8 Adımda İdeal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı önemlidir.Günümüzde yaşam standartları sürekli olarak değişmektedir. Bu da en fazla cildimizi etkilemektedir. Stresli bir gün, hava kirliliği, tükettiğimiz besinler… Direk olarak cildimizi etkilemektedir. Bunun sonucunda kirli ve bakımsız bir görüntü oluşmaktadır. Cansız bir cilt ise hiçbir şekilde istenmeyen bir durum olmaktadır. Çeşitli makyaj uygulamaları sonucunda cildimizde oluşan bozulmalar kapatılabilmektedir. Bu ise her zaman geçici bir yöntem olmaktadır. Cilt bakımı için bulunan birçok kozmetik ürününün içinde ise ismini bile telaffuz edemeyeceğimiz birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Birçok kişi çok yüksek miktarlarda almış olduğu kozmetik ürünleri kullanarak cilt bakımını yaptığını sanmaktadır. Bu ise çok yanlış bir düşüncedir. Kısa vadede cilt parlak ve hoş bir şekilde görünür. Fakat ileri ki zamanlarda, yaş ilerledikçe aslında yararı değil, zararı olduğu görülmektedir. Cilt daha çabuk yaşlanmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemeyenler ise ‘Evde cilt bakımı nasıl yapılır?’ sorusunu sormaktadırlar. 8 adımda ideal bir cilt bakımı ise aşağıda verilmektedir.

1. Her Sabah Yüzünüzü Soğuk Su ile Yıkayın – Cilt bakımı nasıl yapılır?

Birçok kişi kış aylarında yüzünü sıcak su ile yıkamaktadırlar. Bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Cilt kesinlikle soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu sayede cilt soğuğun vermiş olduğu etki ile sıkılaşmaktadır. Ciltte kan dolaşımı artmakta ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Duştan çıkmadan önce son durulanma suyunun soğuk olması da ciltte şok etkisi yaratmaktadır ve vücudun da kan dolaşımını arttırarak, yaşlanması gecikmekte ve sıkılaşması sağlanmaktadır.

Günlük yüz bakımı
Günlük yüz bakımı bayanlar için çok önem taşır çünkü günlük yüz bakımı sayesinde bayanlar güzelliklerine güzellik katarlar.

2. Cilt Tipinize Uygun Nemlendirici Seçin

Cilt bakımında cildi sürekli olarak nemli tutmak önemli bir noktada yer almaktadır. Mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçin. Kimi ciltler yağlı olmaktadır. Bu cilt tipine sahip kişilerin ise mutlaka yağlı değil; çabuk emilen, su bazlı nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Bunun yanında kuru cilt tipine sahip kişilerin ise yağlı kremleri kullanmaları gerekmektedir. Nemlendiricinin ise mutlaka doğal içerikli olması gerekmektedir. ‘Günlük yüz bakımı nasıl yapılır?’ gibi sorulan sorulara yanıt olarak önce, kesinlikle nemlendiririn denilmektedir.

3. Evde Hazırlanacak Peeling ile Yüzünüzü Temizleyin

Peeling cilt bakımında önemli bir yerde bulunmaktadır. Peeling sayesinde ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olunabilmektedir. Evde cilt bakım tarifi ise çok kolay olmaktadır. Bilinen en doğal ve güzel peeling aloe vera bitkisi ile yapılmaktadır. Cilt açısından faydalarının çok fazla olması nedeni ile günümüzde gittikçe popülerliği artmaktadır. Evde bile kolay bir şekilde yetiştirilen aloe veranın bitkileri ile çok kısa bir sürece peeling yapılabilmektedir. Aloe vera bitkisinin yaprağından alınan jel ve toz şeker bir kapta karıştırılmalıdır. Daha sonra cilde masaj yapılarak uygulanmalı ve ılık su ile durulanmalıdır.

Cilt bakımı da yüz bakımı kadar önemlidir.
Günlük cilt bakımı da sizin daha güzel ve çekici gözükmenize yardımcı olacaktır.

4. Siyah Noktalara Yumurta Akı Kullanın

Kirli hava sonucunda cilt gün içerisinde çok fazla kirlenmektedir. Bunun sonucunda da gözeneklerde siyah noktalar oluşmaktadır. Yumurta akı sayesinde pratik bir şekilde siyah noktalar temizlenebilmektedir. 1 yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt karıştırılmalıdır. Cilde uygulandıktan 15 dakika sonra soğuk su ile durulanmalıdır.

5. Ağda Kullanmayın

Pratik bir yöntem olması nedeni ile birçok kişi ağda kullanmaktadır. Ağda zamanla ciltte deformasyonlara sebep olmaktadır. Cildin daha çabuk kırışmasına ve yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Yüz bölgesinde bu nedenden dolayı ağda kullanılmamalı, başka yöntemler tercih edilmelidir.

6. Makyajınızı Çıkartmadan Uyumayın

Günün yorgunluğu veya daha birçok sebepten dolayı makyaj uyumadan önce çıkartılmamaktadır. Yapılan makyaj uygulamaları sonucunda ciltteki gözenekler tıkanmaktadır ve hava almamaktadır. Bunun sonucunda da siyah nokta, sivilce gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca makyajlı bir şekilde uyuyanların cildi hava almadığından dolayı daha çabuk deforme olmaktadır.

7. Her Gün Tonik Yapın

Temizlenen cilde siyah nokta ve sivilce oluşumuna karşı mutlaka tonik uygulaması yapılması gerekmektedir. En doğal ve en etkili tonik ise gül suyu ile yapılmaktadır. Gül suyu pamuğa damlatılarak uygulanmalıdır.

8.Mutlaka Güneş Kremi Kullanın

Güneşin zararlı etkilerine karşı mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Bu sayede cilt zararlı ışınlardan korunmakta ve güneş lekeleri engellenmektedir. Birçok uzman Mart ayında güneş kreminin kullanılmasını önermektedir. Leke oluşumuna elverişli cilde sahip olanlar ise düşük faktörlü güneş kremini kış aylarında da kullanabilmektedir.

Originally posted 2022-05-29 21:34:42.