Fast Food Zararları

Fast Food Zararları

Bugünkü yazımızda konumuz fast food ve fast food zararları.90’lı yıllarda hayatımıza giren fast food kavramı, gelişen teknoloji ve sanayileşmenin ardından insanların kendilerine ve sağlıklarına ne kadar az zaman ayırmaya başladığının bir göstergesidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için büyük tehdit oluşturan fast food kültürü gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Günümüzde yaygın olarak görülen bir sağlık problemi olan obezitenin en büyük sebebi fast food olarak tabir edilen hazır yiyeceklerdir.

Fast Food Ne Demek? Fast Food Nedir?

Fast food ne demek? Fast food ingilizce bir kelimedir. İngilizce’de fast hızlı, food ise yemek manasına gelmektedir. Dolayısıyla fast food demek hızlı yemek veya hızlı gıda demektir. Fast food nedir sorusunun cevabı olarak hızlı hazırlanan gıda diyebiliriz. Zaten Fast Food kültürü Amerika’da doğmuş bir kültürdür. Bu yüzden de Amerika, obezite konusunda sorun yaşayan ülkelerin başında gelir. Obezite haddinden fazla,aşırı kilolu olma durumuna verilen rahatsızlığın ismidir.

Fast Food ned,r? Fast Food ne demek?

Nasıl Korunabiliriz?

Fast Food Zararları

Dışarıda hazır olarak alınıp yenen bu gıdalar sağlımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki insan sağlığı en önemli meselelerden biridir. Bunun için gerekli özenin gösterilmesi, ileride karşılaşılabilecek kanser vb. hastalıkların önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Yapılması gereken öncelikli olarak dışarıdan, güvenilir olmayan yerlerden, yüksek kalorili besinlerin tüketilmemesidir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tehdit oluşturan bu yiyeceklerin birçok hastalığa sebep oldukları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın temelinde fast food tipi dengesiz beslenme alışkanlıkları görülmektedir.

Evde hazırlanan, besin değerleri yüksek besin maddeleri ile yapılan yemekler hem yetişkinler hem de çocuklar için en sağlıklı besinlerdir. Çocukların fast food yeme alışkanlıklarının yerini evde yapılan sağlıklı gıdalara bırakması için pek çok sebzeli hamburger tarifi denenebilir. Patates kızartması yerine, fırında pişirilmiş baharatlı patates tüketilebilir. Hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu edecek bu tarifler sağlığınızı da koruyacaktır.

Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Fast Food Zararları

Fast food gıdaların vücudumuz için gerekli pek çok vitamin ve kalsiyumdan yoksun olması sebebi ile bu gıdalar ile beslenen kişiler yetersiz ve dengesiz besleniyor demektir. Özellikle çocuklar için büyük tehdit oluşturan kalsiyum eksikliği, çocukların gelişiminde de büyük sorunlara yol açmaktadır. Yetişkinlerde ise kemik gelişiminde hasara, kemik erimesi gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Yüksek karbonhidrat kaynağı oldukları için bu besinler, sizi daha da ağırlaştırıp yorgun hissetmenize sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak kendinizi daha şişkin ve hantal hissedersiniz. Aynı zamanda depresyona daha yatkın bir ruh haline bürünürsünüz.

Bu besinler doğmuş hayvansal yağlar bakımından zengin olmalarından dolayı kalp damar hastalıkları ve obezitenin en büyük sebeplerindendir. Bu besinlerin aşırı tuzlu olması da sağlığınız için bir başka tehdittir.

Ayrıca belirtmek istiyorum ki fast food ürünlerinin çoğu yurt dışından gelmektedir. Dolayısıyla dışarıda fast food tüketmek sağlığınız dışında ülke ekonomisine de zarar verir. Ayrıca yurt dışından gelen bu ürünlerin gdo’lu mu gdo’suz mu olduğu da bilinmemekte ve kontrol edilmemektedir. Gdo’lu gıdaların insan sağlığına zararları konusunda çok fazla araştırma mevcuttur. Bu araştırmalara internette gdo’lu ürünlerin zararları şeklinde aratarak ulaşabilirsiniz. Gdo temel olarak genetiği değiştirilmiş organizma demektir.

Fast food hangi hastalıklara yol açar?

Yediğiniz Besinler Ne kadar Hijyenik?

Yediğiniz besinlerin sağlığınızı tehdit etmemelerinin yanı sıra hijyenik olmaları da gerekir. Hijyen kurallarına uygun hazırlanmamış yiyecekler sağlığımızı en çok etkileyen şeylerin başında gelir. Yediğiniz yiyeceğin ve hazırlandığı mekânın temiz olmasına özen göstermeniz sağlığınızın bozulmaması için faydalı olacaktır. Fast food satılan, özellikle ara sokaklardaki bir çok yerde bu hijyen kurallarına uyulmamakta ve kontrolü de yapılmamaktadır.

 

Originally posted 2022-06-20 20:06:10.