Diyet Ürünleri Sağlıklı mı? Zayıflamaya Katkıları Var mı?

Diyet Ürünleri Sağlıklı mı? Zayıflamaya Katkıları Var mı?
A+
A-

Deli gibi para döktüğümüz diyet ürünleri faydalı mı? Zararları var mı? Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla kilolara sahip olmak adeta bir kabusa dönüşmektedir. Kilolu insanlar ya da kilo fazlası olduğunu düşünen insanlar bin bir türlü yöntem ile kilo vermeye çalışmaktadır. Özellikle hızlı kilo vermek isteyenler genel olarak diyet ürünlerine yönelmekte ve internet gibi mecralardan diyet ürünleri satın almaktadır.

Diyet Ürünleri Sağlıklı mı?

Diyet ürünleri genel olarak sağlık bakımından yararı olan besinlerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Kilo vermek isteyen her insanın aklına ilk olarak diyet ürünleri gelmektedir. Diyet ürünler genel olarak marketlerde gördüğümüz light ürünler olarak geçmektedir. Bu besinler tüketildiğinde hafiflemiş hissetmek doğaldır. Çünkü içeriğinde yağ ya da şeker bulunmamaktadır. Bu tür diyet ürünlerinin zararı sadece o besine alerjiniz var ise meydana gelmektedir. Her diyet ürünü sağlıklıdır demek doğru değildir. İçerisinde katkı maddesi bulunan diyet ürünleri de mevcuttur. Bunlar sağlığa zararlıdır. Diyet ürünü denildiğinde son zamanlarda akla sosyal medyada ve internet ortamında satılan çay, kapsül ve benzeri ürünler de gelmektedir. Bu ürünlerin tüketilmesi doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Hızlı kilo vermek adına sağlığa zarar vermek mantıklı bir çözüm değildir. Bütün yazılarımda söylediğim gibi önemli olan sağlıklı zayıflamak

Bu arada diyet ürünleri ile ilgileniyorsanız, lahana suyu diyeti nasıl yapılır, kalori diyeti nedir ve gaps diyeti yazılarımız ilginizi çekebilir.

Diyet Ürünleri Gerçekten Zayıflatıyor mu?

Diyet ürünleri İngilizce anlamı ile light kategorisi altında satışa sunulmaktadır. Light ürünler diğer ürünlere göre daha az kalori içeren ürünlerdir. Dolayısıyla bu ürünler tüketildiğinde ve aşırıya kaçılmadığında daha az kalori alınacağı için tabii ki zayıflamak mümkündür. Fakat light ürünler adı altında satılan paketli gıdalar çok fazladır. Bir insanın kilo vermesi kadar yemek yemesi ve ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidratı besinlerden alması da önemlidir. Besinlerin içerisinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle hazır paketli ürünlerin çok fazla tüketilmesi de doğru değildir. Önemli olan günlük alınan kalori miktarıdır. Tatlı ihtiyacının bastırılması ve benzeri şeyler için bu paketlenmiş gıdalardan tüketilebilir. Fakat aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Diyet ürünlerini doğal öğünler yerinde tüketmek asla doğru değildir.

Diyet Ürünlerinden Tatlandırıcıların Zararları

Kilo vermek isteyenler, diyabet hastaları ve obez olan ya da obezite tehlikesi olan kişiler şeker yerine tatlandırıcı kullanmayı tercih etmektedir. Tatlandırıcılar diş sağlığı açısından da önemlidir. İçerisinde enerji içermemektedir. Isıya dayanıklıdır bu nedenle kek, çay gibi farklı besinlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Tatlandırıcı ürünler son günlerde ticari amaçla da üretilmeye başlanmıştır. Çünkü kilo vermek isteyenler tatlandırıcılara yöneltmektedir. Tatlandırıcıların zararları da bulunmaktadır. Eğer çok fazla tatlandırıcı alınırsa baş ağrısı, beyin tümörü, baş dönmesi, doku hasarı, ishal gibi önemli sorunlar meydana gelmektedir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde tatlandırıcının bebeği etkilemesi sebebi ile bu dönemlerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi tatlandırıcıların da fazla önemli zararlara yol açmaktadır.