Powerbank Nedir? Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Powerbank Nedir? Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
A+
A-

Teknoloji artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık teknoloji hayatımızın her aşamasında ve hayatımızın her aşamasına girmek için telefonları kullanıyorlar. Telefonsuz haraket edemez hale geldik. Ve bu telefonların pili bittiği anda,  nefesimizin kesilmesiyle aynı hissiyatı yaşıyoruz. O yüzden telefonumuzun pili bitse bile artık bir elektrik pirizine bağımlı olmadan yaşamak için hayatımıza powerbanklar girdi.

Powerbank nedir? 

Powerbank, artık hareket halinde elektrik ihtiyacı olan aletleri çalıştırmamızı telefonlarımızı şarj etmemimizi mümkün kılan alettir. Bu ürün bünyesindeki piller ile enerjiyi bünyesi depolar. Gereksinim duyduğumuz anda bu enerjiyi kablolar vasıtası ile ihtiyacı olan alette aktaran bir çeşit pillerdir.

Power banklar çeşitli markalarda ve değişik büyüklüklerde mevcuttur. Sizin için hangi özelliğinin öenemli olmasına göre gere firmalarda modellerini çeşitlenidirmişlerdir. Bazı modeller ince, bazı modeller kalın, bazımodeller büyük bazı modeller küçük. Kimisi powerbank dışında usb özeliğini de bünyesinde bulundurur. Kimisi küçüktür ama aynı zamanda fener özelliği de vardır. Bazı modeller de hızlı şarj özelliği mevcuttur. Ama en büyük özellikleri içlerinde bulundurdukları pilin kaç miliamper olduğudur.

Powerbank kaç kere şarj eder? 

Bu sorunun cevabı powerbank ile ne şarj edeceğinize , sizin elinizde olan cihazın kaç miliamper olduğuna değişiklik gösterecek bir konudur. Eğer çok fazla sayıda şarj etmesini istiyorsanız alacağınız powerbankı buna göre tercih etmelisiniz. Minimum 2 sefer şarj etmesini istiyorsanız 10.000 miliamper olmalıdır. Bir telefonun %100 şarj olabilmesi için minimum 4.000 miliamper ‘lik  güce ihityaç duymaktadır. Ama amacınızda başka birşey şarj etme düşüncesindeyseniz, şarj edeceğiniz ürünün pilinin kaç mili amper olduğunu kontrol etmelisiniz.

Powerbank nasıl şarj eder? 

Powerbank içindeki pillerde enerjiyi depo eder, bunu usb kablo vasıtası ile diğer şarj edilecek ürüne aktarır.  Powerbank ın bu enerjiyi depolaması için powerbankı da enerjiye bağlayıp enerjı ile pillerini doldurmak gerekmektedir. Powerbak enerjiyi kendi içinde üretmez. Fişten aldığığı enerjiyi içindeki pil de depolama vasıtası ile şarj olur. Çoğu üründe iki tane usb çıkışı mevcuttur. Aynı anda iki cihazı birden şarj edebilmektedir.

Powerbank nasıl kullanılır? 

Powerbank ı kullanabilmeniz için öncelikle şarg edeceğiniz ürünün enerji aktarımı yapan bir usb kablosunun mevcut olması gerekmektedir. Çünkü powerbank enerji aktarımını usb bağlantısı üstünden gerçekleştirmektedir. İki çeşit powerbank mevcuttur. bunlardan birincisi direk kabloyu bağladığınız anda enerjı aktarımını mümkün kılan, ikincisi ise üstündebir açma kapama tuşu bulunan ve bunu açmanız ile enerjı aktarımını mümkün kılan powerbanktır.

Powerbankınızı seçerken göz ardı etmemeniz gereken konu ise biraz araştırma ve yorumlara bakarak sabit akım veren cihazları seçmenizdir. Telefonlarınızın ve diğer elektronik pili olan cihazların pillerinin çabuk bozulmasına neden olan değişken bir akım olmasıdır. Kaliteli markalı powerbanklar da değişken akım söz konusu değildir. Telefonunuzu mobil haldeyken şarj edeyim derken emin olun telefonunuzdan olmak istemezsiniz. Telefonunuzu seçerken ne kadar seçici oluyorsanız telefonunuzun pilinin de uzunömürlü olması için powerbank seçiminde de o denli seçici olmanızı şidetle tavsiye ederim.

Powerbanklar önümüzdeki günler diğer ürünler de olduğu gibi gelişmeler ve değişimler gösterecektir.  Bu kullanımların da ve bazı özelliklerin de değişikliklere neden olabilir. Ama her durumda pil ömürleri daha uzayacak ve git gide daha da küçüleceklerdir. Teknoloji hayatımızın her alanını kaplamaya devaametmektedir. Dostça bir tavsiye de bulunmak gerekirse teknolojiyi sürekli takip edip, sizin kendinize ayırdığınız zamanlar da kendinizden uzak tutmanızdır. Herşeyin telafisi olur ama geçen zamanın asla.