İstanbul’da Tatil Yapmanız için 6 Sebep

Hem doğası, hem kültürü, hem de tarihi ile sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesidir. Öyle değil mi? İstanbul’da tatil yapmak için sadece tarihi bile yeterli bir sebep. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir şehir konumundadır. 39 ilçeye sahip olan İstanbul, tarih kokan yapısının yanı sıra doğal güzellikleri ile de turist çeken bir yerdir. Yeterli paranız varsa İstanbul’da sıkılmanız mümkün değil. Mesela Kızkalesi tatil için güzel bir yerdir, Anamur tatili oldukça keyiflidir, Alanya tatili müthiş eğlenceli geçebilir ama bahsettiğim yerler küçük yerler olduğu için bir süre sonra sıkılırsınız.

İstanbul’da Tatil Yaparken Sıkılmanız Mümkün Değil

Ortalama tatilciler 1 haftadan sonra küçük yerlerde sıkıldıklarını söylerler. İşte İstanbul’da bu mümkün değildir. Ne istanbula yakın gezilecek yerleri bitirebilirsiniz, ne de istanbulda gezilecek doğal yerler biter. Mesela Anadolu yakasında gezilecek yerleri bitirdim sanırsınız, daha koca bir ülke kadar gezilecek yeri olan Avrupa yakası kalır. Aslında biz İstanbul turizm yazımızda çok fazla şey anlattık. İstanbul’la ilgili İstanbul ekonomisi İstanbul tarımı gibi genel bilgileri o yazımızda bulabilirsiniz.

Hadi başlayalım. Konu başlığını acaba ölmeden önce görmeniz gereken yerler olarak değiştirsek mi? 🙂

İstanbul’u mutlaka görmek için sizlere 6 sebepten daha fazlası…

Galata Köprüsü

Eminönü ve Karaköy’ü birbirine Galata Köprüsü bağlamaktadır. Tarihi çok eskiye dayanan bu köprü eskiden Yeni Köprü adı ile bilinmekteydi. I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Restorasyon sırasında çıkan yangın ile harap olan bu köprü, 1992 senesinde yeniden inşa edilmiştir. Bugünlerde ise özellikle balık tutmak isteyenler Galata Köprüsü’ne gitmektedir. Burada aynı zamanda balık restoranları da bulunmaktadır. Şehrin mükemmel manzarası karşısında balık yiyerek, keyif yapabilirsiniz.

Kız Kulesi

Kızkulesi - İstanbul'da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerden Biri

İstanbul’un simgesi haline gelen Kız Kulesi’nin tarihi 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kız Kulesi’nin inşası ile ilgili çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Kız kulesi çok eski dönemlerde karantina hastanesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra radyo istasyonu, ticari gemilerden vergi toplamak ve deniz feneri olarak da kullanılan bir yerdir. Her tarafı boğaz olan bu Kule’nin manzarası harikadır. Günümüzde müze ve aynı zamanda çok hoş bir restoran olarak kullanılmaktadır. Sahilden küçük tekneler ile Kız Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca sahil kısmında da çay içerek, simit yiyebilirsiniz.

İstanbul Hisarları

İstanbul’un hisarları da oldukça ünlüdür. İstanbul’da ki hisarlar ise şu şekildedir:

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı - İstanbul'da tatil

Fatih Sultan Mehmet 4 ay kadar bir sürede Rumeli Hisarı’nı yaptırmıştır. İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geçmektedir.

Yedikule Hisarı

istanbul'da tatil - Hisarlar

Açık hava müzesidir. Turizm Bakanlığı tarafından tadilatta olması sebebi ile şu anda göremeyebilirsiniz. Ama açık olduğu zaman mutlaka görmelisiniz.

Anadolu Hisarı

istanbul'da tatil - Adalar

İstanbul boğazının en dar yerinde yer almaktadır. Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.

Boğaz Köprüsü İstanbul’da tatil yaparken defalarca geçeceğiniz bir yer

Avrupa ve Anadolu yakası arası ziyaretlerde ayrı bir huzur bulduğum için ben vapuru tercih ediyorum. Size de tavsiye ederim.

İstanbul'da tatil - İstanbul Boğazı

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan köprü konumundadır. Boğaz’ın incisi ismi ile anılmaktadır. Boğaz Köprüsü gezilecek bir yer olmasa da, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Adalar – İstanbul’da tatil yapıyorsanız Adalar’ı mutlaka gezmelisiniz

9 adet ada bulunmaktadır. Adaların hepsine Prens Adaları denilmektedir. En büyük ada Büyükada’dır. Şehir kalabalığına girmek istemeyenler için mükemmel bir yerdir. Özellikle hafta sonları kalabalık olmaktadır.

İstanbul'da tatil - Camiler

Tarihi Yerler

İstanbul’un doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yerleri de hem yerli hem yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camisi buna en güzel örneklerden bir tanesidir. Osmanlı döneminden kalma en güzel eserlerden bir tanesidir. Sultanahmet Camii de mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir. Kapalı çarşı, Türk hamamı, hastane, okul, Sultan I. Ahmet türbesi, aşevi gibi birçok yer Sultanahmet Camii içerisinde yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı da İstanbul’u görmek için en güzel sebeplerden bir tanesidir. Gitmeyi düşünüyorsanız İstanbul Otelleri yazımız ilginizi çekebilir. Açıkcası İstanbul’da her bütçeye uygun otel ve pansiyon yada apart otel bulabilirsiniz.

Originally posted 2022-06-15 06:36:38.