Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı zeytin sağlık açısından inanılmaz faydalara sahiptir. Zeytinin faydaları ne yazık ki henüz Amerika ülkelerinde keşfedilmemiş olsa gerek ki amerikan kahvaltılarında yerini almayı başaramamış bir üründür. Tek bir zeytin dahi insan vücudu açısından gerekli vitaminleri sağlamaktadır. Zeytin pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir yiyecektir. Özellikle Türk kahvaltılarında zeytin olmadan kahvaltı da olmaz. Hatta pek çok kişi zeytin olmayan kahvaltı yaptım saymaz. Fakat bazı mutfaklarda zeytin sadece sabah kahvaltısında değil ara öğünlerde de tüketilmektedir.

Günlük olarak tüketilmesi gereken zeytin sağlık açısından oldukça fazla faydaya sahiptir. Özellikle gün içerisinde gerekli enerjiyi almak için zeytin tüketimi çok önemli hale gelmektedir.

ZEYTİNİN SAYISIZ FAYDALARI

Sabah kahvaltılarında tüketilen zeytinin sayısız faydası bulunur. Bu faydalar;
-Zeytin kan basıncını düzenleyerek, kontrol altına alır.
-Fazla kolestrolü yok eder ve dengeli olmasını sağlar.
-E vitamini sağlayan mucizevi bir yiyecektir. Özellikle E vitamini eksikliği olan kişilerin tüketmesi gerekir.
-Vücutta antioksidan görevi görür. Vücuttaki yararlı hücrelerin korunmasını sağlar.
-Herhangi bir sebze ya da meyve açısından alternatif olarak görülür. Diyet programlarında sıklıkla tüketilir.
-Zeytin anemi hastalığına karşı koruyucu etkilere sahiptir.
-Zeytin tüketildiğinde doğurganlığı artırır ve üreme hücrelerine iyi gelir.
-Zeytin insan sağlığı açısından gerekli olan amino asitleri sağlar.
-Kalbi korumakla görevlidir.
-Demir eksikliğini giderir. Çünkü zeytinin içerisinde demir oranı oldukça fazladır.
-Oleik asidi içerdiği için kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
-Cilt sağlığını korur, cildin yumuşamasını sağlar.

ZEYTİN İLE ZAYIFLAMA

Zeytinin Faydaları

Zeytin içerisinde bulunan tekli doymamış yağlar hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Zeytin pek çok diyet listesinde bulunan bir besindir. Bunun sebebi; kişilerin kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Çünkü zeytin iştah kapama özelliği olan bir besindir. Araştırmalara göre günlük tüketilen 10 adet zeytin kişinin iştahının %20’sini kapatabiliyor. Böylece hem besleyici hem de zayıflamaya yardımcı bir yiyecek oluyor.

Zeytin tüketimi yağ hücrelerinin daha kolay yollar ile parçalanmasını sağlar. Ayrıca göbek yağlarından kurtulmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir besindir. İnsülin duyarsızlığını da azaltan zeytin, kişinin metabolizmasının daha hızlı çalışmasını sağlar. Sadece zeytin değil, zeytinyağı da aynı görevi görmektedir. Zeytinyağı sayesinde kişilerin tokluk hissi artar ve daha hızlı kilo verirler.

ZEYTİN İLE SAÇ VE CİLT SAĞLIĞI

Siyah zeytin, özellikle yoğun yağ asitleri ve besleyici proteinler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle vücutta koruyucu antioksidan görevi görür. Bu açıdan saç ve cilt sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Siyah zeytin içerisinde yoğun miktarda E vitamini barındırır. E vitamini cilt ve saç sağlığını koruyan bir vitamindir. Ayrıca tırnak bakımı için E vitamini gerekir.

Siyah zeytin için yapılan araştırmalar sonucunda siyah zeytinin cildi ultraviyole radyasyona karşı koruduğu ortaya çıkmıştır. Yani erken yaşta cilt kırışıklıklarının önüne geçen zeytin aynı zamanda cilt kanserini de önlemektedir.

Özellike saç için zeytinyağı çok önemlidir. Sağlığımızı korumak istiyorsak,saçlarımız için, içindeki maddelerin ne olduğunu bilmediğimiz şampuanlar yerine zeytinyağlı sabun vb. ürünleri kullanmalıyız.

ZEYTİN İLE DEMİR KAYNAĞI

Zeytinin Faydaları

Siyah zeytin demir kaynağı açısından oldukça zengin bir besindir. Vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin doğru şekilde vücuda oksijen taşıması kanda yer alan demire bağlıdır. Sağlıklı bir yaşam için vücuda gerekli olan demirin alınması gerekir. Demir eksikliğinin olması halinde insan vücuduna yeterli miktarda oksijen taşınmaz. Bu durum da kişinin enerji kaybetmesine sebep olur.

Demir, insan vücudunda enerji bakımından hayati bir içerik de taşımaktadır. Vücudumuzda doğru enzimlerin salgılanması için demire gerek duyulur. Bu sebeplerden dolayı demir eksikliği olan kişilerin mutlaka siyah zeytin tüketimine dikkat etmesi gerekir. Çünkü demir en çok siyah zeytinde bulunur. Diğer zeytin türlerinde ise demir içeriği miktar olarak daha az şekilde bulunmaktadır.

Originally posted 2022-06-12 22:20:59.