İnsanlığımızı Sorgulamamıza Sebep Olan Dünyanın En Kanlı 11 Savaşı

İnsanlığımızı Sorgulamamıza Sebep Olan Dünyanın En Kanlı 11 Savaşı

İnsanoğlu varoluşundan beri dünyaya hakim olabilmek için birbiriyle savaşmış ve bu mücadeleyi günümüze dek sürdürmüştür. Savaşlar tarihi içinde yer alan o savaşlardan en kanlı 11 tanesi:

11) İkinci Kongo Savaşı – Savaşlar Tarihi

İkinci Kongo Savaşı, bir iç savaştır ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Toplamda 5 sene süren bu savaşta 5 milyondan fazla insan ölmüştür ve bu savaş kendine tarihin unutulmak istenecek sayfalarının arasında yer bulmuştur.

İkinci Kongo Savaşı

10) Rusya Sivil Savaşı

Rusya Sivil Savaşı da tıpkı İkinci Kongo Savaşı gibi bir iç savaştır. Birinci Dünya Savaşı döneminde Çarlık yönetimi ile yönetilen Rusya’da, savaşın sonuna doğru bir Bolşevik ayaklanması kendini göstermiştir. Savaşın kazananı Bolşevikler olmuştur ve Çarlık Rusya yerini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine bırakmıştır. Bu savaşta en az 6 milyon insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Rusya Sivil Savaşı

9) Napolyon Savaşları – Savaşlar Tarihi

Bu savaşlar birçok devlet arasında geçmiştir. Bunlar: Fransa, İngiltere, Prusya gibi o dönemin büyük devletleridir. Napolyon önderliğinde Fransa’da yapılmak istenen ihtilalde Napolyon’un tarafı yenik düşmüş ve Avrupa’da uzun zamanlardan beri devam eden feodal düzen ve dolayısıyla monarşi korunmuş ve daha sağlam bir hal almıştır. Bu savaşlar sonucunda galip gelen tarafta olan İngiltere, gücüne güç katmış ve İngiltere’nin geleceği daha parlak bir hal almıştır.

Napolyon Savaşları - Savaşlar Tarihi

Napolyon Savaşları – Savaşlar Tarihi

8) Dungan İsyanı

Dunganlar, Çin toprakları içerisinde yaşayan Müslüman bir topluluktu. O dönem Çin hanedanının Müslümanların ülkede çoğalmasından duyduğu rahatsızlık sonucu önce dini ritüeller yasaklanmış, ardından Müslümanlara karşı fiili saldırılara başlanmıştır. Bu saldırılar sonucunda patlak veren savaşta Dunganlar başta hızlı bir ilerleme kaydetse de savaşta yenik düşmüşlerdir. Savaş sonucunda Dungan halkı başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı ise 12 milyondan fazladır.

Dungan İsyanı

7) An Lushan İsyanı

Savaşın en yoğun geçtiği kıta olan Asya’da, Çin toprakları üzerinde gerçekleşmiştir. Bu isyan sonucu Çin yönetimi devrilmiştir. Ölü sayısı 13 milyondan fazladır.

An Lushan İsyanı - Savaşlar Tarihi

An Lushan İsyanı – Savaşlar Tarihi

6) Timur’un Fetihleri

Tarih kitaplarında adından sıkça söz ettiren Timur’un fetihlerinde 15 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği biliniyor.

Timur'un Savaşları ve Fetihleri

5) 1. Dünya Savaşı

Osmanlı İmparatorluğu’nun da yer aldığı bu büyük savaşta ölü sayısı 15 milyondan fazladır.

Birinci Dünya Savaşı - Savaşlar Tarihi

Birinci Dünya Savaşı – Savaşlar Tarihi

4) Taiping İsyanı

İç savaşların ana vatanı Çin’de gerçekleşmiştir. Ölü sayısı 20 milyondan fazladır.

Taiping İsyanı

3) Qing-Ming Hanedan Savaşı – Savaşlar Tarihi

Çin’e egemen olmak isteyen iki hanedan arasında gerçekleşmiş bu kanlı savaşta yaklaşık 25 milyon Çinlinin öldüğü biliniyor

Quing Ming Hanedan Savaşları - Savaşlar Tarihi

2) Moğol İstilası

Doğudan batıya doğru adeta bir kasırga gibi ilerleyen Moğol ordusu, girdiği savaşlar sonucunda dünyada 30 milyon can kaybına sebep olmuştur.

Mongol İstilası

Mongol İstilası – Savaşlar Tarihi

1) 2. Dünya Savaşı – Savaşlar Tarihi

İnsanoğlunun bu savaşta bıraktığı derin izleri halen saramadığımız bu savaşın sonucunda dünyada toplamda 40 milyon can kaybı yaşanmıştır

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı – Dünyanın En Kanlı Savaşları