Bebeğinizin Zeka Seviyesi İçin İyotlu Tuz Tüketin

Bugün bebeğin zekası nasıl geliştirilir sorusuna cevap olarak basit bir çözüm sunacağım. Her anne babanın; hayatta ki en değerli varlığı, şüphesiz evladıdır. Öyle değil mi? Bir çok anne baba eminim ki “bebeğim zeki olacak mı“, “bebeğimin zekasını geliştirmek için neler yapmalıyım”, “bebek zekası nasıl gelişir”, “bebeğin zekası nasıl geliştirilir” gibi soruların cevaplarını merak etmektedir. Çünkü anne ve babalar çocuklarının en iyi şekilde büyümesini, yetişmesini isterler, bunun için çalışır, çabalarlar. Çocukların gelişiminde; önemli olan ve dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Uyku düzeni ve ilk 6 ay boyunca anne sütü bu konuların en önemli olanları. Çocuğun belirli bir yaşa geldiği dönemden itibaren iyotlu tuz tüketilmesi de çocuğun zeka gelişimi için çok önemlidir.

Neden İyotlu Tuz?

Çünkü iyotlu tuz; özellikle bebeklerin zeka gelişimine önemli ölçüde katkı sağlar. Bebek kadar, emziren anneler için de iyotlu tuz tüketimi önemlidir. Emziren annenin iyotlu tuz tüketmesi, iyotun anne sütü yoluyla bebeğe geçmesi nedeniyle önemlidir. Yapılan araştırmalarda; Hamilelik döneminde iyotlu tuz tüketen annelerin bebeklerinin zeka seviyesi, tüketmeyen annelerin bebeklerine göre 10 puan daha yüksektir. Hamilelik döneminden sonra hem fiziksel hem de zekasal yönden sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için iyotlu tuz tüketimi önemlidir. Bebeğin zekası nasıl geliştirilir sorusunun etkili bir cevabı “Bebeğinizin Zeka Seviyesi İçin İyotlu Tuz Tüketin.”

İyotlu Tuz Bulunan Yiyecekler

İyotlu tuz bakımından zengin olan yiyecekler şunlardır:

1) Deniz Mahsulleri

Hepimizin bildiği gibi; balık her yaştan insan için faydalı bir gıdadır. Uzmanlar tarafından, özellikle Omega 3 ve iyot açısından zengin olan balığın, haftada en az 2 yada 3 defa tüketilmesi önerilir. Tatlı su balıkları, ton balığı ve mezgit iyotlu tuz bakımından zengin balık türleridir.

2) Sebzeler

Ispanak, soya fasulyesi, sarımsak, kuru fasulye gibi sebzeler; hem iyot, hem vitamin bakımından zengindirler.

3) Çilek

İyot bakımından zengin olan bir meyvedir. Günlük 6-7 adet çilek tüketilmesi, yine günlük iyot ihtiyacının karşılanması için de yeterli olacaktır.

4) Yoğurt, Süt, Peynir

Süt ve süt ürünleri; iyot açısından zengin gıdalar olduğu için, emziren annelere mutlak suretle önerilir. Örneğin; bir kase yoğurt, günlük iyot ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Bir bardak süt ise; günlük iyot ihtiyacının %40’ını karşılar. Bu nedenle; anne adayları, hem hamilelik döneminde, hem de hamilelik sonrasında beslenmesine ve iyotlu gıdalar tüketmeye özen göstermelidir.

Bebeğin Zekası Nasıl Geliştirilir Sorusuna Diğer Cevaplar

Bebeğin zekası nasıl geliştirilir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Ayrıca bebekler için zeka geliştirici oyunlar ya da zeka geliştirici kartlar satılıyor. Öncelikle bebeğinize zeka testi yaptırıp, bu tür oyunlarla da bebeğinizin zeka gelişimini arttırabilirsiniz.

Bir çok araştırmaya göre zeka 3 yaşa kadar hayat boyu gidebileceği en yüksek noktaya kadar gidiyor. Yani bu yaştan sonra ömür boyu elde edilen zeka seviyesinde kalınıyor ya da bundan geriye doğru gitmeye başlıyor. Dolayısıyla 3 yaşına kadar bebeğinizin zekasını mümkün oldukça geliştirmek ilerleyen yıllarda ailecek mutlu olmanızı sağlayacaktır. Bunun için uzman bir psikolog yardımı almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca benim önemsediğim bebeklerde şeker hastalığı yazısını da okumanızı tavsiye ediyorum. Önemsiyorum çünkü bebeklerde diyabet çocuklardaki gibi kolay anlaşılmıyor.

Hepinize sağlıklı bir ömür ve zeki bir bebek dilerim.

Originally posted 2022-06-17 03:00:42.