Karadeniz’de Gezilecek Yerler

  Karadeniz’de Gezilecek Yerler

  Yurdumuzun cennet bölgelerinden biri olan Karadeniz, adını orada bulunan ‘Karadeniz’den almaktadır. Yeşilliği ve tarihiyle gezi severlerin belki de en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Biz  karadenizde gezilecek yerler dendiğinde aklımıza gelen 8 yerden bahsetmek istiyoruz. Birçok güzel iliyle gezilecek sınırsız yeri olan Karadeniz Bölgesinin mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerini sizler için listeledik. Siz de ister tatil amaçlı isterse de gezi amaçlı bu bölgenin en güzel 8 mekanını keşfedebilirsiniz.

  Cennet Bölge Karadeniz’in Mutlaka Görülmesi Gereken Muhteşem 8 Yeri – Karadenizde Gezilecek Yerler

  1- Kristal Teras – Karabük

  Kristal Teras

  Kristal Teras – Karadenizde gezilecek popüler yerler

  Safranbolu’da yer alan bu kanyonun yüksekliği tam tamına 80 metre. Nitekim aşağıdan da baktığınızda fazlasıyla heyecanlanıyorsunuz. Üzerine çıktığınızda ise mükemmel bir manzarayı keşfedebiliyor, hatırası uzun yıllar kalacak olan fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Tabanı çok güçlü olan bu camdan yapı, tam 75 ton ağırlık kaldırabilme kapasitesine sahip. Fakat görevliler bir sefer de en fazla 30 kişinin üste çıkmasına izin verebiliyor. Özellikle yükseklik korkusu olup da yenmek isteyenler burayı mutlaka görmeli.

  2- Sümela Manastırı – Trabzon

  Sümela Manastırı

  Sümela Manastırı

  Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere Köyünün sınırlarında bulunan efsanevi Sümela Manastırına Trabzon’dan ve ilçeden kalkan ulaşım araçlarıyla kolaylıkla gidebilirsiniz. Sümela Manastırı çok yüksek bir yerde, geniş bir alanı kaplamaktadır. Milattan sonra 375 ile 395 yılları arasında yaptırılmıştır. Kendine has mimari yapısı ve tarih kokan duruşuyla, Karadeniz’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka görmelisiniz.

  3- Uzun Göl – Trabzon

  Uzun Göl - Trabzon

  Uzun Göl

  Trabzon’un Çaykara ilçesinden sadece 19 kilometre uzaklıkta olan Uzungöl’e hem ilçeden hem de Trabzon’dan ulaşım araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Yeşilin neredeyse bütün tonlarına sahip olan bu cennet gibi yerde, hediyelik eşya satan yerlere, camilere ve lokantalara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir alabalık severseniz, burada bulunan yerlerden harika bir alabalık keyfi yapabilirsiniz. Kısacası size tavsiyem, Karadeniz gezinizde mutlaka buraya uğramanız.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konaklama İhtiyacına Uygun Pansiyon Seçenekleri

  4- Zil Kalesi – Rize

  Rize, bilenler bilir en az Trabzon kadar güzel bir cennet mekanı. İşte Rize’ye bağlı olan Çamlıhemşin’in sadece 15 kilometre güneyinde yer alan Zil Kalesi, 13. yüzyılda Trabzon Rum İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Ünlü Fırtına Vadisine hakim olan bir konumda yer almaktadır. Yeşillik içindeki bu yeri de mutlaka gezilecek listenize almalısınız.

  5- Gölcük Gölü – Bolu

  Gölcük

  Gölcük

  Bolu merkezinden sadece 17 kilometre uzaklıkta olan Gölcük Gölü, sözün adeta bir cennet mekanı. Olağanüstü manzarasına karşı oturup saatlerce izleyebilirsiniz. Ayrıca burada doğayla iç içe birçok harika fotoğraf da çekebilirsiniz. Özellikle size tavsiyem, Karadeniz gezinizde Gölcük Gölünü’de listenizin başlarına almanız.

  6- Limni Gölü – Gümüşhane

  Limni gölü

  Limni Gölü

  Gümüşhane adeta cennetten düşmüş gibi karşımıza çıkıyor. Hele ki Torul ilçesinin Zigana Köyü sınırları içinde yer alan Limni Gölü. Yılda on binlerce insanın ziyaretçi akınına uğrayan bu muhteşem yeri mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

  7- Valla Kanyonu – Kastamonu

  Valla Kanyonu - Kastamonu

  Valla Kanyonu

  Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine 26 kilometre uzaklıkta, Muratbaşı Köyünde yer alan Valla Kanyonu, vahşi cennet olarak anılmaktadır. Bu ismiyle de ziyaretçileri cezbeden bu Kanyona uğrayacaksanız, mutlaka gerekli ekipmanlarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederim.

  8- Karagöl – Artvin

  Karagöl - Artvin

  Karagöl – Artvin

  İnternetten gezinince hani şu olağanüstü doğa fotoğrafları var ya. İşte o fotoğrafların gerçeğe dönüşmüş halini düşünün. Tek kelimeyle Karagöl inanılmaz bir yer. Nitekim birçok yerli yabancı turiste göre de dünyanın en güzel gölleri arasında yer alıyor. Bu göl 2002 yılında Bakanlığın kararıyla, tabiat park olarak ilan edilmiştir. Özellikle çevresindeki çam ve diğer ağaçlar, manzaranın göle muhteşem bir yansımasını sağlıyor. Rengarenk çiçeklerle de insan gözüne harikalar yaşatan bu yeri, eğer yolunuz Karadeniz’e düşerse mutlaka görmelisiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ankara'da Gezilecek Yerler