Hurmanın Faydaları

Özellikle ramazan aylarında daha çok tükettiğimiz hurma aslına bakılırsa oldukça faydalı bir besindir. Hurmanın temel vitaminleri bünyesinde barındırması sebebiyle besin değeri oldukça yüksektir. Bu sebeple oldukça sık fakat yeteri kadar tüketilmesi vücudumuz için oldukça faydalı olacaktır. İşte daha çok tüketmemiz için bir sebep olacak hurmanın faydaları;

İdeal Bir Besin Olarak Hurma

Hurmanın faydaları

İçerisinde B9 vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve sodyum minerallerini barındırması nedeniyle oldukça faydalı bir besin olan hurma insan vücudunun sağlıklı ve dinç kalabilmesi için gereken her şeyi bünyesinde barındırıyor. Ayrıca hurma, kanser riskini azaltıcı işlevi bulunan Selenyum ve dişlerin çürümesini engelleyen flor gibi mineralleri de içeriyor.

Sindirimi Kolaylaştırıyor

Yüksek lif oranına sahip olması nedeniyle hurma bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlık sorunuyla savaşıyor.

Cildin Genç Kalmasını Sağlıyor

Antioksidan bakımından zengin olan hurma hücre yenilenmesini sağlayarak cilt üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Yenilenen doku sayesinde cilt daha genç ve dinç bir görünüm kazanıyor. Ayrıca kuru ciltler için cildin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor.

Kemikleri Güçlendiriyor

Kemikler için faydalı olan fosfat ve kalsiyumu içerisinde barındırması nedeniyle iskelet sistemi ve kemik yapısı için vücuda olumlu katkılar sağlıyor. Kemik erimesi hastalığının oluşma riskini azaltıyor.

Gerekli Enerjiyi Sağlıyor

Yüksek bir enerji kaynağı olan hurma kendini yorgun ve halsiz hisseden kişiler için enerji sağlıyor. Bunun yanı sıra enerji içeriğinin yüksek olması gelişme çağındaki çocukların gelişimlerine olumlu katkıda bulunuyor.

Hurma ağacı - Hurmanın faydaları

Hurmanın Diğer Yararları

Hurmanın faydaları

Kansızlıkla Savaşıyor

Hurma içerisinde yüksek derecede demir bulunduruyor. Düzenli tüketildiği takdirde demir eksikliği problemleri yaşayan kişiler için hemoglobin sentezini arttırıyor ve hastalık riskini azaltıyor. B2 ve B3 vitaminleri sayesinde kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı oluyor.

Sinir Sistemini Dinlendiriyor

B1 ve B2 vitaminleriyle sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor. Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkide bulunuyor. Sinirleri güçlendiren B6 vitamini sayesinde ise sinirlerin güçlenmesinde olumlu etki yaratıyor.

Bağışıklığı Arttırıyor

C vitamini deposu olması ve Selenyum içermesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde olumlu rol oynuyor. Vücudu dışarıdan gelebilecek mikrop ve bakterilerden koruyor. Yüksek miktarda magnezyum içermesi ise vücutta oluşacak enfeksiyonların azalmasını sağlıyor.

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Oluyor

En önemli kalp dostu besinler arasında olan hurma içerdiği potasyum minerali sayesinde tansiyonu dengeliyor ve kalp ritminin düzenli olmasını sağlıyor. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde kalbi zararlı bakterilerden koruyarak damar tıkanıklıklarını önlüyor.

Boğaz Problemlerine İyi Geliyor

Doğal olarak en iyi göğüs ilacı yerine geçen hurma ya da hurma pekmezi tüketildiği zaman soğuktan kaynaklanan öksürük, grip ve balgam gibi boğaz sorunlarına iyi geliyor.

Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlaması ve tok tutma özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Bu noktada hurma diyeti nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Gözleri Güçlendiriyor

İçerdiği A vitamini sayesinde gece körlüğü dahil olmak üzere diğer göz hastalıklarına iyi geliyor. Göz sinirlerini güçlendiriyor.

Hurma Pekmezinin Faydaları

Hurma Pekmezi de İşe Yarıyor

Özellikle bağırsaklar için hurma pekmezinin faydaları çok önemli. Bağırsak hareketlerini düzenleyen hurma pekmezi aynı zamanda cinsel iktidarsızlığa da iyi geliyor. Düzenli tüketildiği takdirde erkeklerdeki sperm kalitesini ve sayısını arttırıyor. Ayrıca tamamen doğal bir afrodizyak etkisi gösteriyor. Bunların yanı sıra hurma pekmezinin diğer faydaları da şu şekilde sıralanabilir;

Enerji vererek vücudu ve zihni canlandırıyor.
Gece körlüğünü azaltamaya yardımcı oluyor.
Büyüme ve gelişmeye olumlu katkı sağlıyor.
Balgam söktürüyor.
Kanser türlerine karşı önemli bir koruma sağlıyor.
Koroner kalp hastalıklarını önlüyor.
Cinsel gücü arttırıyor.

Originally posted 2022-05-22 17:01:09.