Lazer Epilasyon Cihazları ve Özellikleri

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon vücudun çeşitli yerlerinde olan istenmeyen tüylerin lazer yardımı ile sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak yok edilmesidir. Lazer ise, sıradan bir ışıktan farklı olarak tek bir dalga boyunda ve düz bir demet halinde yayılan ışıktır.

Saniyenin 1/1000’i kadar bir sürede yani milisaniyelik sürede atışlar yaparak cilde uygulanan lazer ışınları, yok edilmesi istenilen kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir. Lazer çevresindeki dokulara zarar vermeden seçici bir şekilde kıl köküne odaklanır. Lazer odaklandığı kıl kökünü ısıtarak tahrip eder ve kılın kökü ile beraber yok olmasını sağlar.

Lazer Epilasyon Cihazlarında Başarı Oranı

Lazer epilasyon cihazlarının çeşitleri mevcuttur ancak, ne tür olursa olsun çalışma prensipleri aynıdır. Lazer epilasyon uygulamalarında lazerin hedef aldığı şey melanindir. Lazer cihazlar için önemli nokta koyu ve kalın kıllarda lazer epilasyonun çok daha başarılı olduğudur. Koyu ve kalın olan kıllar melanin bakımından zengin olduğu için başarı oranı çok daha yüksektir.

Lazer epilasyon için diğer bir önemli nokta ise lazer epilasyon yaptıracak kişinin ten rengidir. Ten rengi koyu olan kişilerde melanin oranı fazla oluğu için lazer tarafından oluşturulacak olan yan etki riski de fazla olacaktır. Kısa bir şekilde anlatmak gerekirse lazer epilasyonda başarı oranın yüksek olması koyu, kalın kıllar ve açık renk bir cilttir. Ancak bazı lazer epilasyon cihazlar ı koyu renk cilt tiplerinde de verimli olarak çalışmaktadır.

Günümüzde kullanılan lazer epilasyon cihazları en iyisi şu markadır ya da en kötüsü bu markadır şeklinde bir sınıflandırmaya sokulamaz.

Lazer Epilasyon Cihazları Çeşitleri ve Özellikleri

Günümüzde kullanılan 4 çeşit lazer cihazı mevcuttur. Bu cihazların kullanım prensipleri aynı olsa da bazı özellikleri bakımından birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Lazer cihazı uygun yöntem ve önerilen şekilde, işin uzmanları tarafından kullanılırsa genellikle sağlıklı sonuçlar elde edilecektir.

En iyi lazer epilasyon yöntemi kişinin cilt ve kıl yapısına uygun olarak uygulanan ve uzman tarafından yapılan lazer epilasyondur.

Günümüzde kullanılan lazer cihazları;

Alexandrite Lazer

755 nm dalga boyuna sahip olan Alexandrite lazer cihazı dikkatli ve uzman kullanımında çok koyu tenlerde bile kullanılabilmektedir. Koyu ve orta renkli kıl tiplerinde verimli olan bir cihazdır. Yüzde kesinlikle kullanılmaması gereken bir lazer cihazı olan Alexandrite vücudun diğer bölgelerinde güvenli olarak kullanılabilir. Uygulama hızı bakımdan orta hıza sahip bir cihazdır. Soğutucu kullanıldığı takdirde vücudun bütün bölgelerinde sorunsuz olarak uygulamaya izin veren cihaz, genital bölge gibi hassa bölgelerde acı hissine sebep olmaktadır. Uygulama fiyatı olarak diğer cihazlara göre pahalı sayılabilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, yüz uygulamalarında kullanılmaması, kullanıldığı takdirde yüz kıllarında artışa sebep olmasıdır.

Diod Tipi Lazer

810 nm dalga boyuna sahip olan Diod lazerler yüksek akım ne single geçişe sahiptir. Esmer cilt tipleri dahil tüm cilt tiplerinde güvenli olarak kullanılabilir. Koyu ve orta koyu renkteki kıllarda kullanılabilen cihaz, yüz bölgesi dahil tüm vücutta kullanılabilir. Seans aralarında tüm kıllarda dökülme yapmaması dezavantaj olarak gösterilebilir.

Nd-Yag Tipi Lazer

1064 nm dalga boyunda ve tüm ciltlere uygulanabilecek bir lazer türüdür, derin yerleşimli kıllar ve koyu / orta koyu renk kıllarda etkilidir. Yüzde tüm vücutta güvenli olarak kullanılabilir. Soğutucu kullanıma rağmen ağrılı bir yöntem olması dezavantaj olarak söylenebilir.

Ütüleme Diod Lazer

810 nm dalga boyunda olan bu lazer tipi, tüm cilt tipleri için uygundur, koyu ve orta koyu kıllarda verimli olan cihaz çok konforlu ve acısızdır. Yüz dahil tüm vücutta rahatlıkla uygulanabilir. Bu cihazın dezavantajı sayılabilecek özelliği kalıcı kıl dökülme etkisinin kişiden kişiye değişmesidir.

IPL

500- 1200 nm arasın dalga boyuna sahiptir ve esmer tenlerde kullanıma uygun değildir. Yüzde kullanılmaması gerekmektedir. Ya etki olasılığı yüksek bir cihazdır, yüksek enerjili cihazlarda ağrı oranı yüksektir.

En iyi lazer epilasyon aleti hangisi sorusunun cevabını bulmak için cihazları karşılaştırdık ve elde ettiğimiz sonuçlara göre ütüleme diod lazer, lazer epilasyonda tercih edilmesi gereken bir cihaz olarak değerlendirilebilir.

Originally posted 2022-06-01 07:21:07.