Hipnoz nasıl yapılır?

Bugün hipnoz nasıl yapılır , hipnoz nedir soruları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hipnoz, zihnin tamamen kendi doğal durumuna geçiş süresidir. Yani zihnin kendi doğal zirvesine ulaşmasıdır. Hipnozdaki amaç zihni çeşitli yollarla devre dışı bırakıp, telkinler yollayarak rahatlama oluşmasını sağlamaktır. Hipnoza giren kişi aslında gerçeklerin tamamen farkında olur anca tepki verme durumu söz konusu değildir. Bu nedenle hipnozu gerçekleştirecek olan kişinin profesyonel olması, kişinin ruhsal ve fiziksel olarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Çünkü hipnoz olan kişi bir taraftan gerçekle iç içeyken, bir yandan kendi zihninin hayal dünyasında dolaşıp durur. Geçmiş topluluklardan bu yana kullanılan rahatlama tekniklerinin başında yer alır. Peki rahatlama sağlayan, insanı benliğine yaklaştıran, huzur veren hipnoz nasıl yapılır?

Hipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnozla değişim
Hipnoz sayesinde bazı kötü alışkanlıklardan kurtulabilirsiniz.

Hipnoz Edilecek Olan Kişi Seçimi

Hipnoz tekniği tamamen kişinin kendi iradesine bağlıdır. Kişi istemediği sürece hipnoz etmek mümkün değildir. Çünkü burada bir nevi kişinin zihin dünyasına girmektir. Ancak karşı koyma söz konusu olduğunda, zihnin kapılarını aralamak mümkün olmamaktadır. Alzhemir hastalığı olanlar, çocuklar ve yaşlılar, zihinsel engelliler dışında isteyen herkes hipnoz tekniklerine başvurabilir. Fakat en öneli husus kişinin kendi iradesidir. Bu nedenle hipnozda kişi seçimi, tamamen kişinin isteğine bağlı olmalıdır.

Otorite Kurmak

İnsan kendi doğası ve yetişme tarzı olarak itaat etmeye yatkın bir varlıktır. Bunun ana nedeni insanın topluma bağlı yaşayan bir varlık olmasıdır. Toplum olmadığı zaman insan da olmaz. Toplum dediğimiz olguda, otorite kuralları vardır. Bu otorite kurallarına uyulmadığı zaman insan cezalandırılır. Otoriteye olan bağlılık hipnozun kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle hipnoz yapacak kişinin karşısındaki kişiye otoritesini hissettirmelidir. Otorite sağlanması için beden diline dikkat edilmeli, ses tonu iyi ayarlanmalı, bakışları doğru kullanılmalıdır. Hipnozu giyecek kişinin giyimi de hipnoz olacak kişiye oranla biraz daha otoriter ve kaliteli olmalıdır. Hipnoz esnasında, hipnozu yapacak olan kişi yerini korumalıdır.

Hipnoz Teknikleri ve Fiziksellik

Hipnoterapi
Hipnoterapi istediğiniz davranışlarınızda istediğiniz değişimi yaratabilir. Ancak hipnoz yaptırırken alanında uzman ve iyi bir hipnoterapistle çalışmanız gerekir.

Hipnoz uygulaması sadece bir pozisyonla sınırlandırılamaz. Yani kişi ayakta, oturarak veya uzatılarak hipnoz edilebilir. Ancak uzatılıp yapılan hipnozun etkisi çok daha güçlü olmaktadır. Çünkü burada trans dediğimiz olay uzandığımızda daha kolay gelişiyor. Nedeni ise uzandığımızda diyafram nefesini çok daha iyi almamızdır. Tüm hipnoz tekniklerinde bu konu belirtilir. Fakat kişi uzatılmaya müsait olamıyorsa, oturtularak hipnoz teknikleri uygulanabilir.

Kişi hangi pozisyonda olursa olsun, ona ilk başta rahatlaması tavsiye edilir. Bacaklar birleşikse açılması istenir. Bu şekilde kişinin rahatlaması sağlanır ve uyumlu olması için bilinçli bir teknik uygulanır.

Ses Tonu – Hipnoz nasıl yapılır?

Hipnoz yapılacak kinin gözleri kapalı olduğundan ses tonu bir hayli önem kazanıyor. Yapılan hemen tüm hipnozlarda ilk başta rahatlama telkinleri verilir. Kişinin gevşemesi istenir. Daha sonra ise süreç başlar. Bu süreçte kullanılacak olan ses tonunun tek düze olması yerine, daha dinamik olması gerekiyor. Burada önemli olan, hipnozu uygulayacak olan kişinin ses tonunun düzgün olmasıdır. Çünkü aktarılmak istenen tüm duygular, ses tonuyla işleme konuluyor.

Ses tonunun karşıdaki kişiyi rahatsız etmemesine dikkat edilmelidir. Nitekim ikili iletişimde başarılı olmanın esas noktalarından biri ses tonunun iyi ayarlanmasıdır.

Odaklamayı Sağlamak

Hipnozda uygulanan tüm teknikler kişiyi trans seviyesine ulaştırmaktır. Bu nedenle hipnozda kullanılan tüm teknikler trans aracı sayılır. Transı yakalamanın en uygun yoluysa, odak sağlamayı başarmaktır. Örneğin bizler, kitap okuduğumuzda odaklanarak trans haline gireriz. Bu şekilde kitaptaki olayların içerisine gireriz ve hayal dünyamız gelişme gösterir.

Hipnozda kullanılan en bilinen durum transı sağlamaktır. Transı sağlayabilmek için kişilerin dış dünyadaki uygun bir nesneye odaklanması sağlanır. Hemen sonrasında dış dünya yavaştan iç dünyaya aktarılır. Gözlerin kapanması istenir. Bu şekilde kişinin kendi iç dünyasına girmesine sağlanır. Daha sonra ise kişiye içine girebileceği bir hayal verir. Hayal devam ederken, asıl hipnoz sebebi burada aktarılır.

Originally posted 2022-06-09 06:38:40.