Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fazlasıyla tüketilen, popüler bir içecek türüdür. Sütün faydaları özellikle çocuklar için çok önemlidir. Lezzetinin yanı sıra vücuda ve metabolizmaya kattığı sayısız faydalar sayesinde bebeklikten başlayarak yaşlılık dönemine kadar tüketilmesi önerilmektedir. Sütün günlük ve organik olan çeşitleri tüketildiği takdirde söz konusu faydalar daha fazla oranda kendini hissettirmektedir.

Sütün Çocuklara Olan Faydaları:

1- Kemik Gelişimi: Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt, gelişim sürecinde olan çocukların kemiklerini çok daha güçlü kılmaktadır. Soğuk yerine kaynatılarak içilen sütler ise aynı zamanda metabolizmayı güçlendirmesiyle biliniyor. Tercihe bağlı olarak içine bal konularak tüketilebilir. Düzenli aralıklarla içilen sütün kemik gelişimine katkıları sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de devam ediyor.

2- Bağışıklık Sistemini Güçlendirmesi: Özellikle sık sık grip ya da nezle olan çocuklara periyodik aralıklarla süt içirilmesi öneriliyor. Gribin tüm olumsuz etkilerini en aza indirgeyen süt tüketme alışkanlığı, aynı zaman sinüzit ve benzeri rahatsızlıkların çok daha az hissedilmesine de vesile oluyor. Bağışıklık sistemini çok daha güçlü kılan süt, çocukların kendilerini daha zinde ve enerjik hissetmelerinde de önemli rol oynamaktadır.

3- Düzenli Beslenmeyi Sağlıyor: Bazı çocuklarda süt iştah açıcı bir etkiye sahip. Özellikle kaynatılarak ve bal ile içildiği takdirde çocukların yeme alışkanlıkları düzene gelmektedir. İştahsızlık sorununa çözüm getiren bu çok faydalı içecek, buna ek olarak sindirim ve hazım problemlerinde de dolaylı olarak çözümler sunmaktadır.

4- Boy Uzatıyor: Yapılan çeşitli araştırmalar ve deneyler sütün içerisinde bulunan birçok bileşenin boyun doğal bir şekilde uzamasına doğrudan doğruya katkı sağladığını gözler önüne sermiştir. 21 yaşına kadar her insanın boy uzaması devam etmektedir. Bu nedenle boylarını doğal bir şekilde uzatmak isteyen herkes günde bir veya iki bardak süt içebilir. Sütün içerisinde enerji verici vitamin ve proteinler bulunduğu için spor yapılmasına da yardımcı olmaktadır.

Kilo Vermek için Düzenli Süt İçmenin Önemi

Süt içeceğinin içeriğinde yağları yakan mineraller bulunmaktadır. Özellikle göbek yağını eritmek isteyen yetişkinler spordan önce ya da sonra bir miktar su tüketebilirler. Süt spor ve egzersizlerden önce tüketildiği takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlamaktadır. Aynı zamanda bedenden toksin ve benzeri kötü oluşumların atılmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz yaptıktan sonra süt içmek ise vücut içerisinde biriken yağların çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır.

Sütün Yetişkinlere Faydaları

1- Mide yanmasına birebir: Gastrit ve ülser hastaları, akşam yemeğini fazla kaçıranlar ya da fazla baharatlı yiyenlerin sıklıkla şikayet ettiği konuların başında mide yanması geliyor. Mide yanmasını bastırmak için birkaç yudum soğuk süt içilmelidir. Fazlası gaza sebep olacağı için önerilmemektedir. Bu nedenle birkaç yudumdan fazlası içilmemelidir.

2- Cilt lekelerine karşı doğal çözüm: Kalsiyum sadece kemik gelişiminde değil, cildin yenilenmesi ve sıkılaşmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyum bakımından en zengin içeceklerin başında gelen süt doğrudan tüketilebilir ya da süt banyosu şeklinde bulunabilir. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların azalmasında da oldukça etkili olan süt, cildin çok daha pürüzsüz ve canlı görünmesini de mümkün kılıyor.

3- Uyku problemlerine iyi geliyor: Ne kadar yorgun olursa olsun istedikleri saatte uyuyamayanlar birçok bitki çayının yanında süt de tüketilebilir. Süt, sade içilebileceği gibi salep gibi içeceklerin içine de karıştırılabilir. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan süt uykuların çok daha sağlıklı olmasını da olanaklı hale getiriyor.

Bunun dışında düzenli aralıklarla süt tüketmek, kolestrolü düşürmekte ve kalp damar sağlığı için faydalı kabul edilmektedir.

Originally posted 2022-06-12 15:33:05.