Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi nedir konusunu açıklamaya geçmeden önce kök hücre nedir sorusuna cevap vermek tedavinin açıklanmasında ve anlaşılmasında çok daha verimli olacaktır.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler organizmalardaki her organ, doku ve her hücrenin kaynağıdır. Vücudumuzu meydana getiren hücrelerin kaynağı olarak tanımlanabilecek olan kök hücreler, yaşımız ilerledikçe hasar gören, bozulan ve yorulan dokuları yenileyen hücrelerdir. Kök hücreler inanılmaz bir şekilde kendini yenileyen ve değişen oranlarda organizmada bulunan birçok farklı hücreye dönüşebilen bir özelliğe sahiptirler.

Otoritelere göre kök hücreler iki özellikleriyle öne çıkarlar. Bunlardan bir tanesi bölünebilme özellikleri sayesinde aynı türe sahip bir çok yeni kök hücre meydana getirmeleri yani kendilerini yenileyebilir olmalarıdır.

İkinci özellikleri ise belirli bir işleve yönelik olarak hizmet veren (deri, kan ya da kas hücreleri gibi) özelleşmiş hücrelere dönüşebilmeleri yani o yönde olgunlaşabilmeleridir.

Çok yaratıcı ve çok doğru bir tanım ile kök hücreler vücudumuz için birer yedek parça görevindedir denilebilir.

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Bir sebepten dolayı hasarlanmış doku veya hücrelerin onarılması ve yenilenmesi amacı ile kök hücreleri ya da kök hücrelerden köken alan hücrelerin kullanıldığı tedavi yöntemine kök hücre tedavisi adı verilmektedir.

Elde edilen kök hücreler kana verilebilir, eğer gerekli görülürse direk hasarlı dokuya nakledilebilir ya da bazı durumlarda dokunun kedi kendisini onarması için mevcut hastanın kendi dokusundan bile üretilebilir.

Kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücreler değişikliğe uğramış olan hücreler için değişimli ve kendini yenileyebilir bir kaynak olarak çalışabilmektedir. Vücudumuzda çok miktarda bulunan farklılaşmış hücreler çok ciddi oranda hasar görmüş ya da hastalanmış ise bu hücrelerin yerine sağlıklı ve fonksiyonel hücreler oluşturmak için kök hücrelerden yardım alınmaktadır. Aslında bir çeşit organ nakli olan kök hücre tedavisi bozulan hücre ile sağlıklı hücrenin değiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Hasar gören ve görevini yerine getiremeyen bir böbrek nasıl uygun ve sağlıklı bir böbrek ile değiştirilebiliyorsa, hasar gören hücreler de kök hücreler yardımı ile sağlam hücrelerin nakil edilmesiyle sağlıklı yapı ve fonksiyonlarına kavuşuyorlar.

Kullanım Alanları

En çok merak edilen konuların başında da kök hücre tedavisi nerelerde kullanılır konusu gelmektedir. Kök hücre tedavisinin temel amacı hasar görmüş hücrelerin yenileri ile değiştirilmesidir. Bazı ciddi hastalıkların sebeplerinin araştırılmasında kök hücreler büyük bir öneme sahiptir. Kanser ya da doğum kusurları gibi ciddi sayılabilecek hastalık ve anomalilerin neden kaynaklandığının araştırılmasında ve tedavi yollarının bulunmasında kök hücreler anahtar bir role sahiptir.

Kök hücrelerin diğer bir kullanım alanı ise tedavi için hücre ve doku üretmektir.

Kök Hücre Nasıl Elde Edilir?

Kök hücre elde etmek için kullanılacak çeşitli kaynaklar mevcuttur. Örnek olarak pluripotent (farklılaşmamış embriyo hücresi) insan embriyosundan elde edilebilir. Elde edilen bu hücre kültürleri kök hücre dizileri yaratmak için kullanılabilir.

Kök hücre nasıl elde edilir?

Eski dönemlerden yeni doğan bebeklerin göbek bağı kordonları bir işlevi olmadığı sebebiyle atılırdı. Ancak kök hücre tedavisinin ortaya çıkması ve gelişmesi ile birlikte kök hücre bakımından zengin olan göbek bağı kordonları büyük önem kazandı.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kök hücre tedavisi hakkında merak edilen bir diğer soru ise kök hücre tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır konusudur.Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve birçok hastalığın tedavisi için kullanılmak üzere de araştırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları, romatizmal hastalıklar, eklem kireçlenmeleri, bağ ve kas yırtıkları, dejenerasyona bağlı bel ve boyun rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan kök hücre tedavisi, MS, Parkinson, Alzheimer, otizm gibi rahatsızlıkların tedavisi için de bir umut ışıdığıdır.

Originally posted 2022-06-16 19:49:26.