Pyhton Nedir? Pyhton Programlama Önemli Bilgiler

Python nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Programlama dillerinden biri olan Python, işlevsel ve fonksiyonel yapılarda olduğu için hızlı ve rahat bir kullanım sağlar. Nesne tabanlı ve açık kodlu bir programdır. Yazılıma giriş yapmak isteyen kişiler için öncelikle Python programlama dilini öğrenmeleri tavsiye edilir. Birçok bilgisayar programcısı için en eğlenceli ve en kolay programlama dilidir.

Python İsmi Nereden Geliyor?

Python nedir sorunun yanıtını verdikten sonra ilginç bir bilgi daha vermek istiyorum. Python, Monty Python isimli bir İngiliz komedi grubunun Flying Circus gösterisinden alınmıştır. Python programlama dilinin kurucusu olan Hollandalı Guido Van Rossum, Python geliştirilme aşamasındayken 1991 tarihinde en sevdiği grubun ismini vermek istemiştir.

Python Programlama Dili Hakkında Önemli Bilgiler

Python nedir ve neden önemli bir programcı dili?

Bilimsel araştırma merkezi olan CERN ve bir sosyal medya platformu olan Youtube, hatta NASA bile Python programlama dilini kullanmaktadır. Yorumlama sağlayabilen ve dinamik yapıda olan Python programlama dili, yazılan programlar için oldukça hızlı bir deneyim sağlar. İçinde bulunan kütüphanelere ulaşımı da oldukça kolaydır ve açık kaynak kodlu olduğu için ücretsizdir.

Başlıca kullanım alanı network sistemleri olmakla birlikte bilim ve teknoloji sektörleri, uluslararası alanlar ve askeri savunma birimlerinde de Python programlama dili kullanılabilmektedir.

Python Yazılım Vakfı

6 Mart 2001 tarihinde kurulan Python Yazılım Vakfı’ nın amacı, Python programlama dilini korumak ve geliştirmektir. Kâr amacı gütmeyen vakıf, Python programlama dilinin uluslararası alanda gelişmesini desteklemektedir.

Python Programlama Dilinin Avantajları Nelerdir?

Python nedir?

  • Sade yapısı sayesinde öğrenilmesi oldukça kolaydır.
  • Hızlı olması sebebiyle zamandan tasarruf yapılmasına yardımcı olur.
  • Kod dizilimi düzenli olduğundan dolayı okunabilirliği de kolaydır.
  • Uygulama alanı oldukça geniştir.

Daha önce yazdığımız bilgisayar programcısı ve bilgisayar programcılığı ile ilgili yazımız da faydalı olabilir.

Neden Python Öğrenmeliyim?

Programlama dilleri arasında kullanımı en kolay dillerden biri olan Python, günlük iş ortamlarında karşımıza çıkabilecek her türlü problemi ortadan kaldırabilir.

Python programlama dilini öğrenmek herhangi bir makineye ihtiyaç duymadan işlerinizi kendinizin yapabileceği bir ortam sunar.
Klasik yoldan gidersek raporlama, tez, doktora ya da home office çalışan birinin bu belgeleri birleştirmesi ve bilgisayar ortamına aktarması uzun zaman alabilir. Python tamda bu aşamada devreye girer.

Bir kere öğrendikten sonra size çok zaman kazandıracak yazılımları bu programlama dili ile oluşturabilirsiniz.

Ayrıca ek gelir imkânı da sunar. Python’ ı kullanarak oyun, uygulama, ağ ve web programlarını kolayca yapabilir ve satabilirsiniz.

Online Python Dersleri İşe Yarıyor Mu?

Python nedir, online derslerle python öğrenebilir miyim?

Python programlama dili online olarak alınan dersler ile kolayca öğrenilebilir. Kullanıldığı platform sade ve düzenli bir yapıya sahip olduğu için öğrenim süreci de kısalacaktır. Ayrıca okunabilirliği de aynı oranda öğrenme sürecine etki etmektedir.

Python programlama dili açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için internet ortamında da birçok örneği bulunabilmektedir. Online verilen dersler ile eş zamanlı olarak uygulama da gerçekleştirilirse anlama ve kavrama süreci de aynı oranda hızlı olacaktır.

Bu nedenle online Python dersleri işe yarıyor mu? sorusuna olan yanıtımız kesinlikle evettir.

Originally posted 2022-06-14 18:07:33.