Satılık Ev Nedir?

Satılık ev nedir? İnsanların var olmasından itibaren insanların en temel ihtiyaçlarından biriside konaklama ihtiyacıdır. Konaklama ihtiyacını karşılayan evler geçmişten şimdiye varana dek değişime ve çeşitliliğe uğramıştır. Bunun yanı sıra kişisel talep, beklenti ve ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklik görülebilmektedir. Kişiler çeşitli nedenler doğrultusunda kimi zaman başkasına ait bir evi belirli bedel karşılığında kiralayabildiği gibi kimi zaman da yine bir bedel karşılığında o evleri satın alarak kendisine ait olmasını sağlayabilmektedir.

Satılık Ev Nedir?

Satılık ev; özetlenebileceği en kısa ifadesi ile insanların yaşam sürebilmek için ihtiyaç duyduğu konaklama gereksinimi gidermeye yarayan evlerin sahibi olunmasıdır. Kişiler bu evleri belirli bir bedel karşılığında geçici süreliğine kiralanabildiği gibi yine aynı şekilde belirli bir bedel karşılığında satın alabilmektedir. Satın alma amacı kişiden kişiye değişmektedir. İnsanlar genel itibariyle konaklama ve kendi kullanımları için olabildiği gibi yatırım amaçlı da olabilmektedir. Ev satın alınırken alacakları evi kişiler bütçelerine göre belirlemektedir. Ev satın almak bir diğer ifadesi ile evin kime ait olduğunu belirten tapuların evi satın alan kişinin kendisine geçmesini ifade etmektedir. Belirlenen bir bedel karşılığında kişiler bu tapu belgesini elde etmektedir. Satılık evler de piyasada bu şekilde var olan ve satın alınabilen evleri ifade etmektedir.

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kişilerin ev alırken belirli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu noktaların başında ise kişinin ev tercihini belirleyecek olan maddiyattır. Ev alırken kişilerin öncelikli olarak belirli bir bütçe belirlemesi gerekmektedir. Kişinin almak istediği beklentileri doğrultusunda ihtiyaç duyduğu kriterler doğrultusunda ön elemeye gerçekleştirmesi, ev satın alınacağı zaman aracıların bulunup bulunmadığının araştırılması gerekmektedir. Satın alınacak olan evin kredi uygunluğu başta olmak üzere ev üzerinde ipotek ya da haciz gibi kayıtların var olup olmadığı gibi noktaların değerlendirilmesi gerekmektedir. Evle ilgili fiyat gerekler arasında bir diğer nokta eve verilecek olan paradır. Yani ev için istenilen paranın söz konusu evin piyasa değeri ile örtüşüp örtüşmediği bilgisidir. Kişiler satın alacakları evi yatırım amaçlı olduğu durumlarda eğer evde mevcut bir kiracı bulunuyorsa kira sözleşmesine ilişkin noktaların incelenmesi gerekmektedir.

Ayrıca evi emlakçıdan alıyorsanız, emlakçının tecrübeli ve iyi biri olmasına da özel göstermelisiniz.Emlakçıdan ev almayanların en çok karşılaştığı sorun anlamadıkları için tapuda yanlış evin satılmasıdır. Ankara’da ucuz satılık ev ve kiralık ev bulmanın yollarından bahseden Ankara satılık ev yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Originally posted 2022-06-13 15:58:00.