Hiperglisemi Tedavisi Ve Önemi – Kan Şekeri Yüksekliği

İnsan vücudunun ana enerji kaynağı glikoz ya da diğer adıyla kan şekeridir. Kan şekerinin yükseliyor olması vücudun şekeri düzgün kullanamadığının göstergesidir. Hafif, orta ve şiddetli seviyelerde yükselen kan şekeri hiperglisemi olarak adlandırılır. Peki, kan şekerinin yükseldiği nasıl anlaşılır? Çocuklarda ve yetişkinlerde normal kan şekeri düzeyi nedir?

Kan Şekeri Yükseldiğinde Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Şeker yüksekliği tehlikesi
Şeker yüksekliği tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilir. Şeker yüksekliği belirtilerini takip etmek diyabet hastalığının önlenmesinde etkilidir.

Çocuklar için ideal oran; desilitre başına 200-240 mg arasında değişir. Yetişkinlerde ise yine desilitre başına; 200-350 mg idealdir. Kan şekerinin yükselmeye başladığı ilk dönemlerde ortaya çıkan şikayetler arasında;
* Susuzluk
* İştahta artış
* Mide bulantısı
* Bilinç kaybı
* Sık idrara çıkma
* Yorgunluk ve
* Kilo kaybı gösterilebilir.

Kan şekerinin nadiren değil de sık sık istenen değerlerin üzerine çıkması halinde orta şiddette belirtiler açığa çıkar. Bunlar hafif şikayetlerle hemen hemen aynı olmakla birlikte sürece; bulanık görme, baş dönmesi, nefes kokusu, hızlı ve derin nefes alma gibi şikayetler de ilave olur. Bu arada şeker hastalığına çözüm yazımız ilginizi çekebilir.

Şeker Yükselmesinin Nedenleri Nelerdir?

Şeker yükselmesine neden olan faktörler kişiden kişiye değişmekle birlikte buna neden olan pek çok durum söz konusu olabilir. Şekerde ani yükselmelere neden olan sebeplerin başında;
* Fazla yemek yemek
* Hareketsiz bir yaşam
* Diyabet haplarının düzensiz kullanımı
* Stres ve
* Enfeksiyonel hastalıklar sayılabilir.

Şeker yükselmesi durumu diyabet hastalarının yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu hastaların yaşam biçimlerini mutlaka kontrol altına alması ve doğru şekilde yenilemesi tavsiye edilir. Tip 1 adı verilen diyabet türü her yaşta gelişebilir. Buna rağmen çocukluk çağı ve ergenlik dönemi en riskli zamanlardır. Tip 2 diyabet ise, her yaşta ortaya çıkabileceği gibi özellikle 40 yaşından sonra ciddi riskler oluşturabilir. Bu aşamada hastaların aklına kan şekerinin yükseldiği nasıl anlaşılır ve tedavisi nasıl yapılır sorusu gelir.

Şeker Yükseldiği Zaman Nasıl Bir Tedavi Planı Yapılmalıdır?

Kan Şekeri Yüksekliği Nedenleri ve Belirtileri
Kan Şekeri Yüksekliği Nedenleri ve Belirtileri

Bu konuda yetkili kişiler hekimlerdir. Yapılan tetkikler sonucunda kişide yüksek kan şekeri belirtileri görülüyorsa akla gelecek ilk tedavi yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi olacaktır. Süreç boyunca kan şekerinin yükselmesine neden olacak tatlıların ve şekerli içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Buna ek olarak;

* Bol sıvı alımı alışkanlık haline getirilmelidir
* Düzenli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır
* Kilo verilmelidir
* İnsülin dozunun doğru ayarlanabilmesi gerekir.

Şeker yüksekliği yaşadığından endişe edenlerin dahiliye uzmanı, endokrinolog ya da bir diyetisyenden yardım alması önerilir. Hastalık doğru şekilde tedavi edilmediği sürece gelecekte ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunların başında; kalıcı hiperglisemi, böbrek sorunları, kalp rahatsızlıkları ve görme problemleri sayılabilir.

Originally posted 2022-05-31 18:56:08.