Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak eski zamanlardan beri bilinen en doğal antibiyotiktir. Ülkemizde hem tarım alanı geniş hem de kolay yetişen sarımsak, pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Özellikle yemeklere verdiği tadın yanı sıra sarımsağın faydaları da pek çok uzman tarafından teyit edilmiştir.

Sarımsak en doğal antibiyotik olduğu için başta bağışıklık sistemine faydalıdır. Bağışıklık sistemi ile beraber pek çok kalp ve damar rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Uzmanlar sarımsağın faydalarını vurgulamak için özellikle hasta olmadan mutlaka sarımsağın yemeklerde ve çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Mucizevi bir besin kaynağı olan sarımsak, besin değeri sayesinde bitkiler arasında sağlık önünden en değerli bitki kabul edilebilir.

SARIMSAĞIN İÇERİSİNDEKİ VİTAMİNLER

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak, bir soğan ve pırasa bitkisinin karışımı olarak yetişmektedir. Genellikle 25 ile 100 cm boylarında yetişen sarımsak oldukça kokulu ve aromalı bir bitkidir. Toprağa gömülü şekilde yetişen sarımsak bir besin bombası olarak pek çok vitamini de içerisinde barındırmaktadır.

Değerli mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığına büyük katkısı olan sarımsak, son zamanlarda sağlık alanında pek çok araştırmaya da ev sahipliği yapmıştır. Özellikle kanser ile mücadele araştırmalarında ana madde sarımsak bitkisidir. Sarımsağın bu kadar araştırmalara konu olmasındaki etki ise içerisinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Sarımsak, bakır, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineralleri bulundurur. Ayrıca, A, B6 ve C vitaminleri de sarımsakta yoğun şekilde bulunmaktadır. Sarımsak içerisinde en fazla vitamin C vitamini olduğu için sarımsak bağışıklık sistemine oldukça faydalıdır.

SARIMSAĞIN İYİ GELDİĞİ RAHATSIZLIKLAR NELERDİR?

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Sadece rahatsızlıkları giderme konusunda değil, aynı zamanda bazı hastalıkları önleme konusunda da oldukça etkilidir. Uzmanlar sarımsak yutmanın faydaları arasında ilk olarak taşikardi hastalığını söylemektedir. Sarımsağın iyi geldiği rahatsızlıklar şu şekildedir;

-Taşikardi,
-Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol,
-Kanser hastalıkları,
-Kalp ve damar hastalıkları,
-Damar tıkanıklığı,
-Mantar hastalıkları,
-Bronşit,
-Antikanserojen,
-Grip ve nezle.

Tüm bu rahatsızlıkları önceden engelleyebilmek için sarımsak tüketimi oldukça önemlidir.

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsağın bazı hastalıklara karşı faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar;

-Sarımsak kalbi besleyen damarların daha iyi çalışmasını sağlar.
-Diş ve baş ağrılarına iyi gelir.
-Özellikle nezle ve grip zamanlarında ateş düşürücü özelliği vardır.
-Bronşit hastalıklarını gidermekte oldukça etkilidir.
-Kabızlığı önler ve iştahı açar.
-Yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinek ısırıklarına karşı korur. Farklı haşerelere karşı da bir kalkan görevi görür.
-Kulak ve geniz iltihaplanmasına iyi gelir.
-İltihap söktürücü özelliği vardır.
-Cinsel gücü artırır. İktidarsızlık problemine iyi gelir.
-Böbrekte ve idrar yollarında oluşan taşları yok eder. Kolay şekilde düşürülmesini sağlar.
-Vücuttaki yaraların daha çabuk iyileşmesinde etkilidir.
-Saç ve tırnak bakımının doğal yollar ile yapılmasını sağlar. Özellikle saçlarda dökülmelere karşı etkilidir.
-Saçların daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

SARIMSAK TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sarımsak pek çok uzman ve doktor tarafından önerilen bir bitkidir. Kokusu bazı kişilere ağır gelse de sağlık açısından sayısız etkiye ve faydaya sahiptir. Fakat her yiyecekte olduğu gibi sarımsağı da fazla tüketmek bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Özellikle çok sık tüketilen sarımsak ciltte alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülür.

Kan inceltici haplar kullanan kişiler de sarımsağı mutlaka bir doktora danışarak tüketmelidir. Çünkü, sarımsak özelliği bakımından kan inceltici bir etkiye sahiptir. Çok sık tüketilen sarımsaklar kan rahatsızlığı olan hastalarda olumsuz etkiler ortaya çıkartabilir. Bu sebeplerden dolayı sarımsak tüketiminde sınırı da korumak gerekir.

Originally posted 2022-05-22 16:05:06.