Anamurda Tarih Hayranları İçin Fazlasıyla Rahatlatıcı Bir Mekan Anamuryum

Sanırım bilgisayar ortamında çalışmaktan bunalmış olmalıyım. Bugün günübirlik bir kaçamak yaptım. Aslında amacım deniz kenarında dalga sesleri dinlemekti. Ancak dönüş yolunda daha önce gitmediğim tarihi kalıntılara gitmek istedi canım. Anamuryum girişi paralı bir Antik Kent. Giriş için kişi başı 6 lira ödedik.Ve tarih 03.02.2019.  Bu arada tarihten hiç haz almayan biriyim ki ben bile bu kadar etkilendiysem, Anamuryumu ziyaret etmek tarih hayranları için fazlasıyla etkileyici olacaktır. Bir de romalılara ilgi duyuyorsanız Anarmuyumu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Anamurda Tarih Hayranları İçin Fazlasıyla Rahatlatıcı Bir Mekan Anamuryum 1

Keşke fotoğraf makinesini yatay tutsaydım. Ama idare edeceksiniz. Çünkü bu kadar etkilenip paylaşacağımı düşünmemiştim. Başlangıçta dediğim gibi hayatım boyunca tarih beni hiç cezbetmedi. Ancak Anamuryumda gezerken o geçmişi sanki yeniden yaşadım. Yapılan savaşlar, roma hamamlarında yıkanan ve ortalıkta gezinen insanları imgeledim. Garipti benim için.

Bu arada paylaştığım ilk resim mezarlık. Cahilliğime verin. Başlangıçta ben ev sanmıştım. Çünkü gerçekten çok büyük mezarlar var. Siz hayal edebiliyor musunuz bilmiyorum ama Roma kıyafetleriyle Anamuryumda dolaşan,şakalaşan insanları hayal edebiliyorum şu an bile.

Anemurium

Burası Anamuryum Antik kentinin girişi. Resmi büyütürseniz Anamuryumun asıl isminin Anemurium olduğunu görürsünüz. Tabelalarda A.D 300 yazıyor. Roma döneminden kalma 350 kadar bu şekilde kent varmış. Ancak Anamuryum bunlardan en korunmuş olanlarından biriymiş. Biz daha önce yazdık. Anamur tatil için kaçırılmayacak bir yer. Çünkü hem ucuz hem de insanları çok fazla samimi.

Başlıkta Anamuryum için rahatlatıcı bir mekan dedim çünkü gerçen çok değişik hissettim. Sadece ben değil yanımdaki arkadaşımda aynı şeyleri söyledi. Ne yürümekten ne dağa taşa tırmanmaktan şikayet etmediğimizi farkettik.

Anamuryum Roma Hamamı

Arkadaşımla Roma hamamı Türk hamamı tartışmasına girdiğimiz hamamın önü. Hamam kültürünün hatta neredeyse bizim sandığımız bir çok şeyin Romalılara dayandığını söyledim. Hukuk sistemimizin bile temelleri Romalılar tarafından atılmamış mı?

 

Felsefe,hukuk,edebiyat bir çok kavramın temelinde Romalıların yattığını biliyorum. Belki de özgür düşünmektir bunun temelinde yatan şey. Bu arada şubatın 3’ü olmasına rağmen çok fazla ziyaretçi vardı. Özellikle Antalyadan motorlarıyla gelmiş gençler dikkatimizi çekti. Hamamların suyunun geldiği kanalları dağın tepesine kadar takip etmiş iki yabancı turist de dikkat çekiciydi. Belki de gördüğümüz kişiler de geçmişte buraya gelmiş ve benim gibi rahatlamış kişilerdir. Bunu tam olara anlatamıyorum ama cidden çok farklı bir atmosferi var.

 

Anamuryum Antik Kenti denize sıfır

Anamuryumun güzel bir özelliği de denize sıfır olması. Yani sadece tarihle buluşmuyorsunuz burada. Aynı zamanda yazın denize de girebiliyorsunuz. Oradaki görevlinin anlattıklarına göre Anamuryum yazın oldukça ilgi görüyormuş.

Bana kızacaksınız ama ne yazık ki özellikle sizlere göstermek istediğim toplantı odası ve antik tiyatronun fotoğraflarını telefonumda bulamadım. Sanırım çektiğimi sanarak çekmemişim. Yolum tekrar Anamuryuma düşerse emin olun sizlerle bilgi deposunda paylaşacağım.  Ve emin olun bir sonraki seferde telefonu yatay tutmayı da öğrenmiş olacağım. :)

Anamurda tatil yapmak için 4 önemli neden:

  • Tarihi zenginlikleri var.
  • Teknoloji geç geldiği için (geçmişteki ulaşım problemleri yüzünden), insanlar bozulmamış ve samimiler.
  • Otelleri ve plajı diğer tatil yörelerine göre fazlasıyla ucuz.
  • Yemek ve alışveriş ucuz. Kimse sizi kazıklamaya çalışmıyor.
Anamurda Tarih Hayranları İçin Fazlasıyla Rahatlatıcı Bir Mekan Anamuryum 2

Ucuz Alışveriş

Hayata Sıfırdan Başlamak

En Cazip Tatil Seçenekleri

Anamur’da Rüya Gibi Bir Tatil

Yurt Dışında Uygun Fiyatlı Balayı Tatili

Bunları biliyor musunuz?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş