İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında İstanbul şehri ikiye ayrılıyordu. Birinci Avrupa yakası, ismi de İstanbul iken, ikincisi Anadolu yakası, isimi de Üsküdar idi. Yani Kadıköy ve buna benzer tüm semtler Üsküdar’a bağlı bulunuyordu. İşte biz de eski adıyla Üsküdar olan Anadolu yakasında mutlaka gezip görülmesi gereken yerleri inceleyeceğiz. Bu yazıda Anadolu yakası sınırlarında bulunan ve gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerleri mercek altına alacağız.

İstanbul dünyanın en büyük ve en ilginç şehirlerinden biridir. Asya ve Avrupa’yı birleştirme görevi gören İstanbul’un Anadolu yakasını incelemeye alacağız. İşte Anadolu yakasında bir tatil de ya da turizm amaçlı seyahatte, uçak biletinizi alarak gezip görebileceğiniz yerler. İstanbulu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız İstanbul Otelleri ve Pansiyonları bölümümüzü de ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Yakasında Görülebilecek 22 Yer – İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

 • 1– Kadıköy Barlar Sokağı: Geç saatlerde gidip görmek isteyebileceğiniz, Kadıköy barlar sokağıdır. Eğer siz de İstanbul Anadolu yakasına gidecek olursanız, burayı da mutlaka görmeniz gerekenler listenize eklemelisiniz.
Kadıköy Barlar Sokağı İstanbul
Kadıköy Barlar Sokağı İstanbul
 • 2- Üsküdar- Kız Kulesi: Anadolu yakasının belki de en heyecan verici noktalarından biri de Üsküdar Kız Kulesidir. Buradan karşınızda bulunan Avrupa yakasının manzarasını keyfince seyredebilirsiniz. Sahilde oturarak, birçok kitaba da konu olan kız kulesinin manzarasının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.
 • 3- Çamlıca Tepesi: Tüm güzelliklerin birleştiği bu noktada sabah kahvaltısının keyfi çok farklı olabiliyor. Yolunuz düşerse ve sabah kahvaltı etmek isteyeceğiniz bir yer olursa, Anadolu yakasında Çamlıca tepesinden daha güzel bir yer bulunmaz. Siz de hem manzaraya doyacak, hem de mükemmel bir kahvaltıyla buraya eşlik edebileceksiniz.
 • 4- Bağdat Caddesi – Kadıköy: Anadolu yakasına yolunuz düştü. İlk gideceğim yer neresi diye sorduğunuzda size herkes aynı cevabı verecektir. Bağdat Caddesi. Eşsiz iklimini görebilmek için akşam saatlerinde bir bağdat caddesi turu hiç de fena olmayacak. Sizin de listenizin başında yer alması gereken yerlerden bir tanesi de Bağdat Caddesi.
 • 5- Trabzon Park – Ümraniye: İsminden de anlaşılacağı üzere Trabzon ile aynı doğaya sahip neredeyse. Siz de doğanın keyfini çıkarmak isterseniz, Trabzon’u yaşayabileceğiniz Trabzon Parkına giderek kafanızı dinleyebilirsiniz.
Trabzon Park Ümraniye - İstanbul Gezilecek Yerler
Trabzon Park Ümraniye – İstanbul Gezilecek Yerler

