28. Hafta Gebelik (Hamilelik) Anne ve Bebeğin Durumu

Geldik 28. hafta gebelik konusuna… Bugün gebelikte 28. haftadan bahsedeceğiz. Haftalar arası değişimler bazen anneden anneye değişebildiği için 25. hafta gebelik, 26. hafta gebelik ve 27. hafta gebelik dönemi yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim. Bebeğinizin karnınızda geçirdiği hafta sayısı 28 olduğunda artık anne adaylığınızın yedinci ayındasınız demektir. Hem annede hem de bebekte bu hafta hızlı değişimler olmaya devam edecektir. Kimi kadınlar bu hafta bu değişimleri çok net gözlemleyebilirken, kimileri net bir fark hissetmez. Bu kişiden kişiye değişen bir durum olsa da çoğu anne adayının ve bebeğin yaşadığı gelişimleri sizin için listelemeye çalıştık.

Bebeğiniz Hızla Büyüyor

Bebeğiniz karnınızdaki varlığını bu hafta iyice hissettirmeye başladı. Anne karnında 28 hafta tamamlandı ve artık onun yaklaşık 1000 gr ağırlığa ulaştığını biliyorsunuz. Bu haftaya ulaşmış bebeklerin boyu da ortalama 37 cm civarına gelmiştir. Bebek anne karnında hala yeterli hareket alanına sahip olduğundan, onun dönmelerini, tekmelerini her an rahatlıkla hissetmeniz mümkündür. Bu hafta bebek sık sık doğum pozisyonuna girip çıkacaktır. Artık bebeğinizin bütün organları gelişmiştir. 5 duyusunun da gelişimi tamamlanmıştır. Kaş ve kirpikleri oluşmuştur. Hatta bu hafta bebeklerin çok sık göz kırptıkları bilinir. Bebeğiniz bu gebelik haftasında öksürmeye başlayacaktır. Akciğerleri de solunum yapmaya başlamıştır ancak yine de gelişimine devam etmektedir.

Tatlı Rüyalar Bebeğim

Yapılan araştırmalara göre bir grup uzman 28. haftada bebeklerin anne karnında rüya görmeye başladığını iddia eder. Bunun nedeni bebeğin bu haftada REM adı verilen derin uykuya dalmaya başlamasıdır.

Anne Adayındaki Değişimler

Bebeğinizin kendini iyice hissettirmeye başladığı bu haftalarda siz de ağırlaşmaya ve fiziksel zorluklar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu dengeli beslenmek ve uygun bir şekilde spor yapmaya devam etmektir. Unutmayın, hamilelik uzun bir maraton ve her aşamasında kendinize özen göstermeniz gerekiyor. Bol bol protein tüketin. Lif ve vitamin açısından zengin bir kahvaltı ile güne başlayın. Özellikle buğday ekmeği tüketimini minimum düzeyde tutun, şekerli gıdaları, reçel ya da bal gibi ürünleri çok sınırlı tüketin.

Dengeli beslenen anne adaylarında hazımsızlık, mide yanması, gaz veya şişkinlik sorunları daha az görünür. Uzmanlar bu haftalarda anne adayları için en uygun sporun yüzme ve yürüyüş olduğunu söylüyor. Kendinizi çok zorlamadan, hareket oranınızı artırmaya özen gösterin. Spor yapmak serotonin seviyenizi artıracağından kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Originally posted 2022-06-06 05:46:02.