Asitler

  Asitler
  A+
  A-

  ASİDOZ (VÜCUDUN FAZLA ASİT YÜKÜ)

  Her insan hücresel seviyelerde yaşar ve ölür.Vücudumuzu meydana getiren milyonlarca hücre hafif alkali olmasına rağmen hücresel aktivite asit yaratır.Bu asit hücrenin temel fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek için gereken enerjiyi verir.Alkali olan her hücre kendi solunumunu kendisi yapar ve metabolik atık olarak asit üretir.

  ASİT NEDİR ?

  Asit, turnusol kağıdının mavi rengini kırmızıya çevirmek gibi özelliğe sahip, bileşimindeki hidrojen atomunun yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli bileşiktir. .asitler inorganik ve organik asit olmak üzere 2 grupta toplanır.

  İNORGANİK ASİTLER

  Minerallerden ve metal olmayan maddelerden yapılan asitlere inorganik asitler denir.En yaygın inorganik asitler ; sülfirik asit, hidrojen klorür, nitrik asit ve fosforik asittir.Bu asitler çok aşındırıcıdırlar.Diğer maddelerin içinde kolayca eriyip zarar verirler ve yapılarını bozarlar.
  Nitrik Asit: Gübre yapımında, salam,sosis,pastırma,sucuk gibi ürünlerde etlerin renginin pembe veyakırmızı kalması için kullanılır. Ayrıca pizza ve peynir yapımında,konserve, kırmızı et ve balık etlerinde koruyucu madde olarak kullanılır.
  Fosforik Asit: Tüm sitli içeceklerde karbondioksit gazını çözmek için kullanılır.
  Sülfürik Asit: Gübre üretiminde kullanılır.
  Hidrojen Klorür: Plastiğin kullanıldığı her yerde,pet plastiklerde(su damacanaları ve şişeleri), hdpe plastiklerinde(süt,meyve suyu kapları,deterjanlar,kozmetik,şampiyon),pvc plastikler(et kapları,ketçap,hardal,mayonez şişeleri,çamaşır suyu,temizlik maddeleri),polistiren plastiklerde(yumurta kartonları,fast-food paketleri,su bardakları,fast food tepsileri) kullanılır.

  ORGANİK ASİTLER

  asitler

  Bitkiler ve hayvanlar organik asitler adıyla çeşitli asidik karbon bileşimleri üretir.Bunların çoğu zararsız, organik yapıları karbona dayalı asitlerdir.
  Doğada saf olarak bitkisel ve hayvansal organizmalarda bulunur.Bu yüzden organizmada herhangi bir sağlık sorunu yaratacak kalıntılar bırakmaz.
  Asetik asit: Sirkede bulunan asit
  Malik asit: Elmada bulunan asit
  Laktik asit: Yoğurtta bulunan asit
  Sitrik asit: Limonda bulunan asit
  Tartarik asit: Üzümde bulunan asit
  Bütirik asit: Tereyağında bulunan asit
  Karbonik asit: Gazozda bulunan asit
  Oleik asit: Zeytinyağında bulunan asit