Gojı Berry Meyvesinin Faydaları

Goji berry Tibet, Himalaya bölgelerinde yetişen ve son yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan bir meyvedir. Peki goji berry neden bu kadar değerli ve talep gören bir meyve haline geldi. Goji berry faydaları , zayıflatır mı? yoksa sağlıklı mıdır? nasıl tüketilir? gibi birçok sorunun cevabını sizler için araştırdık ve merak edilen tüm soruların yanıtlarını aşağıda görebilirsiniz.

Mutluluk meyvesi ya da wolf berry yani kurt üzümü olarak bilinen, goji berry meyvesinin geçmişi, çok eskilere dayanır. Kırmızı, parlak renktedir ancak kurutulduğunda üzüm görünümü alır. Tatlıya yakın bir tadı vardır. Glisemik indeksi çok düşük olduğu ve lif oranı yüksek olduğu için tok tutma özelliğine sahiptir. İnsülin ve şeker dengesini korur , metabolizmayı hızlandırır, yağ yakıcı özelliği ve sindirime yardımcı olması nedeniyle diyet listelerinde yerini almıştır. Vücudumuza sağladığı faydaları çok fazladır. Ancak bu faydaları görebilmek için düzenli kullanımı son derece önemlidir. Tabi kalorisine bakarak da tüketmek önemlidir. Kurutulmuş 20 gram goji berry yaklaşık 65 kaloridir.

Sağlıklı bir meyve olarak anılması, sahip olduğu , beta keroten , A , B vitamini, çinko, demir ayrıca portakaldan çok daha yüksek oranlarda C vitamininden gelmektedir.

A vitamini göz sağlığı için birebirdir. Akciğer iltihaplarını temizler. Kemikleri güçlendirir. Kanı temizler, kalbi korur. Sakinleştirici özelliği ile endişe ve depresyon , panik ataklarda sakinleştirici olarak da kullanılır. Antioksidan özelliği ile hücre yenilenmesini sağlayarak toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu minareller içermektedir. Kolestrolü dengeler, mideyi rahatlatır. Goji berry, Uzak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavisi için kullanılmış hatta erkeklerde sperm hücrelerinin canlılığını sağladığı ve hücrelerin azalmalarını engellediği ortaya koyulmuştur. Goji berry kullananlar tüketirken şunları çok iyi bilmeliler, düzenli kullanılmazsa beklenen faydaları asla göremezseniz. Ayrıca tüketimi esnasında bol bol su içilmesi de önemlidir. Tabi her besinde olduğu gibi goji berry’nin de fazla tüketimi zararlıdır. Hipertansiyon ve diyabet hastalarında , hamileler ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda tüketimi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Ayrıca alerjisi olan kişiler Goji Berry yerseler hapşurma, kaşıntı, hırıltı , gözlerde kaşıntı, burunda tıkanma gibi sorunlara neden olabilir. Her zaman olduğu gibi azı karar çoğu zarar diyerek avuç avuç tüketmenin de sizi daha fazla sağlıklı yapmayacağını hatırlatırız. Aşırı kullanımda hiperaktivite, uykusuzluk, huzursuzluk , baş dönmesi, bulanık görme yapar. Sağlıklı bir insanda önerilen günlük tüketim miktarı , bol su içmek kaydıyla bir avuç ya da 25-40 gram arasında kullanılabilir.

Gohi berry için bilinirlik arttıkça talep de giderek artmıştır ve bu sayede ülkemizde de üretimine başlanmıştır. Özellikle Ege bölgesinde Denizli, Afyon gibi özel üretim alanlarında çiftçilerin ürettiği bir meyve olmuştur. Artık ülkemizde üretilen taze goji berry meyvesini de yemek mümkündür.

Goji berry nasıl kullanılır sorusunun yanıtı birden fazladır. Öncelikle her yeri şifa deposudur. Yaprağı, sapı, posası hepsi tüketilir.Taze olarak tüketmenin yanında , kurutulmuş olarak da yiyebilirsiniz. Kurutulmuş meyveyi suya atıp suyunu da içebilirsiniz. Yapraklarından yapılan çayları poşet çay olarak tüketebilirsiniz. Ya da toz olarak demleyip tüketebilirsiniz. Yağ olarak kapsül ya da küçük şişelerde de satılmaktadır. Ayrıca krem olarak da kadınların losyon ve nemlendiricileri arasında yerini almıştır. Goji berry meyvesi ile yapılan krem cildi besler , nemlendirir ve yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca tonik olarak ciltte düzenli kullanıldığında gözle görülür sıklaşma ve parlaklık sağlar. Şampuanı ise saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önler.

Originally posted 2022-06-18 22:03:31.