Turpun Faydaları Nelerdir?

Turpun Faydaları Nelerdir?

Halk arasında “Turp gibi olmak” deyimi hayli yaygındır. Bu deyim aslında turpun faydaları düşünülerek söylenen bir ifadedir. Zira turp, birçok yönden insan metabolizmasını koruyan, güçlendiren ve hastalıklarla savaşmada üstün kılan özellik taşıyor. Uzmanların bu konu hakkında yaptığı açıklamalar, düzenli olarak turp tüketmekten yana. Bu nedenle sofralardan turpu eksik etmemek gerekiyor.

Karaciğer Dostu Turp

Karaciğer, insan vücudunun en hayati organlarından biridir. Karaciğerin dengesinde ufak bir bozulma bile meydana gelse bu, çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Sindirim sisteminin bozulması, cilt problemleri karaciğer rahatsızlıklarının bir eserdir. Ancak buna rağmen karaciğer, kendisini çok çabuk yenileyen bir organdır. Ve karaciğerin yenilenebilmesi için turp tüketmek yeterlidir.

Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen turp, antioksidan maddeler içerir. Bu madde karaciğerin temizlenmesine yardım eder. Aynı zamanda karaciğer yağlanması için de tedavi edici sonuçlar sunmaktadır.

Turpun Faydaları

Doğal Detoks Kaynağı

Modern yaşam, birçok yabancı ve zararlı maddenin vücuda alınmasına neden oluyor. Özellikle büyük kentlerde yaşayan ve doğadan uzak kalan kimseler, bu sorundan şikayetçi. Hava kirliliğinden, marketlerde satılan organik olmayan ürünlere kadar her şey, vücudu yıpratıyor. Bu nedenle belli aralıklarla detoks yapılması uzmanların tavsiyeleri içerisinde yer almaktadır.

Turp, detoks yaparken kullanabileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Kanın temizlenmesini sağlayan turp, toksinleri atmak için fayda sağlar. Bu özelliğiyle turp tıp alanında “Detoksifikatör” olarak tanımlanmaktadır.

Turp ile detoks yapmak için, sabahları aç karnına turp suyu içebilirsiniz. Özellikle kara turp bu konuda çok daha etkilidir. Ayrıca turpu rendeleyerek üzerine elma sirkesi ekleyip yiyebilirsiniz. Bu da turptan gereken faydayı almak için etkili bir çözümdür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık Sistemine Turpun Faydaları

İnsanın bağışıklık sisteminin güçlü olması, sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarıdır. Buradan yola çıkarak, bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ve faydalı besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Turp, bu noktada size çare olan bir yiyecektir. Turpun içeriğinde,
Yüksek oranda C vitamini
– E, A, B6, K vitaminleri
– Kalsiyum
– Çinko
– Demir
Magnezyum bulunmaktadır.

Bu maddeler, insan sağlığı açısından büyük önem teşkil eder. Ve onlar, adeta vücudun yapı taşlarıdır. Bunların düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yönünden önem taşımaktadır. Bağışık sistemi güçlü olan bir vücut, kışın sık sık nezle ve gribe yakalanmaz. Ayrıca kanser gibi ağır hastalıklara karşı da dirençli olur.

Akciğerleri Temizleme Özelliği

Akciğer ve Turpun Faydaları

Turp, akciğer detoksu yapmak için de önemli bir yiyecektir. Özellikle kara turp, bu konuda hayli etkilidir. Bunu sağlamak adına, siyah turpun içini oyarak, içerisine organik bal doldurarak bekletilmesi gerekecektir. Yaklaşık olarak 12 saat kadar bekletilen bu karşımın tüketilmesi, akciğerlerin yenilenmesini sağlar.

Bu uygulama bronşit, astım gibi sorunları olanlar için faydalıdır. Sigara içenlerin, akciğerlerinin sağlığını korumak açısından bu uygulamayı haftada iki kez yapmaları önerilmektedir.

Diyetlerde Tokluk Hissi

Diyet ve Turpun Faydaları

Turp, kilo vermek isteyenlerin de yardımına koşan bir besindir. Diyetlerde sık sık duyulan yemek yeme isteği, turp ile bastırılabilir. Uzun süreli tokluk hissi sağlayan turp, aynı zamanda yoğun miktarda lif içermektedir. Bu durum, bağırsakların çalışmasına da yardım etmektedir. Dolayısıyla hızlı ve sağlıklı yoldan kilo vermeyi sağlamaktadır. Turp, kan şekeri oranını etkilemeyen bir içeriğe sahiptir. Bu yönden bakıldığında diyabet hastaları için de sağlıklı bir yiyecek olduğundan bahsedilmektedir.

Diyet yapılırken sabahları aç karnına çiğ olarak sıkılan turpun suyu içilebilir. Bu uygulama, yağların yakılması, vücuttan ödemin atılması gibi faydalar sağlar. Bunun yanı sıra öğünlerde ve ara öğünlerde turpu, salata olarak limon ile birlikte tüketebilirsiniz.