Koruncukköy Açılıyor! El Ver, Hayata Tutunsun!

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na ve Koruncukköy yapılanmasına biz de bu yazımızla destek olmak istedik. Koruncuk vakfı korumaya muhtaç çocukların korunması görevini üstleniyor. Türkiye Korumaya Muhtaç Çocuk Vakfı olarak isimlendirilmektedir. 1979 yılında Çocuk Şube Müdürü Hüseyin Bilge, bürokratlar ve gönüllüler tarafından kurulmuştur. Vakıf, emniyet müdürlüğü çocuk bürosuna gelen korumaya muhtaç çocukların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Verilen hizmetler her geçen gün genişletilerek geliştiriliyor.

Sivil Toplum Kuruluşu olan vakıf çocukların korunması ve yetiştirilmesi konusunda devletle iş birliği içerisinde çalışıyor. Çalışmalarda ‘Çocukköyü’ modeli üzerine kurularak yürütülüyor. İlk olarak İstanbul Bolluca’da Koruncukköy Bolluca açılıyor. Daha sonra ise İzmir Urla’da Koruncukköy Urla açılıyor. MEB onayı ile Koruncukköy Urla da ortaokul ve orta öğretim eğitim hizmetleri de veriliyor.

Türkiye’de hala güzel şeyler oluyor.

Koruncuk Ana Baba Okulu Hizmetleri

İlk aşamada toplum bilinci arttırılmaya çalışılıyor. Böylece ilk olarak korumaya muhtaç çocuk sayısının artması önleniyor. Aynı zamanda çocukların öz aileleri ile sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürmesi için destek veriliyor. Aile kavramının güçlendirilmesi ve anne baba olma konusunda eğitimler veriliyor. 2015 yılında hayata geçirilen Koruncuk Ana Baba Okulu sağlıklı ebeveyn ve aile ortamı oluşturmaya çalışıyor.

Ana baba okulu adı altında verilen eğitimlerde, sağlıklı düşünen bilgi sahibi ebeveynler oluşturuluyor. Bu aşama da anne baba olmuş ya da anne baba adayı olan yetişkin bireylere aile olma eğitimi veriliyor. Bu eğitim süreci seminerlerle gerçekleştiriliyor.

Uzmanlar tarafından verilen seminerlerin konuları ise şu şekilde oluyor.
Akraba Evlilikleri,
Aile Planlaması,
Çocuk Gelişimi, Beslenmesi ve Çocuk Sağlığı,
Çocuk Yetiştirmede Temel İlkeler,
Gençlik Çağı Sorunları ve Çözümleme Yöntemleri,
Çocuğun Cinsel Eğitimi.

Çocukköyü Sistemi İle Çocukluk Dönemde Koruma – Koruncukköy

Çocuk köyleri ile çocukların en iyi sağlıklı şekilde yetiştirilmesi amaçlanıyor. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda yetişmeleri için etkili bir uygulama olarak ele alınıyor. Çocuk köyleri 10 ile 12 aileden ve çeşitli sosyal tesislerden oluşan bir yerleşim yeri olarak hazırlanıyor. Böylece korunma ihtiyacı olan çocuklara sağlıklı ve güvenli bir aile ortamı sunuluyor. Burada koruma altında olan çocuklar koruncuk olarak tanımlanıyor.

Çocuk köylerinde koruma altına alınan çocuklar öncelikle aile evine alınarak normal bir yaşam sürmeleri sağlanmaktadır. Bu evde anne, teyze ve kardeşleriyle yaşamaya başlıyor. Bu süreçte de günlük yaşamını, eğitimini, sportif aktivitelerini ve çeşitli sosyal etkinlikleri sürdürüyor. Bu şekilde çocuğun güvenli bir ortamda çocukluğunu geçirmesi sağlanıyor.

Çocukköyü Sistemi İle Gençlik Çağında Koruma

Koruma altına alınan çocuklar ergenlik döneminde de korunuyor. Ergenlik dönemine gelen gençler yine çocuk köy içinde bulunan gençlik evlerine yerleştiriliyor. Bu gençlik evinde ise gençlik liderleri bulunuyor. Genlik liderleri sorumluluğunda bir grup içerisinde sorumluluk bilinci ile yaşama eğitimi veriliyor. Yine bu aşama da gençlerin eğitimlerini sürdürmeleri ve sosyal kültürel etkinliklere katılmaları destekleniyor.

Gençlik evlerinde eğitimlerini alan bireyler meslek edinme aşamasında da destekleniyor. Reşit olan bireyler 2-3 kişilik grup halinde bir araya gelerek, yarı bağımsız yaşamaya başlıyor. Bu aşama da Vakfın kiralayıp hazırladığı evlerde kalıyorlar. Bu aşamada maddi ve manevi olarak destekleniyorlar. Bireylerin iş sahibi olması halinde de bağımsız yaşama geçmeleri mümkün oluyor. Manevi bağlarını koparmadan yaşamlarını sürdürüyorlar.

Koruma Sonrasında Çocukköyleri – Koruncukköy

Bağımsız yaşama geçen koruncuklar çocukköylerle iletişimde kalabiliyorlar. İhtiyaç olması halinde maddi manevi destek alabiliyorlar. Koruncuk köyler onlar için yetiştikleri yuvaları olarak kalıyor. İlerleyen yaşlarda özel ve önemli anlarında da bir aile olarak bir arada olunuyor. Bu da çocukların normal bir yaşam şekline sahip olmasında son derece etkili oluyor. Çocuklar korunmakla kalmıyor sağlıklı ve güven dolu bir aileye sahip olarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

Koruncukköy’le ilgili daha fazla bilgi almak veya yardım etmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

Originally posted 2022-06-11 11:16:06.