Anti Patinaj Sistemi Nedir?

Anti patinaj sistemi nedir? Bugünkü yazımızda anti patinaj sistemi (asr) konusunda detaylı bilgiler vermeye, asr nedir, asr özellikleri nelerdir,asr nasıl kapatılır gibi sorulara cevaplar bulmaya çalışıyoruz. Hepimiz araç kullanıyoruz ama çoğumuz arabamızın ne gibi özellikleri var bilmiyoruz. Anti patinaj sistemi (asr) de bu özelliklerden birisidir.

Anti patinaj sistemi nedir? (Asr nedir?)

“ASR ne demek?” diye başlarsak tam kelime olarak açılımı şu şekildedir. Dilimize almanca dan geçmiştir. ASR (Anti Schlupf Regelung). Asr anti patinaj sistemidir. Günümüz arabalarını çoğunda bu özellik mevcuttur. İsminden de kolayca anlaşılacağı üzere araba tekerlerinin patinaj yapmasının önlenmesi amacıyla araçta çalışan bir sistemdir.

Asr nasıl devreye girer?

Her tekerde birbirinden bağımsız çalışan ayrı ayrı sensörler vardır. Gaza aniden yüklendiğiniz anda arabanız da bu anti patinaj sistemi devreye girerek, tekerleklerin boşa dönmesini engeller, motorun gücünün yola aktarılmasında yardımcı olur. Bu özellik sayesinde bir aracı sollarken asr devreye girerek geçtiğiniz arabayı patinaja kalmadan tehlikesiz bir şekilde sollanmasına yardımcı olur. Bu sistem araçtaki diğer bir kaç özellik ile birlikte çalışır. Bunlar tekerlekte bulunan hız algılayıcılar, abs ve elektronik kontrol ünitesidir. Elektronik kontrol ünitesinin içinde Asr nın nasıl devreye gireceğini algılayan bir kaç alt sistem daha vardır. Bunlar şu şekildedir;

Asr ve abs mümkün olduğu sürece kapatılmamalıdır. (Anti patinaj sistemi)
Asr antipatinaj sistemi ve abs gibi donanım özellikleri kaza yapma oranınızı azaltır.

1-Ateşleme Tertibatı

2-Gaz Pedalı

3- Yakıt enjektörü ve kısma valfi

Ateşleme tertibatı, gaz pedalı ve yakıt ekipmanları birbirine bağlı vaziyette çalışan ürünlerdir. Sadece gaz pedalı dışında motorun diğer ekipmanlarında da sensör ve başka ekipmanlar vardır. Bu ürünler birbirine bağlantılı olarak çalışmaktadır. Bu ürünler karışık gelse de motordan alınan enerjiyi dengeleyerek tamamını kinetik enerjiye döndürmeye yarayacak tepkiler vermesine yardımcı olmaktadır.

Gaz pedalı, pedalın altında ki sensör sayesinde gaz pedalındaki baskıyı azaltarak motorun bu işlemden daha az uyarılmasına yardımcı olur. Bu sayede araç patinaja kalmaktan kurtulur. Ve ayrıca Asr gerçekten iyi çalışıyorsa siz gaz pedalına sonuna kadar bassanız bile araç patinaja kalmaz.

Anti patinaj sistemi nasıl kapatılır? (Asr nasıl kapatılır?)

Yeni üretilen araçlar da ASR nasıl kapatılacağı farklılık göstermektdir. Bazı araçlar bu özelliğin komple kapanmasını mümkün kılarken bazı araçlar da bazı sensörler devre dışı kalırken bazı sensörler sadece bir tuş ile kapatılamamakta, servise gidip bu özelliğin programlama ile kapatılması mümkün kılınmaktadır. Şu an yeni üretilen araçların çoğunda da , asr’nin kapatılması için bir tuş konulmuştur. Bu tuş çoğu zaman şoför koltuğundan ulaşılan ve basıldığı zaman arabanın kadranında arkasında lastik izi bırakan bir araba olan sarı bir uyarığı ışığı yanmaktadır. Asr Patinaj dışında virajlara girerken bağımsız olarak lastiklerin kaymasını da engellediği için kapatılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Asr nin devrede olması patinajı azaltığı için lastiklerin ömrünü de uzatmaktadır.

Asr lastiklerin ve motorun ömrünü de uzatır.
Asr antipatinaj sistemi kullanılması durumunda otomobilinizin ömrünü uzatacak, sizi de olası kazalardan uzak tutacaktır. Asr göstergesini resimde farkedebilirsiniz.

Asr bu dönemde üretilen araçların tümün de gerek el ile kapatılarak, gerekse de el ile kapatılmadan kullanılacak şekilde araçlar da mevcuttur. Bu özellik tamamı ile bizim daha sorunsuz ve daha tehlikesiz bir şekilde yol almamızı sağlayacak şekil de düşünülmüş ve üretilmiştir. Araç alırken aldığınız yerin satış danışmanından nereden kapatıldığı konusun da bilgi almayı unutmayın. Eğer aracınız ikinci el ise bu konu hakkın da araç kitapçığından da bilgi alabilirsiniz.

Çok önemli bir bilgi olarak kar ve buzlu yüzeylerde bu sistemin devre dışı bırakılması sizin kar üstünde kaymanızı engelleyecek ve yola tutunmanızı sağlayacaktır. Ama yağmurlu günler de bu sistemin kapalı olması tam aksine sizin yol da tutunmanızı zorlaştıracak ve kaymanıza neden olacaktır.

Originally posted 2022-05-29 19:51:33.