Yaratıcılık Yeteneği ve Slime Yapımı

Bugün yaratıcılık yeteneği ve slime ile birlikte neden yetişkinler de slime yapmalı konuları üzerine konuşacağız. Daha önce slime yapımının çocuklara faydaları’ndan bahsetmiştik. Ebeveynleriyle slime yapmak, çocuklarda odaklanmayı ve yaratıcılığı geliştirmektedir. Kolay temin edilebilecek malzemeleri birleştirme sorumluluğunu alan çocuklar, ortaya çıkan “zıp zıp” hamuru sayesinde bir şeyler yapabildiğini fark edecektir. Bu da onun yaratıcılığını geliştirecektir.

Yaratıcılık Yeteneği ve Slime

Çocuklarda yaratıcılık yeteneğinin geliştiği en önemli dönem 4-6 yaş aralığıdır. Uzmanlara göre, bu dönemlerde çocukların çevreyi keşfetmesi ve deneyimler elde etmesi son derece önemlidir. Bu yaş grubundaki çocuklara söz konusu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için sık sık yeni materyaller verilmelidir. İşte burada da ön plana slime çıkmaktadır. Çocuklar slime yaparken ve yaptığı hamurla oynarken bir sürü yeni deneyimler edinecektir.

Yaratıcılık insan hayatında çok önemlidir. Kişinin hayatta başarılı ve özgün olmasını sağlar. Yaratıcılık konusunda legonun çocuklara faydaları yazımızı da okuyabilirsiniz.

İçindekiler

Kısaca Slime Yapılışı

2019’un fenomeni olmayı başaran slime’ın yapımı ise şöyledir:

“Zıp zıp” hamurunu elde etmek için ihtiyaç duyulan malzemeler bir su bardağı ılık su, 1 çay kaşığı boraks ve bir çay kaşığı gıda boyasıdır. Tüm malzemeler, uygun bir kapta birleştirilip kıvam alıncaya kadar karıştırılmalıdır. Ardından derin bir kaba bir bardak su bazlı tutkal ve bir bardak oda ılık su ilave edilip malzemelerin birbiriyle karışması sağlanmalıdır. Daha sonra, ilk hazırlanan karışım yavaş yavaş karıştırarak dökülmelidir. İstenilen kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam edilir ve tercihe göre hamuru daha estetik gösterecek malzemeler eklenebilir. Slime hamurunun hazır olup olmadığını kaba yapışıp yapışmadığından anlayabilirsiniz. Eğer yapışmıyorsa hamurunuz hazır demektir. Boraks alerji yapabileceği için evde slime nasıl yapılır yazımızda daha fazla slime yapılış yolu bulabilir ve borakssız slime yapımını da öğrenebilirsiniz.

Neden Yetişkinler de Slime yapmalı?

Yaratıcılık Yeteneği ve Slime

Türkçe karşılığı “zıp zıp” hamuru olan slime özetle; içeriğinde polimer malzeme bulunan popüler oyun hamurudur. Klasik oyun hamurlarından farkı akışkan yapıda olması, daha canlı renklerden oluşmasıdır. Slime yapımı çocuklar kadar, yetişkinlerin de ilgisini çekmektedir. Son dönemlerin popüler aktivitesi slime ile ilgili soysal medya platformlarında ve YouTube’de binlerce video bulunmaktadır.

Videoların büyük bir kısmını çocuklar çekse de yetişkinlerin slime yapımıyla ilgili çektiği videolar azımsanamayacak kadar fazladır. Kendi baskı altında hisseden yetişkin bireyler tarafından kaydedilen videolarda, sorunlarıyla başa çıkmanın pratik yollarından birinin slime olduğu vurgusu sıkça yapılmaktadır.

Slime yapımı konusunda en az çocuklar kadar heyecanlı olan yetişkinler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla da daha önce hiç tanımadığı kişilerle sohbet ederek, deneyimlerini paylaşmaktadır. Slimenin bir oyun hamuru olmaktan çıkarak, insanlar kaynaştıran bir materyal olduğu yürütülen çalışmalar doğrultusunda kanıtlanmıştır.

Slime Yapımının Yetişkenlere Faydaları

Yaratıcılık Yeteneği ve Slime

Slime yapmanın çocuklarda olduğu gibi, yetişkinler üzerinde de pozitif etkisi olduğu gözlenmiştir. Söz konusu etkenlerden bazıları şöyledir:

  • Günün yorgunluğunu ve iş yerinde yaşadığı stresi atmakta zorlanan yetişkinler, slime ile rahatlamaktadır.
  • Slime yapmak yetişkinlerde endişe ve gerginliği azalmaktadır.
  • Uzmanlar, psikolojik sorunları olan ve kavrama güçlüğü çeken kişilerin iyileşme sürecini hızlandırma için slime yapımı yöntemini uygulamaktadır.
  • Slime yapımda aktif rol oynayan yetişkinler, çocuğunun dünyasını daha iyi anlayabilmektedir.
  • Evde pratik şekilde yapılabilen slime sayesinde aile bireyleri kaliteli vakit geçirebilir. Faydalı olabileceğini düşündüğümüz çocuklarda grup çalışması yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Yaratıcılık yeteneği ve slime, lego gibi oyunların çocuk gelişimi için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Sadece veliler değil, öğretmenler de bu tür oyunlarla öğrencilerinin yaratıcılık yeteneklerini geliştirmelidir. Biz yaratıcılık konusuna iyi bir öğretmen nasıl olmalıdır yazısında da değinmiştik. Okumanızı tavsiye ederim.

Originally posted 2022-06-08 11:22:51.