Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Gaps diyeti hem zayıflamak için hem de bağırsak problemlerinin tedavisi için uygulanan bir diyet yöntemidir. Bu diyet ile kolay sindirim sağlandığı için kilo vermek de kolaylaşmaktadır. Ülkemizde de dünyada da son zamanların en büyük kişisel problemlerinden bir tanesi kilo problemidir. Bu nedenle her geçen gün yeni yöntemler ile diyet listeleri hazırlanmaktadır. Gerçi bazı bireyler de bu söylediğimin aksine kilo almak için uğraşmaktadırlar. Her birey için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı zayıflamak farklıdır.İşte bu diyet de son zamanlarda popüler olan diyetlerden bir tanesidir.

Gaps Diyeti Nedir?

Bağırsak problemlerini iyileştirmek ve kilo vermek amacı ile düzenlenen doğru beslenme programlarına gaps diyeti adı verilmektedir. Bu diyette hazır gıdaların yeri asla bulunmamaktadır. Genel olarak probiyotik destekli bir beslenme programı oluşturulmaktadır. Bu diyet genel olarak 3 bölümlüdür. Bunlardan birinci bölümde bağırsakta sıkıntı oluşturan tüm yiyecekler kişinin beslenme programından çıkartılmaktadır. Bu sayede bağırsağın rahatlanması sağlanır. Daha sonra ikinci bölüme geçilir. Bu bölümler diyet programı oluştururken bağırsak florasının düzelmesi dikkate alınarak, bunu sağlayacak gıdalardan diyet listeleri oluşturulur. Üçüncü bölümde ise özellikle ruhsal olarak hastalar kendilerini çok daha iyi hissederler. Bağırsak florası tamamen düzeldikten sonra yavaş yavaş bu diyet sonlandırılmaktadır.

Gaps Diyeti listesi ve Menü

Gaps diyeti özellikle bir hastalığın tedavisi amacı ile kullanıldığı için doktor eşliğinde yapılması çok daha doğru olan diyet programlarından bir tanesidir. bu nedenle hastanın öncelikle bir hekime başvurulması önerilmektedir. Hekimler hastalığın durumuna göre hastaya diyet listesi oluşturmaktadır. Biz sizler için örnek bir gaps diyeti menüsü hazırladık. Fakat unutulmamalıdır ki her bireyin bünyesi birbirinden farklıdır ve diyet listeleri genel olarak kişiye özel hazırlanmaktadır.

Uyandığında

Limon suyu ya da havuç suyu içilmesi önerilmektedir. Bu noktada havuç suyunun faydaları hakkındaki yazımızı sevebilirsiniz. Daha fazla havuç suyu tüketmek isteyeceğinize eminim. Ayrıca hızlı kilo vermek isteyenlere tavsiyeler yazımız da ilginizi çekebilir. Sağlıklı zayıflamak konusunda limon suyunun faydaları uzun yıllardır biliniyor.

Sabah kahvaltısı

1 adet haşlanmış ya da tavada yumurta
Sebzeler (salatalık, domates, soğan ve benzeri)
1 dilim Tam buğday ekmeği
Zencefil çayı
Ara öğün
1 bardak kefir ( Kefirin bağırsaklara faydaları yıllardır bilinen bir başka gerçek)

Öğle yemeği

Ispanak yemeği (kıymalı)
Yoğurt (ev yapımı tercih edilebilir)

Ara öğün

Sebze suyu
Akşam yemeği
Et (ızgarada pişirilmiş)
Brokoli (haşlanmış) ( Haşlanmış brokolinin faydaları, özellikle kansere çare ve şeker hastalığı çözüm konusunda gene bilinen gerçekler.)
Avakoda salatası (az zeytinyağı ve limonlu)
Kemik suyu (1 bardak içilir)

Ara öğün

Süt (laktozsuz tercih edilmelidir)

Bu Diyeti Yapanlar Mutlu mu?

Bağırsak problemleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanları yıpratan bir problemdir. Çünkü bu problem kişinin sosyal hayatını da etkilemektedir. Bu nedenle de bağırsak problemi olan kişiler mutsuz olabilir. fakat gaps diyeti ile kısa sürede bağırsak problemleri düzelmektedir. Dolayısıyla bu kişinin psikolojik durumunu olumlu olarak değiştirir. Bu diyeti yapan kişiler kendilerini daha sağlıklı ve mutlu hissederler. Üstelik diyette bol ara öğün bulunmaktadır. Yenilen yiyecekler de doyurucu yiyeceklerden meydana gelmektedir. Bu nedenle aç kalmak gibi bir durum da söz konusu değildir.

Originally posted 2022-06-15 04:47:29.