen tescillenmiştir.

3- Kozahan: Bursa’yı ziyaret etmek isteyenlerin Ulu Camiden hemen sonra Kozahan’ı ziyaret etmeleri öneriliyor. Ulu cami ile birbirine yakın olmasından dolayı Ulu Camiyi ziyaret eden birçok yerli ve yabancı ziyaretçiler Kozahan’ı da görmeden Bursa’dan ayrılmıyorlar. Eski zamanlarda Kozahan’da ipek böceği kozası satışı yapıldığı biliniyor. Bursa ilinin tekstil konusunda öncü konumda olmasının nedenlerinden birisi de Kozahan’ın bu konuda oldukça önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Bursa’ya ait yöresel eşyaların bolca bulunduğu Kozahan birçok yerli ve yabancı turistin odak noktası haline geliyor.

Bursada Gezilecek Yerler 4. Sıramız Özellikle Yabancı Turistlerin Dikkatini Çeken Bir Yer

4- Bursa Kapalı Çarşı: Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Bursa Kapalı Çarşı’dır. Bursa kapalı çarşı tarihi ile ünlü olmasının yanı sıra her mevsim oldukça kalabalık bir özelliğe sahiptir. Ziyaretçi ve turistlerin dikkatini fazlası ile çeken kapalı çarşı ihtiyaçların tümüne hitap eden bir tarihi yapıda olması ile dikkat çeken bir özelliğe sahiptir. Kapalı çarşı Bursa’nın Heykel semtinde bulunuyor ve cantık yemeği ile meşhurdur.

5- Bursa Saat Kulesi: Bursa’nın en önemli sembollerinden birisi de hiç kuşku yok ki Bursa saat kulesidir. Bursa saat kulesinde Ramazan aylarında Tophane’de patlatılan ramazan toplarını görmek de mümkün. Aynı zamanda bu bölgede bulunan birbirinden güzel çay bahçelerinde Uludağ manzarası eşliğinde Türk kahvesi yudumlanabilir. Saat kulesinin tarihi özelliği Bursa’nın simgesi haline gelmesine neden olmuştur.

6- Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri: Türbeler, Bursa saat kulesine çok yakın bir mesafede bulunuyor. Türbeler, Osmanlı devleti zamanında oldukça büyük bir öneme sahipti. Bursa’nın Tophane semtinde bulunan bu türbeler deprem nedeni ile yıkılmış ancak 1863 yılında restorasyon yapılarak yeniden ayağa kaldırılmıştır.

7- Irgandı Köprüsü: Köprünün en önemli özelliği Osmanlı zamanından kalan tek arasta köprü olma özelliğidir. Köprü 1422 yılında II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Irgandı köprüsünün en önemli özelliği 32 tane küçük dükkanların karşılıklı olarak bulunmasıdır. Köprü özellikleri ve tarihi geçmişi nedeni ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Bursa Uludağ
Bursa Uludağ

Uludağ, Bursa ilinin en önemli turistik merkez ve bölgelerinden birisidir. Özellikle kış ayları geldiğinde kayak turizmi nedeni ile birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Hem kışın hem de yazın sürekli çıkılabilme özelliğine sahiptir. Uludağ’ın olağan üstü doğa manzarası turistlerin ilgisini çeken bir başka özellik olarak dikkat çekiyor. Uludağ, Bursa şehir merkezine 40 km mesafede bulunuyor. Yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk neticesinde Uludağ’a ulaşmak mümkün. Uludağ’a çıkıldığında Çobankaya mevkinde yer alan ve 1800 metre yükseklikte bulunan Bakacak Seyir Tepesinden muhteşem doğa manzarası izlenebiliyor. Bursa’nın doğasının keşfedilmesi için Uludağ’ın değerlendirilmesi tek başına yeterlidir. Kayak merkezi ile ünlü olmasına rağmen karın olmadığı zamanlarda da muhteşem bir doğa manzarası nedeni ile birçok kişinin ilgisini çekiyor. Uludağ ve çevresinde piknik, hiking, doğa yürüyüşü ve kamp gibi birçok etkinlik yapılabiliyor.

Bursada Gezilecek Diğer Yerler

Mudanya

Eğer ki Bursa ziyaretleri yaz aylarında yapılacak ise mutlaka Bursa’nın Mudanya ilçesi ziyaret edilmelidir. Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 29 km mesafede yer alıyor. Deniz turizmi ve tekne turları ile de oldukça önemli bir yere sahip olan Mudanya yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken merkezlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Bursa Sinegogları ve Kiliseleri

Bursa, tarihsel süreç içerisinde farklı dinlere mensup ülkelere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı kilise ve sinegog bakımından da zengindir. Özellikle tarihi turları seven kişilerin bu kilise ve sinegogları görmeleri öneriliyor. Bu kiliselerin başında yer alan Koimesis Kilisesi, Kumkaya Kilisesi, Fransız Kilisesi ve Aziz Tryphonos kilisesi en ünlüleridir. Sinegogolara bakıldığında da Ets Ahayim Sinegogu, Geruş Sinegogu ve Mayor Sinegogu dikkat çekiyor.

Bursa Kültürpark

Genellikle dinlenmek ve kafa dinlemek için en ideal yerlerden birisi olan Bursa Kültürpark, aynı zamanda çeşitli fuar organizasyonlarının da merkezi olarak dikkat çekiyor. Özellikle fuarlar dışında sakin ve doğal bir görünüme sahip olması nedeni ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle hafta içi herhangi bir gün sakin olması nedeniyle dinlenmek ve doğa ile iç içe olmak isteyen kişilere hitap ediyor. Aynı zamanda şehir merkezinde yer alan Kültürpark da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bursa kültürpark genel anlamda kalabalık olan bir yer olarak biliniyor. Bu nedenle Bursa kültürparka ramazan aylarında ya da hafta içi herhangi bir gün gidilmesi öneriliyor.

Originally posted 2022-06-08 14:28:22.