Çorba

Çorba nedir? Çok çeşitli malzemeler ile hazırlanabilen, genel olarak sıcak bir şekilde ve kaşıkla içilen sulu yiyeceği bu isim verilmektedir. Ayrıca mecazi anlamda çok karışık şeyler olarak da kullanılmaktadır. Çorba sebze, bulgur, un, yarma gibi çok fazla malzeme ile yapılabilir. Çorbanın Tarihi ise 10 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bu durumu gösteren kayıtlar bulunmaktadır. Sankritçe’den gelen İngilizcesi soup olan bu kelime iyi beslenme anlamına gelmektedir.

Binlerce yıldır beslenme için en önemli besinlerinden biri olarak gösterilmektedir. Binlerce yıllar öncesinden çorbanın sağlık bilimleri arasında yer alan bir besin olduğu kabul edilmektedir. Özellikle birden fazla sebze barındıran çorbalar değerli bir besin kaynağıdır. Besin deposu olarak biline çorbanın iç ısıtma ve rahatlatma özelliği de bulunmaktadır. Genel olarak aileler için vazgeçilmez yemeklerden bir tanesidir.

İyileştirme Özelliği

Günümüzde hazır çorbalarda bulunmaktadır. Hijyenik olarak hazırlandığına emin olunan, güvenilir markaların hazır çorbaları da besin kaynağı bakımından zengindir. Özellikle hasta olan kişilerin ilk yiyeceği olmaktadır. İyileştirme özelliği de bulunduğu belirtilmektedir. Özellikle kış aylarında daha fazla tüketilmektedir. Örneğin brokolinin faydaları çoğumuz tarafından bilinir. Dolayısıyla brokoli çorbası gibi çorbalar iyileştirici özelliğe de sahiptir. Ya da fazla alkol alan kişilerin, ertesi gün vücutlarını toparlamak için içtikleri kelle paça çorbası da iyileştirici özelliğe sahip çorbalara örnek olabilir.

Tarhana çorbası, tavuk suyu çorbası, kırmızı mercimek çorbası, yeşil mercimek çorbası, işkembe çorbası gibi çorbalar en fazla tercih edilen çorbalardır. Ayrıca yoğurt çorbası olarak da bilinen yayla çorbası da çok tüketilmektedir. Yoğurt çorbası bazı yöreler de ayran aşı adı ile soğuk da içilebilmektedir. Bu çorba genel olarak yaz aylarında soğuk olarak tercih edilmektedir.

Ülkemizde yöresel yemekler oldukça popülerdir. Çorba da bu yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Her yörenin kendine özel değişik çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin Karadeniz bölgesinde hamsi çorbası yapılmaktadır. Diğer yörelerde ise bu bilinmez ve çok tercih edilmez. Bu nedenle çorba kültürümüzün bir parçası olarak nesilden nesile farklı tarifler ile aktarılmaktadır. Bu arada hamsi çorbası içmek için Karadeniz’e gitmeyi düşünüyorsanız, Karadenizde gezilecek yerler yazımız ilginizi çekebilir.

Çorba Kaşığı Nedir?

Yemek tariflerinde sık sık geçen çorba kaşığı, aslında bildiğimiz yemek kaşığıdır. Yemek tarifinde silme çorba kaşığı deniyorsa, kaşığın üzerinde tepecik oluşmayacak şekilde, sadece çorba kaşığı deniyorsa mümkün olacak en büyük tepecik oluşturacak şekilde kaşık doldurulur. Aynı şey silme yemek kaşığı, silme çay kaşığı, silme tatlı kaşığı gibi terimler için de geçerlidir. Yemek tariflerini uygularken buna mutlaka dikkat edilmelidir.

Originally posted 2022-06-13 06:48:08.