Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Türkiye’de sıcak içecek deyince akla ilk olarak çay gelir. Çay, Türk kültürünün vazgeçilmez geleneklerinden biridir. Kahvaltımıza eşlik eder, öğlen yemekten sonra ferahlatır, akşam 5 çayı sohbetleri samimi yapar ve akşam yemekten sonra içimizi ısıtır. Ülkemizde ortalama günde 5-6 kez çay demlenir. Çaydanlık da, bu durumda en sık kullanılan mutfak eşyası haline gelir, haliyle bu kadar sıklıkla kullanılması da çaydanlığı yıpratır ve zamanla karartır. Kararmış hatta yanmış çaydanlıkların birçok temizleme ve parlatma yöntemi bulunuyor. Bunlardan en kolayı da marketten alacağınız bir amonyak içeren temizleyici ile çaydanlığınızı yumuşak bulaşık süngeriyle ya da yumuşak bir fırça yardımıyla dışını ovalayarak temizlemek. Bol su ile durulayınca parladığını göreceksiniz. Eskiden en sık tercih edilen yöntemlerdendi. Ancak kimyasal bir malzeme kullanıldığı için son zamanlarda yerini doğal yöntemlere bırakmıştır. Kimyasal madddelerin gıda ile temas eden mutfak ekipmanları için kullanılması, uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bu nedenle sizlere kararmış çaydanlıkların temizlenmesi için daha pratik, doğal yöntemlerle nasıl pırıl pırıl yapılacağını paylaşacağız. Çaydanlık temizliği için püf noktası olan önemli bilgileri araştırarak sizler için özetledik. Aşağıdaki yöntemlerden size uygun olan bir tanesini seçip, yeni alınmış gibi pırıl pırıl bir çaydanlığa sahip olabilirsiniz.

Çaydanlığın içi kararmış ise, çaydanlık nasıl temizlenir :

  • Çaydanlığın yarısından fazlasını su ile doldurup içerisine 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz, 1 kahve fincanı sirke ile kaynatın. Kaynadıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve çaydanlığın yumuşamış olan iç kısmını bulaşık süngeri ya da yumuşak bir fırça ile ovalayın. Bol su ile durulayın.İçinin ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.Yanmış çaydanlık nasıl parlatılır ? sorusunun cevabı da yine bu yöntemde saklıdır.
  • Elmaları soydunuz ve kabukları kaldı, bunları atmayın. Çaydanlığın içini parlatmak için kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve yarısını geçecek şekilde su ekleyin. Kaynadıktan sonra 10-15 dakika kadar ocakta bekletin. Sonra bir bulaşık süngeri ya da yumuşak bir fırça yardımıyla ovalayın. Parıl parıl parladığını ve mis gibi elma koktuğunu hissedebilirsiniz.
  • Çaydanlığın içini parlatmak için bir diğer yöntem ise; yarım kahve fincanı limon tuzunu su ile doldurduğunuz çaydanlığa döküp kaynatmaktır. Kaynadıktan sonra bir süre bekletin ve güzelce ovun ardından da suyla güzelce durulayın.

Çaydanlık dış temizliği nasıl yapılır:

  • Avucunuzu dolduracak kadar iri bir limonun yarısını kesin ve çaydanlığın dış kısmını yarım limon ile ovun. Ovaladıkça çaydanlığınızın parladığını göreceksiniz. Limon her dokunduğu yeri parlatma özelliğine sahip şahane bir meyvedir.
  • Limonunuz yoksa yine temizlemek ve parlatmak için başka bir seçeneğiniz daha var. Bulaşık süngeri ya da fırçaya yarım yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı sirke karışımını dökün ve çaydanlığınızın her yerini mikrofiber bez ile ovun. Ovdukça parladığını göreceksiniz.
  • Patatesle çaydanlık parlatma da hem ucuz hem de pratik bir yöntemdir. Bir patatesi soyduktan sonra, kalınca kabuğun iç kısmı ile çaydanlığın dışına sürterek biraz bekletmeniz ve kuruduktan sonra bol su ile durulamanız, yeterlidir.
  • Ayrıca çaydanlığınızı hem dezenfekte edip hem de parlatmak isterseniz kaynar suda eritilmiş kaya tuzu ve sirke karışımıyla çaydanlığınızın dışını ovabilirsiniz.

Çaydanlık içi kireç nasıl temizlenir , bu sorunun cevabı en eski yöntemlerden biri olan porçöz idi. Porçöz ile kireç çözücü olarak mutfaklarda yerini almıştı. Ancak son dönemlerde sağlık ile ilgili uzmanların uyarıları ile birlikte doğal temizleme yöntemleri ön plana çıktığı için porçöz kullanılmamaya başlandı. Çaydanlığın içerisine yumurta kabuklarını suyla kaynatmak da iyi bir kireç çözme yöntemidir. Çaydanlığınızın kireçlerini yok olduğunu göreceksiniz.

Originally posted 2022-06-03 08:58:48.