Süt Reçeli Nasıl Yapılır ?

Süt Reçeli Nasıl Yapılır ?

İspanyol bir kahvaltı çeşidi olarak bilinmektedir. İsterseniz tatlılarınızın yanında, isterseniz de kahvaltılarınız da servis edebilirsiniz. Ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiştir. Sos olarak ve dondurma yapımında da kullanıkmaktadır demek oldukça mümkün.

Süt Reçeli Faydaları 

Süt reçeli sütten yapıldığı için diş ve kemik gelişimi için fosfor ve kalsiyum içermektedir. Ayrıca kemik erimesine de önlemektedir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunduğu için oldukça faydalı demek mümkün. Şeker oranına dikkat edilmelidir fazlası zarar olabilir. Onun dışında faydaları oldukça fazladır. Süt reçeli içerisinde sodyum 129 mg, şeker 50 g, protein 7 g, A vitamini 267 mg, C vitamini 2,6 mg, kalsiyum 251 mg, magnezyum 22 mg ve B12 vitamini 0,3 mg vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Süt Reçeli Tarifi 

Yapılışı oldukça zahmetli bir süt reçeli tarifi yapımı. Tam yağlı inek sütü, toz şeker eriyene kadar tahta kaşık ile karıştırın. Süt kaynamaya başladığın da karbonatı alıp ocağın altını kısın. Karbonat yapısı gereği sütü kabartacak siz karıştırdıkça sönecektir. Sürekli karıştırmanız gerekecektir ve yaklaşık 1 saat kadar pişirmeniz gerekir. Vanilya çubuğunu çıkarttıktan sonra ara vermeden kısık ateşte üç saat pişirmeye devam etmelisiniz. Bu süre de tencerinin üzerine köpükler çıkacaktır ara ara bunları da temizlemeniz gerekir. Rengi ve kıvamı koyulaştıktan sonra ocaktan alınız. Pürüzsüz ve parlaklık kazanması için son kez çırpın ve temiz kavanozunuza boşaltın. Yalnız reçel soğuduktan sonra kapağını kapatıp buzdolabınıza koyabilirsiniz.

Süt Reçeli Püf Noktaları 

– Karbonatınız taze olmalıdır.

– Kısık ateşte pişirmeniz oldukça önemlidir.

– Reçeliniz soğuduktan sonra daha fazla katılaşacaktır.

– Yüzeyin de meydana gelen köpükleri mutlaka alın.

– Şekeri damak tadınıza göre ayarlamalısınız.

– En az 1 saat sonra rengi değişecek ve 2 saat sonunda ise katı bir kıvam haline gelecektir.

– Kavanoza koyulan reçel hava almamalıdır.

– Normal süt veya yoğunlaştırılmış sütle hazırlayabilirsiniz.

-Süt reçelinin bir diğer adı ise dulce de lehce’dir.

– Su dolu bir tencere de ya da fırında hazırlayabilirsiniz. Fırında 1-1,5 saat gibi bir zaman da pişirmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

– Çok kaynatırsanız karamelleşecek ve koyu bir renk alacaktır. Tarif de ki gibi sürekli karıştırarak ve zamanın da pişirirseniz açık renkli ve pürüzsüz bir süt reçeli elde etmiş olacaksınız.

Ev Yapımı Süt Reçeli 

Süt reçeli yapımını evlerinizde de rahat ve kolayca hazırlayabilirsiniz. Ev gezmeleriniz de hediye olarak götürebilirsiniz.

Ev Yapımı Süt Reçeli Malzemeleri 

– 1 litre süt

– 1 su bardağı toz şeker

– 1 çay kaşığı karbonat

Ev Yapımı Süt Reçeli Yapılışı 

Tencereniz içerisine 1 su bardağı toz şeker ve 1 litre sütü koyunuz. Daha sonra kaynamaya bırakınız. Tencerenizi mutlaka derin bir tencere olarak seçiniz. Sütünüz kaynamaya başladığında 1 çay kaşığı karbonatı içerisine ekleyiniz. Daha sonra çırpıcı ile karştırınız. Sütünüz kaynadıkça renk değiştirmeye başlayacaktır. Ara sıra karıştırarak 1 saat pişiriniz. Sütünüz kaynadıkça köpürmeler olabilir. Köpürmeler durduğun da süt reçelinizi biraz cıvık kıvamındayken ocaktan alın. Orta boylu kavanoz içerisine dökün. Unutmayın süt reçeli soğudukça katılaşacak ve reçel kıvamını alacaktır. Soğuyan reçelinizin kapağını örterek buzdolabınız da saklayabilirsiniz. Süt reçelinizi istediğiniz kıvam da yapabilirsiniz. İsterseniz koyu kıvamlı ya da sıvı kıvamlı yaparak bu tarz reçeller elde edebilirsiniz. Süt reçeli yapılışı kolay gibi gözükse de oldukça zahmetlidir.