Applybau nedir?

Üniversiteye sınavsız girişin önünü açan Applybau nedir?

Birçok öğrencinin can alıcı sorularından biri üniversiteye sınavsız girebilir miyim sorusudur. Applybau, ülkemizde 2013 yılında faaliyete geçen en yeni ve ilk üniversite kabul modelidir. Bu model ile öğrencilerin derslerdeki başarılarının haricinde, kişisel becerileri, yetenekleri ve ilgi alanları gibi konularda değerlendirme yapılarak öğrenciler için en uygun olan üniversitelerin tespit edilmesi sağlanıyor. Üniversite kapısına dayanan öğrenciler merkezi sınav sistemi aracılığı ile bir üniversiteye kayıt yaptırmadan önce Applybau sistemine başvuru yaparak kendi özelliklerine en uygun üniversiteleri tespit edebiliyorlar.

Applybau başvurusu
Applybau başvurusu nasıl yapılır?

Applybau Başvurusu Şartları Nelerdir?

Üniversite adayları üniversite kayıtları öncesinde başvuru yaptıklarında kendilerinden bir takım şartların yerine getirilmesi isteniyor. Bu şartların başında üniversite adaylarının kendilerine ait otobiyografileri isteniyor. Düzenli bir şekilde otobiyografileri hazırlanarak Applybau sistemi kanalı ile ilgili makamlara gönderilmesi sağlanıyor.

Otobiyografi haricinde öğrencilerin kişisel özelliklerini gösteren çeşitli belgelerin de ibraz edilmesi isteniyor. Öğrencilerin herhangi bir konudaki yetenekleri, fikir ve proje çalışmaları ve almış oldukları sosyal sorumluluklarının da ibraz edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin incelenmesi neticesinde öğrenciler için en uygun üniversiteler tespit edilerek öğrencilerin tercihlerinde destek sağlanıyor.

Başvuru Esnasında Öğrencilerin Yapmaları Gerekenler

Öğrenciler başvuru yaparken kendilerinden istenen evrakları temin etmelerinden sonra hangi bölümde ve alanda eğitim görmek istediklerini belirtmeleri gerekiyor. Bölüm ve alan konusunda gerekli talepler yapıldıktan sonra öğrencilerin kişisel özellik ve yetenekleri ile eğitim alma istedikleri bölüm ve alanlar hakkında uyum olup olmadığı kontrol ediliyor.

Yapılan kontroller neticesinde uyumluluk tespit edildiğinde kabul onayı yapılarak öğrencilere kabul belgesi hazırlanır ve kabul belgesi öğrencilere bildirilir. Bu süre içerisinde kurulan komisyon öğrenciler ile mülakat da yapabiliyorlar. Yapılan mülakatlar ile sistemdekii verilerin doğruluk oranları kesin olarak tespit edilebiliyor.

Applybau Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Applybau sisteminden önce birçok öğrenci kendi alan ve yeteneklerinin haricinde bölümlere yerleşerek istemedikleri bölümleri bitirmek için uğraşıyorlardı. Bu da öğrencide mutsuzluğa ve hayalindeki mesleği yapamamasına neden oluyordu. Ancak Applybau sistemi ile öğrencilerin kendi yetenek ve becerilerine göre bölümlere kayıt yaptırılmaları sağlanarak öğrencilerin hem kendilerini geliştirmelerine hem de daha başarılı olmalarına olanak sağlıyor. Bu da ilerleyen süreçte kariyerleri için önemli kararlar almaları açısından oldukça önemli.

Hemen Başvurun

Aşağıdaki linki tıklayarak appybau başvurunuzu hemen yapabilir, appybau hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca üniversite eğitimi alınabilecek en iyi üniversite yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Applybau başvurunu şimdi yap!

Bu sayede üniversiteye sınavsız yerleşmiş bir öğrencinin başvuru videosu

Originally posted 2022-06-09 03:44:38.