Çocuklarda Duruş Bozukluğu Ciddiye Alınmalıdır

Çocuklarda duruş bozukluğu çocuklarda postür bozukluğu olarak da adlandırılır. Küçük yaştaki çocuklar dışında her yaştaki çocuklarda duruş bozukluğuna bağlı olarak kamburluk ve omurga rahatsızlıkları oluşabilir. Küçük yaştaki çocukların ise düzgün bir kemik yapısına sahip olması için düzgün yatırılmalarına ve düzgün bir şekilde oturtulmalarına dikkat edilmelidir. Çünkü küçük yaştaki çocukların kemikleri çok ince ve saydam olduğu için daha kolay şekil alabilir. Bu da zaman içeresinde bazı duruş bozukluklarına sebebiyet verebilir. Öncellikle bu hastalığın oluşmaması için yapılması gereken birkaç pratik yöntem vardır.

Küçük Çocukları Oturturken ve Yatırırken Pozisyonlarına Dikkat Edin

Özellikle çocukların düzgün oturtulması ve yatırılması gerekir. Çünkü küçük çocukların günde en çok yaptığı hareket oturmak ve yatmak eylemidir. Bu yüzden kemik yapısı bu düzen içeresine oluşturulur. Eğer ki bu düzen düzgün yapılmaz ise uzun vadede veya çocuk beş yaşına geldiğinde kamburluk başlayacaktır. Duruş bozukluğunun en büyük sebebi ise bilgisayar ve telefonlardır. Özellikle birçok insanın duruş bozukluğu bu nedenle oluşur.

Şimdi anlatacağım şey aslında bu yazının giriş resminde görülüyor. Bilgisayarda çok fazla vakit geçiren insanların kambur olduğu ve duruş bozuklukları yaşadığı gözlemlenmiştir. Çünkü bilgisayar kullanan kişinin sürekli olarak ekrana bakması gerekir. Bu yöntem ise kafanın öne eğilmesine ve omurganın bükülmesine sebep olur. Buda çok ciddi duruş bozukluklarına sebebiyet verebilir. Aynı durum telefon kullanırken çok fazla okuyanlar ve zaman geçirenler için de geçerlidir.

Çocuklarda Duruş Bozukluğu Nasıl Giderilir?

Duruş bozukluklarını gidermek için erken teşhis ve doktor kontrolleri çok önemli rol oynar. Öncelikle çoğu duruş bozukluğu olan insan bunun farkında bile değildir. Ayrıca bunu kabullenmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak gibi değildir. Duruş bozukluğunu gidermenin son adımı ise bol bol spor yapmaktır. Biz daha önce duruş bozukluğu tedavisi ve duruş bozukluğu egzersizleri üzerine bir yazı yazmıştık. Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü yazı aynı zamanda çocuklarda da duruş bozukluğu için faydalı bir yazı.

Çocuklarda kamburluk tedavisi
Bu resimde çocuğunuzda duruş bozukluğu veya kamburluk oluşmaya başladıysa uygulayabileceğiniz basit bir tedavi gözüküyor. Genç yaşlarda bilgisayar başında ben de çok vakit geçirdiğim için buna benzer bir yöntemle kendimi iyileştirebilmiştim.

Yüzme Sporu İle Duruş Bozukluklarını Gidermek

Özellikle yeni doğan çocukların anne karnında dokuz ay boyunca aynı şekilde kalmalarına rağmen doğduklarında duruş bozukluğu yaşamazlar. Bunun sebebi sürekli suyun içinde kalmalarıdır. Suyun içinde yapılan hareketler bilinçsizce olduğundan kemikler genleşir. Buda duruş bozuklarını giderebilir.

Duruş Bozuklukları Kaç Yaşından İtibaren Gözükür?

Duruş bozuklukları küçük yaşlarda gözükeceği gibi her yaşta da gözükebilir. Duruş bozuklukları düzenli spor yapanlarda bile gözükebilen bir hastalıktır. Bunun sebebi bazen genlerden bile kaynaklanabilir.

Originally posted 2022-06-15 13:09:34.