Bilgisayarda Q Klavyeyi F Klavye Yapma

Türkçe klavye İhsan Sıtkı Yener tarafından keşfedilen F klavyedir. Bu klavye düzeni Türkçede en çok kullanılan kelimelerin on parmağımızı birden kullanarak yazmaya en uygun olduğundan ötürü üzerinde akademik olarak uzun yıllar çalışmasından sonra belli bir düzene kondu. Böylelikle iki parmak yerine on parmak hızında daha hızlı bir şekilde yazı yazmak mümkün hale gelerek tüm yazışmaların daha hızlı ve imlâ kurallarına riayet edilerek kusursuz bir şekilde yazılması mümkün oldu.

F Klavye Düzeni

 • Klavyelerde F klavye düzeni şu şekildedir:
 • Üst sıra tuşları : F G Ğ I O D R N H P Q W
 • Orta sıra tuşları : U İ E A Ü T K L M Y Ş X
 • Alt sıra tuşları : J Ö V C Ç Z S B : ; olarak düzenlenmiştir.

F Klavye Kuralı

Türkçe’de en sık kullanılan kelimeler “a, e, i” kelimeleri orta sol tarafta bulunurken ünsüz kelimeler de hemen “k, l, m” olarak orta sağ tarafta karşılık gelmektedir. Baş parmaklar da sağ ve sol boşluklar için kullanılmaktadır.

Türkçe klavyede on parmak yazan birisi Q klavyede yazan birisine göre aynı metni daha kısa sürede tamamlayabilir ve bu da görüldüğü gibi zamandan tasarruf edilmesi anlamına gelmektedir.

Windows 7 F Klavye Ayarı

Windows 7 işletim sistemi Microsoft tarafından halen desteklenmeye devam edilmektedir. Bunun için Windows 7 klavye ayarları değiştirme işlemi şu şekilde yapılır:

 • Denetim Masası – Bölge ve Dil tıklanır.
 • Açılan yeni pencerede Klavyeler ve Diller sekmesine geçiş yapılarak Klavye Değiştir’e tıklanır.
 • Karşımıza çıkan ekrandan Ekle’ye tıklanarak F klavye bulunur ve yukarıdaki Q klavye yerine de eklenir. Böylelikle Q klavyenizde F kullanabileceksiniz.
 • Ayrıca iki farklı klavyeyi ekledikten sonra aralarında geçiş yapmak için Ctrl+Shift birlikte basarak aralarında geçiş yapabileceksiniz.

Windows 8 F Klavye Ayarı

Window 8 işletim sistemine sahipseniz ufak bir adım değişikliğiyle Q klavyenizi F klavye düzenine çevirmeniz ve klavye ayarları düzeltme işlemini yapmanız mümkün.

 • Denetim Masası – Saat Dil ve Bölge – Dil
 • Karşınıza çıkan ekrandan Seçenekler – Giriş Yöntemi – Giriş Yöntemi Ekle komutları vererek listeden F klavyeyi ekleyerek böylelikle Türkçe klavye düzeninde on parmak kullanabileceksiniz.

Windows 10 F Klavye Düzeni

İşletim sistemi Windows 10 kullanıcıların ayarları çok daha kolay. Çünkü ctrl+shift kısayol tuşlarına birlikte basarak F veya Q klavye düzeni arasında çok kolay bir şekilde değişiklikler yapma imkanı bulacaksınız. Öte yandan adımları uygulayarak da Windows 10 üzerinde klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

 • Ayarlar – Zaman ve Dil yolunu takip ettikten sonra karşınıza çıkan yeni pencerede Bölge ve Dil – Seçenekler yolunu izleyin.
 • Dil seçenekleri karşınıza çıkacak. Buradan Türkçe F bulup Klavye Ekle komutu verin. Böylelikle F klavye kullanmaya başlayabilirsiniz.

Klavyeler Arası Geçiş Yapma

Bazen özellikle forum sitelerine klavye bozuldu tuşlar yanlış yazıyor diye mesaj atanlar oluyor. Korkacak bir şey yok. Ne klavyeniz bozuldu ne de bilgisayarınız. Ya yanlışlıkla klavyeyi değiştirdiniz ya da çocuğunuz, yeğeniniz vs ayarlarını bozdu. Yukarıda tüm işletim sistemleri için tarifini yapmış olduğumuz yöntemleri kullanarak sizler de çok kolaylıkla bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı bulacaksınız. Böylelikle her yönden sizler de en iyi şekilde kullanabilme fırsatını elde ederek klavyede hızlı yazı yazma teknikleriyle hızlı mesajlaşma, veri girişi ve yazışma yapabileceksiniz.

Originally posted 2022-05-30 17:05:59.