Brezilya Fönü Nedir? Nasıl yapılır?

Bugün sizlere Brezilya Fönü nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Amacım bu yazımla sizlere evde brezilya fönü yapmayı öğretmek. Böylece paranız cebinizde kalacak.

Son zamanlarda saç bakımında popüler bir yere sahip olan brezilya fönü, birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Kadınların yanında erkekler arasında da giderek yaygınlaşmaktadır. Brezilya fönünün nasıl yapıldığı ve zararlarının olup olmadığı birçok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Brezilya fönünü genel olarak dalgalı veya kıvırcık saçlara sahip olanlar tercih etmektedirler. Bunun yanında saçları düz olan fakat şekilsiz duranlar tarafından da tercih edilmektedir. Brezilya fönü saçlara bakım yaparak, düzleştirme işlemidir. Brezilya fönü ile ışıl ışıl ve bakımlı saçların yanında sağlıklı görünen saçlara da ulaşılmaktadır.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Saça yapılan işlem sonucunda uzun bir süre saçlar dümdüz olmaktadır. Bu nedenle ‘Brezilya fönü nasıl yapılır?’ diye soranlar olabilmektedir. Brezilya fönü kuaförlerde yapılabileceği gibi evde de yapılabilmektedir. Sadece keratin ile saçlar aylarca dümdüz bir şekilde kalmaktadır.

 • Öncelikli olarak saçlar özel şampuan ile yıkanmaktadır.
 • Saçlar daha sonrasında kurutulmaktadır.
 • Kurutulan saçlara ise keratin sürülmektedir.
 • Bir süre bekledikten sonra ise saç yıkanmadan kurutulmaktadır.
 • Düzleştirici ile saçlar düzleştirilmektedir.

Çok kolay ve kısa süren bir işlem olması nedeni ile gitgide popülerliği artan bir işlem olmaktadır.

Evde Brezilya Fönü Yapmak

Çok kolay bir uygulama olması nedeni ile isteyen herkes evde brezilya fönünü uygulayabilmektedir. Aşamaları doğru ve dikkatli yapanlar işlemden olumlu yanıt almaktadırlar. Sadece 2 gün boyunca uygulanacak yöntem ile dümdüz saçlara kavuşulabilmektedir. Brezilya fönü için gerekli maddeler ise aşağıda verilmektedir.

 • Yaklaşık olarak 80 ml keratin
 • Saç Bonesi
 • Sülfat içermeyen şampuan
 • Boya fırçası
 • Eldiven
 • Düzleştirici

Brezilya fönü nasıl yapılır?

Kozmetik mağazalarının birçoğunda keratin satılmaktadır. İsteyen herkes bütün kozmetikçilerde bulabilmektedirler. Öncelikli olarak saçlar kesinlikle sülfat içermeyen şampuan ile yıkanmalıdır. Daha sonra ise saçlar kurutulmalıdır. Kurutma işleminden sonra ise saçları çok fazla kıvırcık olanlar ise düzleştirici yapmalıdırlar. Daha sonra ise saçların diplerine keratin değdirilmeden, boya fırçası yardımıyla keratin sürülmelidir. Saçlara bone takılarak yaklaşık olarak 30 dakika bekletilmelidir. Dişleri sıkı olmayan tarak yardımıyla saçlar taranmalıdır. Saçlar hiçbir şekilde durulanmadan kurutulmalıdır. Kurutma işleminden sonra ise saçlar düzleştirilmelidir. Kalın telli kişiler 230 derecede, ince telliler ise 210 derecede düzleştirme işlemini gerçekleştirmelidirler. Her bir saç tutamı ise kesinlikle 10 defa düzleştirilmelidir. Daha sonraki 2 günde de saçlar düzleştirilmelidir. 3 gün sürecek işlem ile brezilya fönü gerçekleştirilmektedir.

Brezilya Fönü Kalıcılığı Ne Kadardır?

Brezilya fönünün kalıcılığı ise saç yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ise 5- 6 ay brezilya fönü sıkıntısız bir şekilde kullanılmaktadır.

Brezilya Fönü Zararları Var mıdır?

Birçok kişi ise brezilya fönünün zararlarının olup olmadığını merak etmektedirler. Brezilya fönü zararları bulunmayan bir işlem olmaktadır ve bu nedenden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Saçlara perma gibi işlemlerde kullanılan kimyasal maddeler olmadığından dolayı zararlı bir işlem değildir.

Brezilya Fönü Yararları

Brezilya fönü ile aylarca kalıcı olan dümdüz, bakımlı saçlara ulaşılmaktadır. Brezilya fönü kullananlar ise birbirlerine sürekli olarak tavsiye etmektedirler.

 • Saça keratin bakımı yapıldığından dolayı yıpranan saçlar, eski canlılığına kavuşmaktadır.
 • Saçlar daha bakımlı ve ışıl ışıl görünmektedir.
 • Her gün saçlarına fön veya düzleştirici yapanlar, tamamen zararsız bir şekilde aylarca kullanabilecekleri dümdüz saçlara sahip olmaktadırlar.

Brezilya Fönü Boyalı Saçlara Uygulanır mı?

Brezilya fönü boyalı saçlarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Fakat keratin nedeni ile saç renginde değişmeler, boya akması gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenden dolayı brezilya fönünden sonra saçların tekrar boya işlemi görmesi gerekebilmektedir.

Originally posted 2022-06-03 09:22:37.