Şeyh Edebali Eserleri Nelerdir? – En Büyük Eseri

Bugünkü konumuz daha önce Bilecik nerede ve Şeyh Edebali kızı yazılarımızda bahsettiğimiz Şeyh Edebali’yi Şeyh Edebali eserleri yazımızla bir kez daha anıyoruz. Daha doğrusu Şeyh Edebali’nin en büyük eseri nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Aslında bu sorunun cevabını hepinizin bildiğini düşünüyorum.

Şeyh Edebali Hakkında Kısa Bilgi

Şeyh Edebali Osmanlı Devletinin kuruluş aşamasındaki manevi önderidir. Ahi Şeyhidir. İslam dünyasında tarikat olarak adlandırılan yolun dervişidir. Aynı zamanda Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Beyin eşi Bala Hatun’un babasıdır. Dolayısıyla Osman Bey’in kayın pederidir. Birçok kaynakta aslen Karamanlı olduğu geçmektedir. 1206 yılında doğmuştur. İlk ilim tahsilini memleketinde yapmıştır. Esas eğitimi için Şam’ın yolunu tutmuştur. Zamanın büyük alimi Mevlana Celaleddin Rumi’nin sohbetinde bulunmuştur. Hacı Bektaşı Veli sohbetlerinin aranan isimlerinden olmuştur. Kendisi zaten ilim konusunda çok ilerlemiş hadis, tefsir ve fıkıh ilimlerinde zirveye ulaşmıştır. Daha önce Şeyh Edebali kimdir adlı yazımızda Şeyh Edebali hakkında detaylı bilgi vermiştik.

Eskişehir ilinin itburnu köyünde dergah yaptıran bu yüce zat orda talebe okutmaya devam etmiştir. Bilecik’te yaptığı ayrı dergahta sürekli olarak Osman Gazi Hanı ağırlamıştır. Toplumu irşat eden evliya bir karakterdi. Hem alim olması, hem zengin hem de şefkatli olması üzerine insanlar tarafından her daim talep edildi.

Şeyh Edebali'nin Önemli Sözü

Şeyh Edebali Eserleri – En Büyük Eseri

Şeyh Edebali her zaman Türk Milleti’nde önemli bir yer tutmaktadır. Osman Gazi Devleti kuracağı rüyayı o zamanlar Şeyhi olan bu mübareğin dergahında görmüştür. Bu rüya asırlar boyunca anlatıla gelmiştir. Osmanlı Devletine muhabbeti olan herkes bu rüyayı bilmektedir.

Şey Edebali Hazretleri Vefaiyye isimli bir tarikata mensuptur. İlyas baba halifelerinin en önemlisidir. Osmanlı Devletinin ilk kadısıdır. Bu günkü bilinen manada Osmanlı Devletinin ilk müftüsüdür. Osmanlı Devletinin birçok ilkleri Şeyh Edebali Eserleri’dir. Şeyh Edebali İslamiyet’e hizmet etmeyi bir şiar haline getirmiştir. Tarikat terbiyesi ile yoğrulan hamuruna hizmet ile şekil vermiştir.

Osmanlı Devleti ile kendisine irşad zemini hazırlayan bu gönül sultanı bulduğu imkanı değerlendirmiştir. Her gün dünden bir adım ileri gitmiş giderken de Osman Gazi ve idaresindeki devleti de sürüklemiştir. Günden güne büyüyen hizmetlere yetişmek için koyun sürüleri beslemiştir. Yolu obadan geçen herkese bir tas çorba içirmiştir. Kapısına tövbe telkin almak için gelen kimseyi geri çevirmemiştir. Şeyh Edebali Eserlerinin en önemlisi Osmanlı Devleti’dir. Bunun yanı sıra yetiştirdiği yüzlerce talebesidir. İslam ahlak ve faziletini şeyhinden alıp halifelerine devretmek bu eserlerin en kıymetlisidir.

Originally posted 2022-06-05 08:27:14.