Bilgi Deposu

  Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

  Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

  Dikkati Arttıran Besinler

  Çocuklarda demir eksikliği dikkatsizliğe yol açar. Dikkat arttırmak için yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Bazı besinlerin içinde bulunan vitaminler dikkatimizi arttırmada yardımcı olur. Çocukların dikkatini arttırmada en önemli rol oynayan besin cevizdir. Cevizin içinde bulunan E vitamini beynimizi geliştirir, genç ve dinç tutar. Aynı zaman da bu besinlerin arasında balık da yer alır. Balıkta da E vitamini vardır. E vitamininin dikkat arttırmada önemli bir rolü vardır. Çocuklarda demir eksikliğini gidermek için ayrı bal, yumurta ve süt de etkilidir. Balın içinde bulunan demir ve bakır mineralleri kandaki demir seviyesini arttırır.

  Yumurta B grubu vitaminiyle zengin olduğu dolayısıyla hafızayı açar ve bu durumda vücuda yeterli enerjiyi gönderir. Süt de diğer besinlerin yanı sıra beynin gelişmesinde ve dikkat arttırmada oldukça önemlidir. Çocukların günlük hayat da elinin altında bulunan, vücut için oldukça önemli olan su dikkat arttırmada da çok önemlidir. Suyun vücuda sağladığı faydalar yanında beyine de tonlarca faydası vardır. Bol bol tüketilen su beynin gelişmesinde ve dikkat arttırma da büyük önem arz eder. Bu besin sınıfına tahıllar da girer. Tahıllarda da fazlasıyla vitamin ve mineral vardır. Tahıllar folik asit açısından oldukça zengin olduğu için hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Sebzeler ve meyveler sağlıklı beslenme programında oldukça büyük rol oynar.

  Sebzelerin ve meyvelerin içindeki mineraller hafızayı güçlendirir. Bu durum dikkat dağılımını engeller. Ispanağın içinde bulunan potasyum sayesinde çocukların beyin iletimi hızlanır. İletimin hızlanması ile çocuklar daha sağlıklı, düzgün ve hızlı düşünürler. Brokoli de ıspanakla hemen hemen eş değerdedir. Brokoli; beyni sağlıklı tutar, beynin odaklanma sınırını yükseltir. Avokado; kan dolaşımını hızlandırarak beynin yeterli miktarda oksijen almasını sağlar. Beynin yeterli miktarda oksijen alması dikkat dağılmasını önler.

  İyi bir hafızaya sahip olmak için oldukça önemli olan içeceklerden biri de kahvedir. İçinde bulunan kafeinin fazlası zararlı olsa da, yeterli miktarda içildiği zaman beynin ön lobunu geliştirir ve bu durumda çocuklar daha iyi bir hafızaya sahip olur, dikkatleri daha da artar. Çocukların dikkatini arttırmada sarımsak da çok önemlidir. İçindeki B6 vitamini düşünce gücünü daha fazla hızlandırır. Bununla birlikte kayısı, muz, kavun gibi meyvelerin de potasyum oranı yüksektir. Bu meyveler çocukların dikkatinin dağılmasını önler ve aynı zaman da daha sağlıklı düşünmelerini sağlar. Çocukların dikkatini arttırmak için karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğunca kaçının. Çocukların dikkatinin artması için ekmeği azaltmalı ve bol bol sebze ve meyve tüketmeliler. Aynı zaman da soğan da aynı görevi görür. Yıpranmaya ve fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır. Beyin, oksijeni daha iyi alır ve bu durumda çocukların dikkati daha da artar. Lahana tiroit bezlerini yavaşlattığı için stressiz öğrenmeyi sağlar. Havuç beyin metabolizmasını canlandırır ve daha iyi odaklanmayı sağlar.

  Bu besinler tüketildiği taktirde çocukların hafızası gelişir, dikkatleri oldukça artar. Besinlerin içindeki vitaminler sadece dikkat arttırmada yardımcı olmaz. Bu besinler dikkat arttırma ile birlikte çocukların sağlık durumu da iyi olur, diğer tüm hastalıklara karşı korunur. Çocuklar kola, şekerleme gibi fazla kalorili ve şekerli içeceklerden besinlerden uzak durmalıdır. Fazla kalorili ve şekerli besinleri tükettiği taktirde çocukların dikkatleri en ufak bir sese bile dağılabilir. Aynı zaman da peşinden hastalıklar getirir. Çocuklar fazla kalorili olmasa bile çay da içmemelidir. Çay dikkat dağıtır. Tavsiye edilen besinler tüketildiği durumda çocuklar okuduklarını daha iyi anlayabilecek, tüm hastalıklardan korunabilecek ve daha başarılı biri olabileceklerdir.