Hamilelikte Yenilmeyecek Gıdalar Nelerdir

Gebelik, her kadının farklı deneyimler yaşadığı bir süreç olarak karşınıza çıkmaktadır. Kimi kadın çok rahat ve kusursuz bir gebelik süreci yaşarken, kimi kadın ise oldukça zorlu ve yıpratıcı bir gebelik süreci yaşayabilmektedir. Tüm gebelik süresi boyunca kadınların dikkat etmeleri gereken birçok konu bulunmaktadır. Giyimden kozmetiğe, saç boyasından tırnağa sürülen ojeye kadar hemen hemen her şeye dikkat edilmesi gereken gebelik süreci, tabi ki en önemli noktalardan biri de beslenmedir. Gebelik süreci her kadın için farklı geçse de tüm gebe kadınlar için aynı olan şeyler arasında beslenme gelmektedir. Hem bebeğin sağlığını hem de annenin sağlığını yakından ilgilendiren gebelik beslenmesi, oldukça dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Doğum gerçekleşene kadar anne adaylarının dikkat etmesi gereken ve hamilelikte yenilmeyecek gıdalar nelerdir sizler için paylaşıyoruz.

Çiğ Ya Da Az Pişmiş Yumurta

Hamilelik söz konusu olduğunda tüm bireyler tarafından annenin her gün en azından 1 yumurta tüketmesi gerektiği söylenmektedir. Ancak bu yumurtanın pişme şekli ve pişmişlik derecesi hem anne, hem de bebeğin sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Az pişmiş yumurta içerisinde adına Salmonella denilmekte olan bir bakteri bulunabilmektedir. Bu bakteri de bağırsak florasında bir takım zararlı etkilere neden olarak annenin ishal gibi şikâyetler ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. İshalin yanı sıra bu bakteri nedeni ile gıda zehirlenmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalmak da mümkün olmaktadır. Bu yüzden hamile kadınların her gün 1 yumurta tüketmesi gerekse de yumurtanın iyice pişmiş olmasına özen göstermeleri hem kendi yararlarına hem de bebeklerinin yararına olacaktır.

Sucuk, Salam Ve Sosis Gibi İşlem Görmüş Şarküteri Ürünleri

Oldukça fazla işlem görmekte olan sucuk, salam ve sosis gibi ürünler, içerisinde yüksek miktarda sodyum barındırmaktadır. Bu sodyum ise anne adayının vücudunda şişme, kabızlık, hazımsızlık ve daha birçok olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Üstelik et ürünleri söz konusu olduğunda fazlaca işlem gören ürünler içerisinde fazlaca mikrop olması gibi bir durum da söz konusu olmaktadır. Özellikle sucuk ve salam fazlaca işlem gören ürünler olduğu için bunların içinde mikrop bulunma ihtimali çok daha yüksek olmaktadır.

İyi Yıkanmamış Her Türlü Besin

Meyve ve sebzeler her yaş grubundan ve de her durumdaki insan için faydalı olsa da eğer bu ürünler yeterince yıkanmamış ise birçok tehlike ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Bu durum tabi ki hamile kadınlar için çok daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bundan dolayı gebe kadınların sebzeleri tüketmeden önce mutlaka sirkeli suda bekletmesi gerekmektedir.

Alkollü İçecekler

Hamile kalmış olan bir kadın, hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren kesinlikle alkol tüketmemelidir. Az bir miktar bile olsa bu alkolün hem anne hem de bebek üzerinde ciddi zararlara yol açabileceği günümüzde herkes tarafından bilinmektedir.

Bitki Çayları

Günümüzde alternatif tıp içerisinde yer almakta olan ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde birçok şikâyete deva olan bitki çayları, bilinçsizce tüketildiğinde insan vücuduna fazlaca zarar verebilmektedir. Bu durum tabi ki gebe kadınlar için çok daha tehlikeli olabilmektedir. Hatta aşırı bitki çayı tüketiminin düşük nedeni olabileceği de uzmanlar tarafından söylenmektedir. Adaçayı, fesleğen, kekik, ginseng ve aloe vera gibi birçok bitki doğum anomalilerine sebep olabilmektedir. Rahim kasılmalarını başlatma ihtimali de olan bu bitki çayları kesinlikle doktora başvurulmadan tüketilmemelidir.

Şeker Oranı Yüksek Gıdalar

Sıradan insanlar için de oldukça sağlıksız olan pasta, pastane ürünleri, hazır reçeller gibi ürünler, hamile kadınlar için çok daha uzak durulması gerekenler arasında yer almaktadır.

Fast Food Ve Paketli Gıdalar

Hamilelik süresi boyunca en çok uzak durulması gerekenler arasında fast food ve paketli yiyecekler yer almaktadır. Bisküviler, hazır reçeller, meyve suları, yüksek yağ ve şeker içeren her türlü paketli gıdadan uzak durulmalıdır. Tüm bunların yanı sıra kızartmalar ve cipsler ile gazlı içecekler de kesinlikle tüketilmemelidir.

Originally posted 2022-06-02 16:08:26.