Türkiye’de Kışın Tatil Yapabileceğiniz En İyi 5 Yer

Kış tatili zamanı Kasım ayı itibariyle gelmiş olacak. Tatil denildiğinde akla ilk olarak yaz ayları gelmektedir. Oysa kış mevsiminde de huzurlu ve güzel tatil yapmak mümkündür. Özellikle bazı insanlar kış mevsimini, yaz mevsimine oranla daha çok sevmektedir. Kış mevsiminde tatil yapmak için tercih edilen yerler doğal olarak kayak merkezleridir. Kayak yapmak, karlar içerisinde huzurlu bir tatil geçirmek için ülkemizde çok sayıda yer bulunmaktadır.

İşte Türkiye’nin Kışın Tatil Yapabileceğin En İyi 5 Yer seçeneğini sizler için listeledik:

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’de Kış Tatili

Kış turizmin en gözde mekanlarından bir tanesi Palandöken Kayak Merkezi olmaktadır. Palandöken Erzurum’da yer almaktadır. Palandöken dağlarının eteklerinde olan bu şehre, kışın kayak yapmak için gelebilirsiniz. Palandöken Kayak Merkezi hem kar kalitesi, hem de oradaki tesislerin kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Kar tatili sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. Kış turizm merkezi olarak 1993 senesinde ilan edilmiştir. 2016 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na burası ev sahipliği yaparak ülkemizi dünya çapında tanıtmıştır. O tarihten itibaren de daha popüler bir yer haline gelmiştir. Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenen 2 büyük pisti bulunmaktadır. Tabii ki bu profesyonel kayak yapanlar için tescillenmiştir. Yoksa bu kayak merkezinde çok daha fazla pist bulunmaktadır. Dünyanın en uzun ve en dik pistlerinden bazılar Palandöken Kayak Merkezi’nde yer almaktadır.

Kış tatili - Palandöken Kayak Merkesi - Kışın Tatil Yapılabilecek Yerler

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’de Kış Tatili

Ülkemizin en bilinen kayak merkezlerinden bir tanesi de Uludağ’dır. Bursa ilinde yer almaktadır. En büyük kış ve doğa spor merkezi burasıdır. 2543 metre yükseklikte bulunmaktadır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı Uludağ’dır. 15 – 20 kilometre genişliği bulunmaktadır. 800 metre, 2750 metre ve 1100 metre uzunluğunda pistleri bulunmaktadır. Uludağ’da konaklama için birçok otel bulunmaktadır. Özellikle İstanbul’dan her kış birçok insan buraya kış tatili için gelmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Türkiye’de Kış Tatili

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin Maşukiye ilçesinde yer almaktadır. Hem İstanbul’a hem de Ankara’ya yakın olması sebebi ile çok fazla turist almaktadır. Özellikle buraya düzenlenen çok sayıda tur programı bulunmaktadır. 1600 metre yüksekliğindedir. Samanlı Dağları’nda bulunmaktadır. Burada günübirlik ya da konaklamalı şekilde kar tatili yapılabilmektedir. İstanbul’a en yakın kayak merkezi olması sebebi ile günübirlik ziyaretçisi de çok fazla olmaktadır. İstanbul’dan yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 1 buçuk saatlik bir yolculuk sonrasında Kartepe’ye ulaşmak mümkündür. Maşukiye ilçesinden 17 kilometre daha gittikten sonra Kartepe Kayak Merkezine ulaşılmaktadır.

Türkiye kış tatili

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’de Kış Tatili

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri’de bulunmaktadır. 3910 metre yüksekliğindedir. Ülkemizin en popüler kış turizmi tatil yerlerinden bir tanesidir. 1989 senesinde Uluslararası Kayak Merkezi unvanını almıştır. Sömestr tatillerinde aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nden kış tatili severler buraya akın etmektedir. Kayak dışında mangal ya da teleferik ile gezmek gibi aktiviteler de burada gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kayak bilmeyen turistlerde çok eğlenmektedir. Kar kalınlığının çok ideal olması hem profesyonel kayakçılar hem de amatör kayakçılar için çok uygun olması anlamına gelmektedir. Erciyes Kayak Merkezi’ne kış tatili sezonu kasım ayında başlamakta ve genel olarak nisan ayına kadar devam etmektedir. 102 kilometrelik 34 tane kayak pisti bulunmaktadır. Bu kayak pistlerinden 2 tanesi profesyonel kayak için uygundur. 154 tane suni kar makinesi bulunmaktadır. Bu nedenle kar yağmadığı zamanlarda da kar oluşması sağlanmaktadır. Böylece kış turizmi burada hiç durmadan devam etmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de Kış Tatili

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’da bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlere yakın olması sebebi ile buraya da hafta sonları ya da günübirlik olarak çok fazla turist gelmektedir. Aralık ayından Mart ayına kadar kar sezonu aktif bir şekilde devam etmektedir. Bu aylarda gidildiğinde rahatlıkla kayak yapılabilir ve kışın en güzel tatilini geçirmek için gerçekleştirilen tüm aktivitelerden faydalanılabilir. Kar boyu burada 3 metreyi bulmaktadır. Konaklama için otel de bulunmaktadır. Bu kayak merkezinde 2 adet telesiyej, 6 adet teleski ve 3 adet baby lift bulunmaktadır. Ayrıca 11 adet de lift vardır. 6000 kişilik taşıma kapasitesi olan mekanik tesis bulunmaktadır. 12 pistin toplam uzunluğu yaklaşık 12 kilometre kadardır. Bir diğer otelin ise 8 ski-lift, 11 tane ise kaya pisti bulunmaktadır.

Türkiye'de kış tatili

Originally posted 2022-06-14 19:01:32.