Adı Üstünde Doğa Parkı – İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

 • 6- Doğa Parkı – Çekmeköy: Ailece gidip görebileceğiniz yerler arasında bulunan ve isminden de anlaşılacağı üzere doğanın keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden bir tanesi de Doğa Park. Burada tatilinizin keyfini çıkarabileceğinizi söylemek mümkündür.
 • 7- Dudullu Tepesi – Ümraniye: Keyfince gezebileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz. İşte orası Dudullu tepesi. Siz de doğanın manzarasını doyasıya çıkarabileceğiniz Dudullu Tepesini listenizin başlarına yazabilirsiniz.
 • 8- Nezahat Gökyiğit Bahçesi – Ataşehir: Siz de Ataşehir yakınlarındaysanız gidip bu yerin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • 9- Fenerbahçe Sahili – Kadıköy: Çok yoğun bir gün geçirdiniz ve dinlenmeye ihtiyacınız var. İşte kolayca kafanızı dinleyebileceğiniz son derece sessiz bir ortamı olan Fenerbahçe Sahili tam size göre bir yer. Akşam saatlerinde gidip dinlemek isterseniz manzarası da fena değil.
Fenerbahçe Sahili Kadıköy
Fenerbahçe Sahili Kadıköy
 • 10- Beylerbeyi Sarayı: 1861 yılında yapımına başlanan ve 4 yıl süren bir sarayla karşınızdayız. Birçok dünyaca ünlü Kral ve Kraliçeyi ağırlayan bu muhteşeme Beylerbeyi Sarayını İstanbul’a gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Siz de Boğaziçi köprüsünü geçmeden Beylerbeyi Sarayına uğrayabilir ve burayı görebilirsiniz.
 • 11- Anadolu Kavağı- Beykoz: Ancak muhteşem bir manzara da görme arzularınız var. İşte sizlere tavsiye edebileceğimiz yerlerin başında gelen, Anadolu Kavağı geliyor. Küçük ve tatlı restoranlardan balıkçı kulübelerine kadar doğanın keyfine bu yer ile varabilirsiniz. Burada gün batımını izlemek isteyebilir, hem de midye keyfini çıkarabilirsiniz.
 • 12- Çubuklu: Eski İstanbul’un o güzelim evleri eşliğinde manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca buraya gittiğinizde size bir diğer tavsiyemiz simit ve çayınızı eksik etmemeniz. Yoksa boğazın manzarasını daha nasıl çıkarabilirsiniz ki.
 • 13- Anadolu Hisarı:Yıldırım Beyazıt’ın İstanbul’u fethedebilmek için yaptığı hisar olan, Anadolu Hisarı, günümüzdeki ismi ise Güzel Hisar. İstanbul’un hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çevresi ve manzarası ile sizlere şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerin başında geliyor.
 • 14- Şile: Stresten uzak kalmak istediğinizde, konaklama konusunda hiçbir sorun yaşamayacağınız küçük ver şirin bir tatil beldesidir Şile. Buraya geldiğiniz andan itibaren İstanbul’un gürültüsünden uzaklaştığınızı, gürültü ve patırtıdan uzak kaldığınızı hissedebileceksiniz. Eğer yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Şile gelmektedir.
 • 15- Kuzguncuk: Dar sokaklar sizin de dikkatinizi çekiyor mu? Farklı renkli evler birçok tarihi cami ve kilisenin bulunduğu, farklı etnik kökenlilerin bir arada yaşamış olduğu, Kuzguncuk görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Medeniyetlerin buluştukları alanları en iyi bu yerde görebilirsiniz. Sakin yapısıyla da birçok kişinin dikkatini çeken Kuzguncuk, sizin de ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Özellikle güzel vakit geçirmek, tarihe tanıklık etmek isterseniz bu şirin yere de mutlaka gitmelisiniz.
Kuzguncuk İstanbul Anadolu Yakası
Kuzguncuk İstanbul Anadolu Yakası
 • 16- Kanlıca İskelesi: Meşhur yoğurdun tadına varabileceğiniz ve birçok işletmenin bulunduğu Kanlıca İskelesi de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.
 • 17- Üsküdar: Rumi Mehmet Paşa Camisi: 1599 yılında yapılan bu Cami, bir dönem tamamen kül olmuştur. Fakat 19. yüzyılda tekrar restore edilerek faaliyete açılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen camide siz de gidip tarihine tanıklık edebileceksiniz.
 • 18-Haydarpaşa Garı: Birçok filme de konu olmuş, Türkiye’nin neredeyse herkesin bildiği yerlerin başında Haydarpaşa garıdır. Bir tren garı olarak hizmet veren Haydarpaşa garı İstanbul gibi büyük nüfusa sahip bir yer için de potansiyel bir mekandır. 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan bu gar, Alman mühendisler tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Özel bir yapıya sahip olan Haydarpaşa garına siz de gidip görebilirsiniz.
 • 19-Yoros Kalesi: Anadolu Kavağının en tepe noktasında yer alan Yoros Kalesi, İstanbul’da bulunan tek Bizans kalesi olarak da bilinmektedir. Tarihe bakıldığında Ceneviz Kalesi olarak anılsa da aslında kesin bir şekilde Bizans Kalesi olduğu bilinmektedir. Bizans’ın zayıflamasıyla beraber kale, 1391 senesinde Türklerin hakimiyeti altına girdi. Mimarisiyle de dikkat çeken bu tarihi esere Anadolu yakasında görebileceğiniz yerler listesine ekleyebilirsiniz.
 • 20-Sait Faik Abasıyanık Müzesi: Edebiyatseverlerin özellikle uğrak yerlerinden biri de Sait Faik Müzesidir. Ünlü edebiyatçının ömrünün yaklaşık son on yılını burada geçirmiştir. Darüşşafakanın müzeye dönüştürdüğü evde yazara ait birçok eşya bulunuyor. Siz de bir edebiyat tutkunuysanız buraya uğrayarak ünlü edebiyatçının kendi el yazısıyla yazdığı notlara kadar birçok şeye şahit olabilirsiniz.
 • 21-İstanbul Oyuncak Müzesi: Yazar Sunay Akın’ın bütün birikimini harcadığı bu oyuncak müzesi, kısa zamanda tüm Türkiye’de en çok tanınan yerlerin başında yer aldı. 2000’den fazla oyuncak parçasının sergilendiği müzede, birçok antika oyuncaklar da mevcut. Özellikle çocuklu ailelerin mükemmel vakit geçirebileceği yerlerden biri olan bu yerde siz de kolay bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.
İstanbul Oyuncak Müzesi Anadolu Yakası
İstanbul Oyuncak Müzesi Anadolu Yakası
 • 22-Üsküdar- Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi: Nostaljik otomobil tutkunlarının hayranlıkla baktığı bu mekana siz de gidip görebilirsiniz. Burada zamana meydan okuyan, küçük çaplı bakımlar görmüş göz alıcı birçok otomobil bulunuyor. Ancak müze haftanın her günü açık değil. Buraya gitmek isterseniz eğer, cuma, cumartesi ya da pazar gününü tercih etmelisiniz. Çünkü diğer günlerde maalesef müze kapalıdır. Ona göre bir ayarlama yaparak bu müzeyi de Anadolu Yakasında görebileceğiniz yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Originally posted 2022-06-08 12:52:44.