24. Hafta Gebelik Dönemi

24. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Dokuz aylık bir serüvene çıkan anne ve bebek, 23. hafta gebelik dönemi ardından 24. haftaya geldiklerinde 6 ayın içerisine girmiş bulunurlar. Bu haftadan itibaren anne artık bebeğinin hareketlerini belirgin bir şekilde hisseder. Bebek artık diğer haftalara göre daha hareketlidir. 24. hafta gebelik döneminde bebek hareketlerinin iyice artmaya başladığı dönemdir.

24 hafta içerisindeki hamile bayanların bebeklerinin ağırlıkları 540-670 gram arası iken uzunlukları ise 21 cm olarak hesaplanır. Bu haftalarda bebeğin kaşları, saçı ve kirpikleri oluşmuştur. Ancak sacları sarımı siyah mı gibi bir yorum bu dönemde yapmak mümkündür değildir. Çünkü bebeğin tüyleri içerisinde pigment henüz olmadığı için tüyleri beyaz renktedir.

24. Haftada Bebeğin Hareketleri

Hamileliğin 24. ve 28. Haftaları bebeğin hareketlerinin en fazla olduğu haftalardır. Bu haftalarda anne yoğun olarak bebeğinin varlığını içerisinde hissedebilir. Bebeğin hareketlerinin belli bir zamanı ve saati yoktur. Ne zaman hareketlenecek bunu önceden kestirmek mümkün değildir. Bebeğin hareketleri bazen annenin hareketlerine oranla şekillenebilir. Anne hareket ettiğinde ya da sallandığında bebek sakince dururken anne otururken birden hareketlenebilir.

Bu haftalarda bebeğin hareketlerinde düzensizliğin olması normal bir durumdur.

Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde bebeğin tekmeleri canınızı çok fazla yakabilir. Çünkü bebek artık rahim içerisinde olgunlaşıp gelişmektedir. Geliştikçe de tekmeleri daha sert olacaktır.

24. hafta gebelik

24 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu ve Yaşadığı Sorunlar

Bu haftalarda anne rahmi büyümeye devam eder. Ortalama olarak genişliği 3,8-5,1 cm arasındadır. Bu haftada kilo alımları devam eder. Kadınların bu haftaya gelinceye kadarki toplam kilo miktarı 6-7 arası olarak hesaplanır. Bu haftalarda anne adaylarında akıntı görülebilir. Bu akıntılar genellikle beyaz renktedir ve tüm hamile bayanlarda görünen doğal bir durumdur. Bu akıntılar yeşil, sarı gibi renklere döndüğünde veya koku ve kaşıntıya sebep oluyorsa vajinal enfeksiyon olduğunun bir göstergesidir.

Hamileliğin başlaması ile birlikte göğüslerde büyümeler ve dolgunluk hissi meydana gelmektedir. Bu haftalarda göğüslerden sarı sıvı damlacıkları gelebilir. Henüz bu durumun yaşanması için erken olsa da bazı hamile bayanlarda bu durum erken görülebilir. Bu durumda hakkında genel bilgi almak için lütfen 22. hafta gebelik dönemi ve 23. hafta hamilelik dönemi yazılarımızı da okuyun.

Hamilelik zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu dokuzluk aylık süreçte anne birçok sorun ile karşılaşmakta ve bu sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Bunlardan biride idrar enfeksiyonlarıdır. İdrar akışı 24 hafta içerisindeyken yavaş olur bu da annenin enfeksiyon kapmasında büyük bir risk doğurur. Bu haftalarda gebelik yaşayan bayanlar sık sık idrara çıktıkları gibi yanma, ağrı gibi durumlarda yaşayabilirler.

Originally posted 2022-06-04 18:54:46.