İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul’a yakın gezilecek yerler yazımız İstanbul’un karmaşasından bunalmış olanlar için. İstanbul’un yoğun trafiğinden, gürültüsünden ve keşmekeşinden en az bir günlüğüne de olsa kaçıp kurtulabilirsiniz. İstanbul’a yakın yerlerde kafanızı dinleyecek, doğanın içinde kendinizi bulacağınız harika yerler bulunuyor. Aracınızla en fazla 2,5 saatte gideceğiniz bu yörelerde konaklayabileceğiniz işletmeler de bulunuyor.

Sapanca Gölü Ve Maşukiye – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 1

Sapanca Gölü-İstanbula yakın gezilecek gidilecek yerler
Sapanca Gölü-İstanbul’a yakın gezilecek gidilecek yerler

Sapanca ile İzmit arasında Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye tam bir alabalık cennetidir. Maşukiye’nin patikalı yollarında gezerken tarihi konakları inceleyebilirsiniz.

Acıktığınızda alabalık yemekleriyle meşhur restaurantlar bulunuyor. Yeşil Vadi, restaurantında ağaçların gölgesi altında tereyağlı alabalık, köfte ve kaşarlı mantar yiyebilirsiniz.

Maşukiye’den çıktıktan sonra İstanbuldere isimli bir dağ köyü bulunuyor. Burada da İstanbul Alabalık Evi bulunuyor. Şırıl şırıl akan şelalenin yanında ister kahvaltı yapın isterseniz öğle yemeği yiyin.

Polonezköy – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 2

Polonezköy-İstanbula yakın gezilecek yerler
Polonezköy-İstanbul’a yakın gezilecek yerler

İstanbul’un arka bahçesi sayılan bu köye günübirlik gelebilirsiniz. İstanbulluların hafta sonu kaçamağı yaptığı bu köyde doğanın ve organik yaşamın keyfini tadacaksınız.
Güne köy kahvaltısıyla başlayabilirsiniz. At veya bisiklet kiralayarak doğanın içinde gezebilirsiniz. Sadece dinlenmek istiyorsanız bir hamağa uzanabilirsiniz.

Köyde Arıcılık Müzesi ve el yapımı ürünlerin satıldığı stantlar bulunuyor. Ziyaret ve gezintiden yorulup acıkırsanız, yöresel mezelerle donatılmış mangal sofralarında ziyafet çekebilirsiniz. Yöreye özgü, pasta, çörek ve tatlıların tadına bakmayı da unutmayın.

Ağva- İstanbul’a yakın gezilecek yerler 3

Ağva-İstanbul'a yakın gezilecek yerler
Ağva-İstanbul’a yakın gezilecek yerler

Hititler’den Osmanlılar’a kadar pek çok büyük uygarlığın geçiş noktası olmuştur. İstanbulluların günübirlik ve hafta sonu tatillerini geçirmek için akın ettikleri bir beldedir. Denizi, koyları, tarihi ve sakin atmosferiyle tatilcilerin uğrak yeridir.

Göksu Deresi’nde, Kilimli ve Kadırga koyları yüzmeye müsaittir. Buralarda yüzebileceğiniz gibi Göksu Deresi’nde olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

Beldenin tarihini tanımak için Gürlek Mağarası, Hisar Tepe, Sungurlu Mahallesi’ni gezebilirsiniz. Patikaları aşarak, iç kısmındaki doğa harikası Saklı Göl’e ve Kurudere Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. Yeşilçay’dan Kilimli Koyu’na doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Şile – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 4

Şile-İstanbul'a yakın gezilecek gidilecek yerler
Şile-İstanbul’a yakın gezilecek gidilecek yerler

Karadeniz kıyısına kurulu bu belde, yazın hareketli yaşamıyla kışın da sakinliğiyle ünlüdür. Günübirlik kaçamak yapmak, lezzetli kahvaltı ve yemek istiyorsanız 60 kilometrelik bir yol kat etmeniz gerekiyor.

İlçe Şile bezi ile ünlüdür. Gününüzü; kaleyi, feneri, Kumbaba Tepesi’ni ve Akçakese Köyü’nü gezerek geçirebilirsiniz. Bahçe işlerine meraklıysanız ve sebze yetiştirmeyi seviyorsanız kasım ayında gerçekleştirilen Tohum Takas Şenliği’ne katılabilirsiniz. Macera ve heyecan arıyorsanız İncekum Macera Parkı’nda doyasıya eğlenebilirsiniz.

Kıyıköy – Kırklareli – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 5

Kıyıköy-İstanbul'a yakın gezilecek gidilecek yerler
Kıyıköy-İstanbul’a yakın gezilecek gidilecek yerler

Sukunet ve huzurla birlikte, olta balıkçılığı ve deniz istiyorsanız Kırklareli’nin Kıyıköy’üne gidebilirsiniz. Bakir bir doğaya sahip bu köyde iki sit alanı bulunuyor.

Kıyı boyunca uzanan plajlarda hem balık tutup hem denize girebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarının da uğrak mekanı olan bu yörede unutulmaz anı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Kıyıköy’de dünyanın en eski taş oyma manastırlarından olan Aya Nikola bulunuyor. Bu manastırın kalıntılarıyla birlikte birçok kalıntıyı da gezebilirsiniz.

Anadolu Kavağı – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 6

Anadolu Kavağı-İstanbul'a yakın gezilecek yerler
Anadolu Kavağı-İstanbul’a yakın gezilecek yerler

İstanbul’a sadece 13 kilometre uzaklıkta bulunan bu balıkçı kasabası, tur şirketlerinin de uğrak noktasıdır. Karadeniz ile İstanbul Boğazı’nın bağlantı noktasında Bizanslılar tarafından kurulmuştur. Tarihe meraklıysanız Bizans mimarisini ve etkilerini inceleyebilirsiniz.

Deniz ve ormanın bütünleştiği bu yörede doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Midilli Ali Reis Camisini ve Yoros Kalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Balıkçı kasabası olduğu için birbirinden lezzetli balık menülerinin olduğu restoranlar bulunuyor. Denize nazır bir restoranda yemeğinizi yiyip, ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Riva – İstanbul’a yakın gezilecek yerler 7

Riva-İstanbul Gezilecek Yerler
Riva-İstanbul Gezilecek Yerler

Yaz mevsiminde günübirlik tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerleşim yerlerinden biridir. Beykoz ilçesi sınırları içindedir. Denizi, kamp ve mesire alanlarıyla büyük yoğunluk yaşanıyor. Kamp kurup, piknik yapabileceğiniz gibi, kahvaltı salonları ve balık restoranlarından da yararlanabilirsiniz.

Riva ve Elmasburnu plajlarında denize girip, beldenin patikalarında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Tekne kiralayarak veya tekne turlarına katılarak, Riva’nın doğasını keşfedebilirsiniz.

Originally posted 2022-06-08 18:14:49.