Vakumlu Kürtaj Hakkında Herşey

Gebeliğin sonlandırılması olan kürtaj, ceninin kazınarak rahimden alınmasıdır. Hastanın rızası alınarak yapılan kürtaj işlemi hasta hakları gereğince gizli tutulan bir operasyondur. Psikolojik boyutu yanında kürtaj tekniği de önemlidir. Ağrısız bir kürtaj tekniği olan vakumlu kürtaj, istenmeyen gebeliğin 10-20 dakika içinde sonlandırıldığı bir tekniktir. Gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yasal olup 10. hafta sonrası yasal değildir.

 

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu kürtaj anne hayatını tehlikeye atmamak için uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Genel veya lokal anestezi altında yapılan vakumlu kürtaj, jinekolojik muayene ve ultrasonografi sonrası lokal anestezide rahim ağzına ilaç enjekte edilerek başlanan bir operasyondur. Böylece hastanın ağrı ve acı duyması engellenir. Genel anestezide komplikasyon riski az olup psikolojik olarak olumsuz etkileri de minimize edilir. Vakumlu kürtaj rahim içinin negatif basınçla temizlenmesidir. Negatif basınç, plastik karmen vakum enjektörü ile sağlanır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Rahim içi dokuların negatif basınçla boşaltıldığı vakumlu kürtaj, günümüzde en modern işlemlerle uygulanmaktadır. Vakumlu kürtaj uygulamasında operasyon sonrası çıkabilecek olası komplikasyonlar yok denecek kadar azdır.

Operasyona karar verme sürecinde jinekolojik muayene ve ultrasonografi önemlidir. Gebelik haftası tespiti için gebelik testine itibar edilmemeli, ultrasonografi muayene ile gebelik haftası netleştirilmelidir. Vakumlu kürtaj çoğunlukla genel anestezi altın yapılır. İşlem sırasında kullanılan aletler kişiye özeldir. Genel anestezi ile hasta uyutulur ve pozisyon aldırılır. Rahimin iç kısmı görüntülenerek vajinal spekulum aleti rahim içine yerleştirilir. Rahim içi ve rahim ağzı solüsyonlarla yıkanarak enfeksiyon riski yok edilir. Tekdişilli adı verilen alet rahime yerleştirilir. Lokal anestezide tekdişli aletinin yerleştirilmesi acı verebilir. Bu aletin yerleştirilmesi ile rahim uzun bir hal alır. Sonrasında vakumlu kürtaj işlemi yapılır. Enjektör düğmesi açılarak negatif basınç oluşturulur. Cihaz rahim içinde ileri geri hareket ettirilerek rahim içi dokular temizlenir. Lokal anestezi ile yapılan işlemde hasta enjektör cihazının hareketlerinden rahatsız olabilir. Genel anestezide hasta hiçbir ağrı ve acı hissetmemektedir.

Vakumlu Kürtaj Sonrası

Vakumlu kürtaj vs normal kürtaj

Vakumlu kürtaj normal kürtaja göre daha az riskli bir kürtaj tekniğidir.

Rahim boşluğunda herhangi bir parça kalmadığına emin olunduktan sonra vakumlu enjektör ve tekdişli çıkarılır. Kanama olursa baskı uygulanarak kanama durdurulur. Vajina içi antiseptik solüsyonlarla yıkanır. Son kontrollerden sonra hasta dinlenmesi için odasına alınır. Lokal anestezide hasta 5-10 dakika dinlendikten sonra kalkıp evine gidebilir. Genel anestezide hasta uyandıktan sonra ortalama 1 saat dinlenir ve sonra evine gidebilir. Kürtaj sonrası rahimin toparlanması kasıklarda kramp tarzı ağrılar yaratacaktır. Doktor antibiyotik, ağrı kesici ve kanama azaltıcı ilaçlar verecektir. İlaçlar doktor önerisine göre düzenli alınmalıdır.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 10 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Tekrarlayan gebelik ihtimaline karşın doğum kontrolü önemlidir. Cinsel ilişki sıklığı için doktorla detaylı konuşmak gerekir. Kürtaj sonrası hemen banyo yapılsa da banyonun duş şeklinde alınması gerekir.

Kişinin kürtaj olduğu dışarıdan fark edilmez. Kürtaj sonrası hasta 7-10 gün içerisinde ultrason kontrolü için çağrılır.

1-2 gün adet sancısı benzeri ağrılar normaldir.30-45 gün içerisinde regl olunmaz ise doktora danışılmalıdır.Adet kanamasında fazla kanamalarda mutlaka doktora haber verilmelidir.