Ege Yemekleri – Ege’ye Özgü Farklı Lezzetler

Ege Yemekleri – Ege’ye Özgü Farklı Lezzetler

Konumuz Ege Yemekleri… Coğrafi konum, tarım ve hayvancılık, kültürel değerler elbette ki bölgelere has damak tadı oluşmasını sağlıyor. Şanslıyız ki ülkemizde pek çok farklı lezzet ve yemek kültürü oluşmuş durumda. Dolayısıyla birçoğumuz için seyahatlerin en güzel tarafı uğradığımız şehirlere özgü yemekleri yerinde tatma fırsatını yakalamak ve farklı lezzetleri keşfetmek. Bunlar arasında Ege mutfağının yeri bambaşka ve hayranı ise oldukça fazla. Taptaze otlar, zeytinyağıyla pişirilen yemekler, deniz mahsulleriyle hazırlanan mezeler ve daha fazlasını bulabileceğiniz o liste;

Kabak Çiçeği Dolması

Genellikle herkes tarafından bilinmeyen ancak bir kere tadanın vazgeçemediği lezzetlerden biri olan kabak çiçeği dolması adeta Ege ile bütünleşmiştir. Özellikle mayıs ayından ekim ayının sonlarına kadar olan dönemde bulma şansınızın olduğu kabak çiçeği sabahın erken saatlerinde toplanıp özenle ayıklanarak sofralarınıza kabak çiçeği dolması olarak geliyor.

Kabak :i.eği Dolması - Ege Yemekleri

Şevketi Bostan

Ege Yemekleri

Tabi ki Ege mutfağı denilince akla bol bol ot geliyor. İşte Şevketi Bostan ot yemeklerinin vazgeçilmez bir lezzeti. Etli ya da zeytinyağlı olarak tadabileceğiniz Şevketi Bostan salata olarak da Ege sofralarında yerini almakta.

Zeytinyağlı Enginar

Ege Yemekleri

Çoğunlukla Karaburun, Urla ve Mordoğan’da yetişen enginar, Ege sofralarının vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Ege mutfağında birçok çeşidi yapılmakla beraber en çok tercih edileni ise zeytinyağlı olanı. Diğer bölgelerden farklı olarak Egeliler enginarın sadece çanak kısmını değil yapraklarını da olabildiğince kullanmayı tercih ederler. Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar

İzmir Köfte

Ege Yemekleri

Hepimizin çok yakından bildiği İzmir köfte bol salçalı, patates, domates ve biberli olarak hazırlanan bir yemektir. Herhangi bir mevsime bağlı olmadan yılın her zamanında tüketilen İzmir köfte çoktan sofralarımıza taht kurmuş durumda. İzmir Köfte Tarifi

İzmir Köfte

Zeytinyağlı Fava

Ege ve Yunan mutfağının ortak bir kültürü haline gelen favayı biz bir meze olarak bilsek de aslında börek ve salatalarda da tercih edilen lezzetlerden biridir. Kuru bakla ve zeytinyağıyla hazırlanan favanın ünü artık bölge dışına ulaşmış durumda. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir lezzet olsa da favayı bir dene anavatanında denemenizi öneririz.

Keşkek

Daha çok geleneksel bir lezzet haline gelmiş olan keşkek genellikle köy ve kasabalarda büyükçe kazanlarda yapılan bir yemektir. Diğer bölgelerdeki gibi özel günlerde pişirilen bu lezzetin ana malzemeleri buğday, et ve zeytinyağıdır.

Keşkek - Ege Yemekleri

Deniz Börülcesi

Bir meze olarak Ege mutfağında yerini alan Deniz Börülcesi hazırlanmadan önce suda bekletilir ve daha sonra kaynayan suya atılır. Bir süre bekledikten sonra zeytinyağı, limon ve sarımsakla tatlandırılan mezenin yapımı kolay fakat tadı bir başkadır.