Bilecik Gezi Rehberi – Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler

Bu yazımızda konumuz Osmanlı’nın kurulduğu Bilecik ilimiz ve Bilecik gezilecek yerler. Bilecik Osmanlı Devleti’nin kurulduğu ve yayıldığı yer olarak tarihe geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda olduğu için birçok tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi mirası dışında doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Gezilecek yerlerin en başında Osmanlı Devleti’nin kurulmasında çok etkili olduğu söylenen Şeyh Edebali’nin Türbesi gelir. Giderseniz zaten manzarasına da tarihi dokusuna da bayılacaksınız. Bir başka yazımızda Şeyh Edebali kimdir sorusunun cevabından daha fazla bahsetmeye çalışacağım.

Bilecik’e gelmişken Osmanlı tarihini yine derinden yaşayabileceğiniz Bursa ilimizi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bursa gezilecek yerler yazımız bu noktada ilginizi çekebilir. Bilecik Bursa arası otobüste 1.5-2 saat çekmektedir. Ayrıca Bilecik Eskişehir’e de 1.5 saat kadar uzaklıktadır. Kısmen İstanbul ile Ankara’nın ortasındadır diyebiliriz.

Osmanlı Tarihi bazı yabancı ülkelerin lise öğrencilerine okutulduğu için, Bilecik çok uzun yıllardır yabancı turist çekmektedir. Özellikle dönem ödevi yapmak için gelen öğrencilere denk gelebilirsiniz.

Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik’te gezilecek çok fazla yer bulunuyor, bunlardan bazıları şunlardır;

1.Bilecik Saat Kulesi: Şehir merkezinde yer almaktadır. Bir yamaç üzerindedir. Saat kulesinin üzerinde kule hakkında bilgiler yer almaktadır. Kitabeye göre kule, 1907 yılında Musa Kazım Bey tarafından II. Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Ancak zamanla tahribe maruz kalmıştır. 1987 yılında Bilecik Valisi Adil Yazar tarafından onarımı yapılmıştır. Kule, yukarıdan aşağıya doğru genişleyen bir yapıdır. Kulenin ilk iki katı kesme taşlardan, üst katı da ahşaptan yapılmıştır. Kule, piramidal külah ile örtülmüştür.

2.Orhan Gazi Camisi: Ünlü Şeyh Edebali Türbesi ile arası yaklaşık 50 metredir. 1392 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Organ Gazi adına yapılmıştır. Cami, tek kubbeli ve kare planlıdır. Kurşunlu Cami olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni, caminin kubbesinin kurşundan yapılmış olmasıdır. Caminin ana minaresi, camiye 30 metre uzaklıktadır. Bitişik olan minareler ise camiye sonradan eklenmiştir.

3.Pelitözü Gölü: Bilecik şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Etrafında çam ağaçları vardır. Bu da göle ayrı bir hava katmaktadır. Hafta sonları çok fazla ziyaret edilir. Bunun nedeni ulaşımının kolay olması ve şehir merkezine yakın olmasıdır. Pelitözü Gölü’nün çevresinde piknik alanları bulunur. Burada doğa yürüyüşü de yapılabilir.

4.Söğüt Müzesi: Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunur. Kayahan Mahallesinde eski yıllardan kalma bir Türk evi düzenlenerek müze haline getirilmiştir. Bu müzeye giden birçok dolmuş vardır.

5.Diğer Yerler: Bilecik’te daha gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlere; Orhan Gazi İmarethanesi (Aşevi), Bilecik Kent Müzesi, Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı, Ertuğrul Gazi Türbesi örnek verilebilir.

Bilecik Nerede?

Bilecik, ülkemizde Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Şehir merkezi, Bilecik sınırına 95 km uzaklıktadır. Eskişehir’e 80 km, İstanbul’a 250 km ve Kütahya’ya 110 km mesafededir.

Bilecik Ne Zaman Gidilmeli?

Bilecik ilinde birden fazla iklim çeşidi görülür. Bu iklim çeşitleri; karasal ilkim, Marmara iklimi ve mikro-klima iklimdir. Bu yüzden Bilecik’e Eylül ve Ekim aylarında gidilmesi tavsiye edilir. Festivaller ve etkinliklerde genellikle bu aylarda düzenlenir.

Bilecik Nerede Kalınır?

Bilecik şehir merkezinde ve ilçelerinde birçok otel bulunmaktadır. Bu oteller 2 ile 4 yıldızlı otellerdir. Ayrıca günü birlik pansiyonlar ve Öğretmenevi de bulunmaktadır. Önceden rezervasyon yapılabileceği gibi şehre gittikten sonra da oda tutmak oldukça kolaydır. Her bütçeye uygun yer kolaylıkla bulunabilmektedir.

 

Bilecik Gece Hayatı

Bilecik, küçük bir şehir olduğu için aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Ancak birçok yerde restoran ve cafeler bulunmaktadır. Bilecik’in ünlü parkı Şelale Park ise 01:00’a kadar hizmet vermektedir. Bilecik halkı genel olarak Eskişehir yolu üzerindeki piknik ve eğlence mekanlarını tercih etmektedir.

Originally posted 2022-06-15 11:13:58.