21. Hafta Gebelik (Hamilelik)

21. hafta gebelik dönemi hakkında bilgi veriyorum bugün. Öyle sanılıyor ki hamileliğinin 21.haftasında, anne tarafından haftanın neredeyse tamamı 21 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler konusunda araştırma yaparak geçiriliyor. Elbette bu durum 21.haftaya özel değil. Hamileliğinin her haftasına aynı özen ve aynı heyecan geçerli. Önce 21.hafta gebelikte kaç aya denk geliyor? Bu sorunun cevabına bakılmalı. 21.hafta, hamilelikte 5. aya denk gelir. Yani hamileliğin yarısını aşmış bir süredir. 19. hafta gebelik dönemi ve 20. hafta gebelik döneminden sonra bugün 21. hafta hamilelik dönemini anlatıyoruz. Buyrun başlayalım.

21. Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi

Gebeliği 21. haftasında bebek ölçülerinde oldukça değişim söz konusudur. Bebeğin, hamileliğinin ikinci yarısının ilk haftasında boyu hemen hemen büyük bir muz kadardır. 21 haftalık gebelikte bebeğin kilosu ise ortalama 300 gram, uzunluğu da baş bölgesinden kalçalara kadar ortalama 17-18 cm’dir.

21 Haftalık Gebelikte Bebeğin Hareketleri

En çok merak edilen konulardan biri de: 21 hafta gebelikte bebek hareketleri anne tarafından nasıl hissedilir? Gebeliğin 20.haftasından itibaren artık bebeğinin hareketlerini hissedebilirsin. Bu ilk hareketler hamilelik sürecinde çoğu anne adayı için rahatlama ve eğlence kaynağıdır. Bebeğin tekme ve yumruk attığını, takla attığını 20-21.haftalardan itibaren anne hisseder.

21. Hafta Gebelik Annedeki Değişimler

Artık doktor ultrason görüntüsünde rahmin hemen hemen 21 cm olarak ölçülür. Anne adayının bacaklarında, ayaklarında ve bileklerinde özellikle gün sonunda şişme görülür. Eğer anne adayı çok fazla ayakta kalıyorsa, gün içinde ayaklarını uzatarak dinlenmelidir. Bol bol su içmesi ödeme bağlı şişkinlikleri azaltacaktır. Hamileliğin ilerleyen döneminde annedeki kan akışındaki değişim, rahimden gelen baskı ve artan kilolar varisleri artırabilir. Bunun önüne geçmek için ise anne adayının dengeli ve kontrollü kilo alması akıllıca olacaktır. Bir anda kilo alımı gebelik sürecinde birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Her zaman söylüyorum gebelikte diyet yazımız size faydalı olabilir.

21 Haftalık Gebelikte Beslenme

Bazı kadınlar hamilelik döneminde aşerir yani canı sürekli yiyecek bir şeyler ister. Anne adayında ki aşerme durumunu beslenme ile ilgili bazı kritik noktaları etkilemektedir.

Aşerilen yiyecek besin değeri olan bir gıda ise ölçülü bir şekilde bundan tüketilebilir. Eğer kalorisi yüksek gıdalar aşeriliyorsa orantılı yenilmelidir. Her istenilen yiyecek sınırsız tüketilecek algısı hamilelik için oldukça yanlış bir algıdır. Bu şekilde annenin gereksiz kilo alması önlenir ve daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirir.

Originally posted 2022-05-22 23:05:22.