Tatil için Neden Alanya? Neden Alanya Tatili?

Neden Alanya Tatili sorusuna birlikte yanıt arayalım. Alanya’da farklı ne var. Hoş biz daha önce Alanya ve Alanya otelleri ile ilgili bir yazı yazmıştık. Onu da okuyabilirsiniz. Alanya’da tatil yapmak için çok fazla sebep bulunmaktadır. Alanya; Antalya’nın ilçesidir. Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Toros Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve Konya ile komşu konumdadır. Sahil ilçesi olması sebebi ile çok önemli bir yere sahiptir. İstanbul’dan 800 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Fakat havaalanının bulunması sebebi ile hava yolları daha fazla tercih edilmektedir. Antalya ve Gazipaşa Havaalanı olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Gazipaşa Havaalanı direk Alanya’da bulunmaktadır. Bu nedenle ulaşım oldukça basittir.

Her yıl milyonlarca turist bu ilçeye tatil için gelmektedir. Neden Alanya’yı tercih ediyorlar? İşte sizlere Alanya’da tatil yapmanız için birçok sebep…

 • Alanya’nın kumsalı ve suları eşsiz bir güzelliğe sahiptir.
 • Yılın neredeyse 320 günü bu ilçede hava çok güzeldir.
 • Havaalanına direkt olarak uçan birçok uçak seferi bulunmaktadır.
 • Yıllık neredeyse 1 milyon turist Alanya’ya tatil için gelmektedir.
 • Şehir merkezine yakın yeni bir marina yapılmıştır.
 • Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi anlamda da çok önemli eserlere sahiptir.

Alanya’da Tatil Bodrumdan Ucuz Anamur’dan Çok Pahalı

Ama belki de neden Alanya sorusunun cevabı Bodrum gibi tatil yerlerinden daha ucuz olmasında da gizli olabilir. Bodrum otelleri sosyete yatırımları nedeniyle pahalıdır. Çünkü Bodrum’da evler pahalıdır. Benim için para sorun değil diyorsanız zaten sorun yok ama kısıtlı bir bütçeyle tatil yapacaksınız Kızkalesi Otelleri hatta Anamur otelleri en iyisi. Amamur gerçekten konaklama konusunda ucuz bir yer. Hatta küçük ilçe veya kasabalarda yaşıyorsanız bence tatil için ilk tercihiniz İstanbul otelleri veya İzmir ve İzmir otelleri olmalı. Arada sırada büyük şehirleri görmek küçük bir yerde yaşayarak ne kadar şanslı olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir.

Alanya’nın bir de şöyle bir alternatifi var. Denizden kumdan sıkıldınız. Antalya alışveriş için oldukça uygun bir büyük şehir. Kısa sürede Alanya’ya gidebilirsiniz. Gerçi Alanya’da yeterince büyük. Hatta artık bir üniversitesi bile var. Alaaddin keykubat üniversitesi …

Alanya’ya Gelenler için Öneriler

Neden Alanya Tatili?

 • Alanya Kalesi

Alanya’yı gezmek isteyenler öncelikle bu kaleden gezmeye başlamalıdır. Manzarası o kadar güzeldir ki görenler hayret etmektedir. Alanya kalesini gezerken manzara eşliğinde dinlenip, bir şeyler içebileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Belki de Türkiye’de her 10 turistten birinin Alanya’yı seçmesinde Alanya Kalesi’nin muhteşem manzarası etkilidir.

 • Kızılkule

Kızılkule Alanya’nın adeta simgelerinden bir tanesidir. Selçuklu mimarinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Buranın üst katından Alanya’nın mükemmel manzarası seyredilebilmektedir.

 • Kleopatra Plajı

Alanya’nın en ünlü plajıdır. Hem denizi hem de kumsalı ile dikkat çekmektedir. Halk plajı olması sebebi ile ücretsiz bir şekilde burada denize girme imkanı bulunmaktadır.

 • Dim Çayı

Alanya’da serinlemek için en güzel yerlerinden bir tanesidir. Dim Çayı’nın kenarında piknik alanları, çay bahçeleri, lokantalar bulunmaktadır. Hem dinlenip, hem yemek yenilebilecek çok güzel mekanlar vardır.

 • Sapadere Kanyonu

Alanya’nın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Kanyon Torosların kalbinde yer almaktadır. 750 metre uzunluğundadır. Yapay göletler de bu alanda bulunmaktadır. Ayrıca eğlenip dinlenebileceğinizz piknik alanları, lokantalar ve hediyelik eşyalar satışı yapan dükkanlar da bulunmaktadır.

 • Alara Han

Alara Han bölgesi Alanya’ya gelip de mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Selçuklu eseri olan bu Han, hem doğal güzellikleri hem de tarihi ile dikkat çekmektedir. Alanya ile Side’nin ortasında yer almaktadır.

 • Syedra Antik Kenti

Alanya’da tarih esintileri ile karşılaşmak isteyenler için gidilebilecek en güzel yerdir. Kültür gezisini de tatiline eklemek isteyenler mutlaka burayı ziyaret etmelidir. Tarihi milattan öncelere kadar dayanmaktadır.

Alanya Antalya’nın da ülkemizin de en önemli tatil bölgelerinden bir tanesidir. Sadece ülkemizden değil, dünyadan da birçok turist bu ilçeye tatil için gelmektedir. Ulaşımı oldukça basittir. Ayrıca her bütçeye uygun otel, pansiyon bulmak bu ilçede mümkündür. Erken rezervasyon imkanları ile de tatil fırsatları yakalanabilmektedir.

Originally posted 2022-06-16 20:50:38.