Malatya Gezi Rehberi – Malatya Gezilecek Yerler

Alex Muş gezilecek yerler yazısı yazmış ben de Malatya Gezilecek Yerler yazısı yazayım dedim. Yok yok kıskanmadım. Doğu illerimizi ben de Alex gibi çok seviyorum. Hem kıskansam Umut arkadaşımızın yazdığı Türkiyede gezilecek yerler yazısını kıskanırdım çünkü o bu konuda ilk yazıydı.

Neyse gelelim Malatya ilimize. Ülkemizin nadide illerinden biri olan Malatya hakkında biraz bilgi edinelim. Tam bir memur şehri olan Malatya sunduğu imkanlar açısından öğrenciler için de aktif bir yaşam şehri olma özelliği taşıyor.

Malatya Gezilecek Yerler

İlk olarak Orduzu Pınarbaşı‘dan başlamak istiyorum. Denizi olmayan bir şehrin sahip olabileceği en güzel şeye sahip bir yer burası, göl kenarında bir piknik alanı. Aile ile gidilip huzur bulunabilecek bir yer.

Sultansuyu At Çiftliği; Adı üstünde atlarla dolu bir çiftlik. Üstelik at binme imkanı da sunuyor. Şehir merkezinden sadece 27 km uzaklıkta.

Şire Pazarı; Kayısısıyla ünlü bir şehirde kayısı tadımı yapmak ve alışveriş yapmak için ziyaret edilmesi gereken bir pazar. Geniş ürün yelpazesiyle kayısının her türlüsünü bir arada görebileceğiniz bir yer. Ben ilk gittiğimde çok şaşırmıştım. Bir kayısıdan bu denli çeşitli ürün elde etmek hayal edebileceğim bir şey değildi doğrusu.. Hem lezzetiyle damağı doyuran hem de görsel zevkiyle göz dolduran bir ortam.

Gündüzbey; şehir merkezinden 10km uzaklıkta. Taze alabalık bulma ve piknik yapma keyfini yaşayacağınız bir yer.

Günpınar Şelalesi; Darende ilçesinden 5km uzaklıkta bulunan şelale ihtişamıyla huzura yolculuk vadediyor. Şelalenin sesine, ortamın doğasına, yeşilin göz alıcılığına maruz kaldığınızda kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Yılın belli aylarında rafting imkanı da sunan bu şelale rafting sporunu sevenler için çok cezbedici olabilir.

Sadece gez ya da piknik amaçlıda gidilebilen bu bölgede şelaleye yakın yerlerde konuşlandırılmış masalarda hem sesiyle hem de ortamın rengiyle sevdiklerinize güzel bir armağan vermiş olacaksınız.

Polat Sulu Mağara; Doğan şehir ilçesine 30km uzaklıktaki geniş bir alana sahip ve 3 metre yükseklikte mağara görkemli bir havaya sahip. İkinci adı, astıma iyi geldiği düşünüldüğünde Astım Mağarasıdır.

Malatya Gezilecek Yerler - Sultanbey At Çiftliği

Yukarıda Malatya Sultansuyu At Çiftliği var. Özgürlük duygusu vermiyor mu bu resim?

Malatya Nerede?

Malatya ili ülkenin Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Sınır komşuları Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ ve Erzincan’dır. İl bölgenin en batısında yer almaktadır.

Malatya Ne Zaman Gidilmeli?

Şehri iklimsel açıdan daha rahat gezip keşfedebilmek için seçilmesi gereken mevsim yazdır. Yağışın az olduğu bir mevsimdir. Şehirde hareketin bol olduğu Temmuz ayının 2. haftası düzenlenen Malatya’nın simgesi Kayısı Festivali şüphesiz ki en doğru zaman olacaktır. Festivale konser programları da dahil olmaktadır. Hem turistik gezi hem de eğlenceli halk konserlerini bir arada görmek şans olacaktır.

Tabi Malatya Uluslararası Film Festivali’nide unutmamak gerek. Belirlediğimiz mevsimsel koşulları sağlamasa da Kasım ayı bu festivale denk gelmek isteyenler için uygun bir tarih olacaktır.

Malatya Nerede Kalınır?

Şehirde bütçenize hitap edecek çok sayıda seçenek mevcut. Şehir merkezinde 3,4 ya da 5 yıldızlı otel ya da pansiyon tercih etmek mümkün. Ramada Plaza Altın Kayısı, Kırçuvak Hotel, City Kent Hotel, Grand Sinan Hotel gibi isimler örnek verilebilir. Otellere ve uygunluklarına tatil sitelerinden erişim sağlanabilir.

Ek olarak konaklama için İnönü Üniversitesi ziyaretçi evi, polis evi ve öğretmen evi de tercih edilebilir.

Malatya Gece Hayatı

Eğlenmek İçin Malatya Gezilecek Yerler Listesi

Quzuu Restoran & Cafe alkollü içecek imkanı sağlaması bakımından akla gelen ilk mekan. Çok hareketli bir gece hayatı olmayan şehirde Kanal Boyu üzerinde pek çok kafe mevcut. Burası Malatya’nın sosyalleşme imkanını sunan bir noktası.

Gezilecek yerler konusunda yazıları okumayı seviyorsanız, Bilecik gezi rehberi, izmir gezilecek yerler listesi veya istanbul yakın gezilecek yerler yazılarımızın ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Originally posted 2022-06-18 20:49:14.